Circus Maximus Roomas

Circus Maximus: Antiikaja suurima staadioni ülevaade

Kujutage ette, et jalutate maalilisel Rooma tänaval, kui teie ette avaneb suur roheline ala, mille ääres paistavad antiiksed jäljed ja varemed. 

See pole mitte lihtsalt muruplats, vaid paik, kus kunagi möllasid meeletud vankrikiired, kus toimusid sajandeid kestnud pidustused ja kus ajalugu hingas igal sammul. See on Circus Maximus – monument, mis räägib loo Rooma hiilgusest, langusest ja taassünnist. 

Kui olete valmis astuma ajas tagasi ja uurima seda ajaloolist aaret, mis on tunnistajaks olnud sajandite jooksul toimunud sündmustele, siis olete õiges kohas. 

Selles artiklis heidame pilgu Circus Maximuse rikkasse ajalukku, uurime, kuidas see koht on aastate jooksul muutunud ja milliseid põnevaid vaatamisväärsusi selle läheduses leidub. 

Circus Maximus Roomas

Circus Maximuse ülevaade

Circus Maximus, mis ladina keeles tähendab “Suurim Ring”, oli Rooma impeeriumi suurim vabaõhulava, mida kasutati peamiselt hobusevõidusõitude ja muude avalike ürituste korraldamiseks. Asudes Rooma südames, vahel Aventine ja Palatine mägede vahel, oli see koht, kus roomlased kogunesid, et tunnistada oma kultuuri ja meelelahutuse suursündmusi.

See suur staadion, mis suutis mahutada üle 250 000 pealtvaataja, kujutas endast suurejoonelist arhitektuurilist meistriteost. Ristkülikukujulise põhiplaaniga staadioni keskel kulges spina ehk keskjoon, mis oli kaunistatud mitmesuguste skulptuuride ja obeliskidega. Võistlused Circus Maximuses olid kaugelt rohkem kui lihtsalt spordialased sündmused; need olid poliitilise, kultuurilise ja religioosse tähtsusega sündmused, mis ühendasid kogu Rooma ühiskonna.

Hoolimata sellest, et Circus Maximus on tuntud peamiselt oma võidusõitude poolest, korraldati seal ka teisi suursündmusi, nagu naumahhia (simuleeritud mere lahingud) ja avalikud festivalid. Staadioni suurus ja funktsionaalsus näitasid Rooma impeeriumi tehnilist ja kultuurilist suurust ning Circus Maximus ise sai sümboliks roomlaste meelelahutuslikule ja sotsiaalsele eluviisile.

Aastate jooksul on Circus Maximus olnud tunnistajaks nii Rooma impeeriumi tõusudele kui ka langustele. Kuigi tänapäeval ei ole sellest majesteetlikust areenist palju järele jäänud, on selle ajalooline tähendus ja kultuuriline mõju endiselt tuntav ning see on oluline osa maailma kultuuripärandist.

Circus Maximus Roomas

Ajalugu

Circus Maximus, mille ajalugu ulatub enam kui 2500 aasta taha, on olnud Rooma kultuuri ja meelelahutuse keskpunktiks aastatuhandete vältel. Juba enne Rooma keisririigi päevi, kui Rooma oli alles vaid väike linnriik, olid sellel maalapil toimunud rituaalsed sündmused ja pidustused.

 • Varane ajalugu: Esimesed kirjalikud viited Circus Maximusele pärinevad 6. sajandist eKr. Legend räägib, et selle asutas Romulus, Rooma asutaja ja esimene kuningas, et austada jumal Jupiterit. Esialgu kasutati seda ala peamiselt hobusevõidusõitudeks, kuid aja jooksul hakati seal korraldama ka muid üritusi.
 • Keisririigi algus: Rooma vabariigi lõpus ja keisririigi alguses sai Circus Maximusest Rooma eliidi jaoks oluline koht. Julius Caesar laiendas ja renoveeris staadioni, et mahutada veelgi rohkem inimesi. Tema valitsusajal pikendati staadioni spina ja lisati täiendavad istekohad. Augustus, Rooma esimene keiser, ehitas staadioni lääneosasse obeliski, mis oli toodud Egiptusest.
 • Keisririigi kuldaeg: Keisrite Trajanus ja Nero ajal said Circus Maximuse sündmused järjest suurejoonelisemaks. Nero oli tuntud oma suurte pidustuste poolest, mis kestsid päevi, mõnikord isegi nädalaid. Võidusõitude kõrval korraldati Circus Maximuses ka gladiaatorite võitlusi, loomade jahtimisi ja naumahhiaid. Sellel perioodil muutus staadion ka tehniliselt keerukamaks: ehitati keerulisi masinaid ja lõkse, et lisada draamat ja meelelahutust.
 • Keskaja muutused: Rooma impeeriumi languse järel hakkas Circus Maximus järk-järgult oma tähtsust kaotama. Sellel ajastul ei toimunud enam suuri avalikke üritusi ning suur osa staadioni konstruktsioonist hakkas lagunema või seda kasutati muudel eesmärkidel. Keskajal kasutati Circus Maximust põllumaana, ehitati hooned ja isegi kirikuid.
 • Uuestisünd ja kaevamised: 19. ja 20. sajandil tõusis huvi Rooma ajaloo ja arheoloogia vastu. Circus Maximuse ala kaevati üles, et uurida ja taastada selle ajaloolist pärandit. Kuigi suurem osa algsest staadionist oli kadunud, andsid need kaevamised teadlastele võimaluse mõista paremini Rooma impeeriumi suurimat vabaõhuareenit ja selle ajaloolist tähendust.

Circus Maximus mitte ainult ei peegelda Rooma kultuuri ja meelelahutuse ajalugu, vaid on ka tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele. 

Selle staadioni seintest on peegeldunud rahva rõõmud ja kurbused, poliitilised intriigid, suursugused pidustused ja ajaloolised katastroofid. 

Circus Maximus on olnud südameks paljudele Rooma kultuuri aspektidele, alates keiserlikest pidustustest kuni religioossete tseremooniateni, ja on mänginud keskset rolli Rooma ajaloo ja kultuuri kujunemisel.

Circus Maximus Roomas

Circus Maximus tänapäeval

Tänapäeval on Circus Maximus rohkem kui lihtsalt arheoloogiline paik; see on ajaloo, kultuuri ja looduse sulam, kus minevik kohtub kaasaegsega. Kuigi enamik originaalsest struktuurist on ajahambale alla jäänud, on selle ala ümberkujundamise ja säilitamise tööd muutnud selle oluliseks avalikuks ruumiks ja roheliseks oaasiks Rooma südames.

Suur osa Circus Maximusest on nüüd muruplats, mis on populaarne koht nii kohalikele kui ka turistidele. Päikesepaistelistel päevadel võib näha inimesi piknikku pidamas, mängimas või lihtsalt lõõgastumas selle ajaloolise paiga roheluses. Selle laiad alad on muutunud populaarseks kohaks kontsertide, avalike ürituste ja festivalide jaoks, tuues tagasi mõningaid selle ala kunagisi funktsioone meelelahutuse ja kogunemise keskusena.

Hoolimata oma kaasaegsest kasutusest on Circus Maximus siiski säilitanud oma ajaloolise tähenduse. Infotahvlid ja viidad juhatavad külastajaid läbi sajandite vanuse ajaloo, pakkudes teavet selle kohta, kuidas see kunagine sportimise ja meelelahutuse keskus on kujunenud. Arheoloogilised alad, nagu osaliselt paljastatud spina ja istekohad, on nähtavad ja annavad külastajatele aimu sellest, kui suurejooneline see staadion kunagi oli.

Nii et kuigi Circus Maximus ei pruugi enam olla sama muljetavaldav kui Rooma impeeriumi päevil, on selle ajalooline ja kultuuriline tähtsus endiselt sügavalt tuntav, ja see pakub unikaalset kohtumist Rooma ajalooga otse selle südames.

Circus Maximuse külastamine

Circus Maximuse külastamine on sukeldumine ajas tagasi, kus Rooma impeeriumi hiilgus ja suursugusus olid oma tipul. See ajalooline paik pakub unikaalset võimalust tunnetada antiikaja võlu ja mõista paremini Rooma kultuuri ja ajalugu. 

Külastus pakub mitte ainult hariduslikku kogemust, vaid ka võimalust nautida kaunist avalikku ruumi ja lõõgastuda ajaloolises keskkonnas.

Kui plaanite Circus Maximust külastada, siin on mõned asjad, mida peaksite teadma:

Ligipääs ja piletid

Circus Maximus asub Rooma südames, mis tähendab, et sinna jõudmine on üsna lihtne. Enamik suuremaid transpordiliine, sealhulgas bussid ja metrood, pakuvad kiiret ligipääsu sellele ajaloolisele paigale.

 • Transport: Metrooga reisides on kõige lähem peatus “Circo Massimo”, mis asub Rooma B-liinil. See jaam jääb vaid lühikese jalutuskäigu kaugusele Circus Maximusest. Lisaks on mitmeid busse, mis peatuvad lähedal, muutes ligipääsu lihtsaks ka neile, kes eelistavad bussitransporti.
 • Piletid: Circus Maximuse sissepääs on enamasti tasuta, kuna see toimib avaliku pargina. Siiski, kui soovite osa võtta spetsiaalsest ekskursioonist või külastada mõnda spetsiaalset arheoloogilist ala, võib selle eest küsida sümboolset tasu. Soovitatav on külastada ametlikku veebilehte või kohalikku turismiinfokeskust, et saada teavet eriürituste ja ekskursioonide kohta.
 • Külastuse planeerimine: Kuigi Circus Maximus on avatud päev läbi, on parim aeg külastamiseks hommikul või hilisel pärastlõunal, kui päike ei põleta nii intensiivselt ja temperatuur on madalam. Lisaks on hommikuti vähem rahvast, mis võimaldab külastajatel nautida rahulikumat ja isiklikumat kogemust.

Circus Maximuse külastamine on hädavajalik kõigile, kes on huvitatud Rooma ajaloost ja kultuurist. Selle ajalooline atmosfäär, kaunis roheline ala ja ligipääsetavus teevad sellest ideaalse sihtkoha nii üksikutele reisijatele kui ka peredele.

Circus Maximus Roomas

Mida saab näha?

Circus Maximus, kuigi suuresti muutunud läbi aegade, pakub endiselt palju näha ja avastada. Selle kunagise Rooma meelelahutuse ja sportimise keskuse jäljed on tänaseni märgatavad ja külastajatele avanevad põnevad vaated Rooma ajaloole ja kultuuripärandile.

 • Arheoloogilised jäljed: Ehkki suurem osa originaalsest staadionist on kadunud, on teatud osad sellest siiski säilinud. Külastajad saavad näha osa spina’st, mis oli võidusõiduraja keskel olev vahesein, kus olid püstitatud erinevad skulptuurid ja obeliskid. Osad istmerealadest ja sissepääsuväravad on samuti veel nähtavad.
 • Roheline oaas: Tänapäeva Circus Maximus on suur roheline ala, mis on ideaalne piknikuks või jalutuskäiguks. Sellelt alalt avanevad suurepärased vaated ümbritsevatele ajaloolistele ehitistele, sealhulgas Palatine mäele ja Aventine mäele.
 • Informatsioonitahvlid ja näitused: Üle kogu Circus Maximuse on paigutatud infotahvlid, mis räägivad selle ajaloost, arhitektuurist ja tähtsusest Rooma kultuuris. Mõnes kohas on ka väiksemad näitused, mis tutvustavad arheoloogilisi leide ja Circus Maximuse ajalugu.
 • Virtuaalne reaalsus: Mõned turismiettevõtted pakuvad virtuaalse reaalsuse ekskursioone, mis viivad külastajad tagasi Rooma ajastusse, et näha Circus Maximust oma hiilgeaegadel. Kujutlege, et seisate keset rahvahulka, tunnete adrenaliini ja elavust, kui vankrid kiiresti mööduvad. See on imeline võimalus tunda ja mõista seda paika oma kunagises suursuguses kontekstis.
 • Üritused ja festivalid: Circus Maximus pole mitte ainult ajalooline paik, vaid ka kaasaegne meelelahutuskeskus. Aasta jooksul toimuvad siin erinevad üritused, kontserdid ja festivalid, mis muudavad selle ala elavaks ja dünaamiliseks.
 • Ümbritsev panoraam: Circus Maximusest avanevad vaated on lihtsalt lummavad. Sealt saab imetleda Rooma siluetti, sealhulgas mõningaid kuulsamaid monumente nagu Colosseum ja Rooma foorum. Öösel on need vaated eriti maagilised, kui kogu linn on valgustatud.

Circus Maximuse külastamine on nagu ajareis, mis ühendab antiikaja ja kaasaegse maailma. Selle laiadel rohelistel aladel jalutades, ajaloolisi jälgi uurides ja kaasaegseid üritusi nautides saavad külastajad tõeliselt tunnetada Rooma südant ja hinge.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Circus Maximus asub Rooma ajaloolises keskuses, mis tähendab, et selle ümbruses on mitmeid olulisi ja põnevaid vaatamisväärsusi. Kui olete juba Circus Maximust külastanud, on siin mõned kohad, mida tasub samuti vaadata:

 • Palatine mägi: Vahetult Circus Maximuse kõrval kõrgub Palatine mägi, mis on üks Rooma seitsmest mäest. Legendi järgi on see koht, kus Romulus ja Remus asutasid Rooma. Tänapäeval on see arheoloogiline ala, kus külastajad saavad avastada antiikaja ehitiste varemeid, nagu keisrite paleed ja aedad.
 • Rooma foorum: See ajalooline ala oli Rooma impeeriumi ajal linna poliitiline, majanduslik ja religioosne keskus. Külastajad saavad jalutada muistsetel tänavatel, imetleda tempelite varemeid ja tunda Rooma ajaloo atmosfääri.
 • Colosseum: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel asub maailmakuulus Colosseum, mis on suurim amfiteater, mida kunagi ehitatud on. See on koht, kus toimusid gladiaatorite mängud ja muud avalikud üritused.
 • Aventine mägi: See on teine lähedal asuv mägi, kus asub kuulus Aventine võti, millest avaneb ainulaadne vaade Roomale. Samuti leidub siin mitmeid kirikuid ja aedu, mis pakuvad vaikust ja rahu Rooma muidu saginas.
 • Bocca della Verità: See kuulus “Tõe suu” kujutis asub Santa Maria in Cosmedini kirikus ja on populaarne vaatamisväärsus turistide seas. Legendi järgi hammustab see kujutis valetaja käe maha.
 • Riiklik Vittoriano muuseum: See monument, mis on pühendatud Itaalia ühendamisele ja kuningas Victor Emmanuel II-le, on ka suurepärane vaatamisväärsus. Külastajad saavad ronida monumenti ja nautida suurepäraseid vaateid Roomale.
 • Tiberi jõgi: Circus Maximusest vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel voolab läbi linna Tiberi jõgi. Jalutuskäigud selle kallastel pakuvad kauneid vaateid Roomale, eriti päikeseloojangul.
 • Thermae Caracallae: Need hästi säilinud Rooma avalikud vannid on veel üks näide Rooma impeeriumi grandioossusest ja suursugusest arhitektuurist.

Kui olete Circus Maximuses, ärge jätke kasutamata võimalust külastada ka selle ümbruse vaatamisväärsusi. Rooma on linn, mis pakub ajaloo, kunsti ja kultuuri igal sammul, ja Circus Maximuse ümbrus on selles osas eriti rikas.

Kokkuvõtteks

Circus Maximus, kunagi Rooma impeeriumi suurim ja olulisim spordi- ja meelelahutuskeskus, on tänaseks muutunud ajalooliseks oaasiks Rooma südames. 

Kuigi palju on ajahambale alla jäänud, meenutavad selle ala säilinud jäljed selle kunagist hiilgust. Tänapäeval pakub see roheline ala puhkust ja kultuurilist rikkust nii kohalikele elanikele kui ka külastajatele. 
Circus Maximusest vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel asub mitmeid muid olulisi Rooma vaatamisväärsusi, mis teeb sellest ideaalse aluse Rooma ja Itaalia ajaloo ja kultuuri avastamiseks.

Scroll to Top