Villa Borghese Roomas

Villa Borghese: Ajalooline peidupaik Rooma südames

Rooma “Igavese linna” nimi viitab enamasti selle iidsetele varemetele ja aastatuhandete vanustele ajaloolistele tänavatele. Ent keset seda ajaloolist saginat leidub ka üks imeline oaas, mis ühendab sujuvalt loodust, kunsti ja ajalugu, pakkudes nii kohalikele kui ka turistidele hingetõmbehetke. 

See oaas, mida tuntakse nimega Villa Borghese, on palju enamat kui lihtsalt park. See on koht, kus Rooma minevik kohtub olevikuga, kus skulptuurid ja kunstiteosed räägivad lugusid ning kus iga puu ja tee ääres olev pink võib tunnistada mõnd armulugu või kirglikku vestlust. 

Selles artiklis vaatama Villa Borghese sügavamasse olemusse, avastades selle ajaloolist tähtsust, kunstilist rikkust ja looduslikku ilu Rooma südames. Samuti leiate siit artiklist väikese reisijuhi Villa Borghese ja selle lähiümbruse avastamiseks.

Villa Borghese Roomas

Villa Borghese ülevaade

Villa Borghese on üks Rooma linnasüdamest mõne sammu kaugusel asuvatest kroonjuveelidest, laiudes suurejoonelise pargialana, mis on samaaegselt nii kunstikogumik kui ka linnulaulu ning värskendava looduse oaas. See ühendab endas klassikalise arhitektuuri, kunstigalerii, ajaloolised hooned ning lopsaka roheluse.

Villa Borghese nimetus on mõnevõrra eksitav, kuna see pole mitte traditsiooniline elamu, vaid pigem laiaulatuslik park, mis on koduks mitmetele muuseumidele, skulptuuridele, purskkaevudele, järvedele ja isegi väikesele loomaaiakompleksile. See pole lihtsalt koht, kus jalutada ja nautida vaikust. See on koht, kus Rooma ajalugu ja kultuur on kokku põimunud loodusega, et pakkuda külastajatele rikastavat ja meeldejäävat kogemust.

Villa Borghese on nagu peidetud pärl, mis asub otse Rooma südames, pakkudes turistidele ja kohalikele põgenemist linnamüra ja -saginast. Pargi lopsakas rohelus pakub varju kuuma suvepäikese eest, samal ajal kui purskkaevud ja tiigid loovad rahustava atmosfääri.

Kuid selle parki tõeline väärtus peitub selle kunstikogudes, eriti Galleria Borghese’s, mis on üks maailma kuulsamaid kunstigaleriisid, pakkudes imelist kogumikku skulptuure, maalikunsti ja antiikesemeid.

Oma ulatuslikkuse ja mitmekesisusega on Villa Borghese ideaalne sihtkoht nii kunstihuvilistele, ajaloosõpradele kui ka neile, kes otsivad vaid hetke puhkust Rooma linnakärast. See on koht, kus ajalugu, kultuur ja loodus kohtuvad, luues unustamatu kogemuse kõigile, kes astuvad selle maagilise pargi radadele.

Villa Borghese Roomas

Ajalugu

Villa Borghese, kuigi täna tuntud kui üks Rooma suurimaid ja kauneimaid parke, on oma olemuselt ajalooline pärand, mille juured ulatuvad tagasi 17. sajandisse. Selle pargi loo mõistmiseks peame sukelduma Borghese perekonna ajalukku, kes olid ühed Rooma kõige mõjukamad ja jõukamad aristokraadid.

Kõik sai alguse 1605. aastal, kui paavst Paulus V valiti paavstiks. Ta kuulus Borghese suguvõssa ja seeläbi tõusis ka ülejäänud perekond esile. Perekonna üks mõjukamaid liikmeid, kardinal Scipione Borghese, oli paavsti õepoeg ja mängis suurt rolli Villa Borghese ajaloos. Scipione oli mitte ainult kiriku mõjukas liige, vaid ka kunstikoguja ja patroon, kes toetas paljusid tolleaegseid kunstnikke, sealhulgas Gian Lorenzo Bernini ja Caravaggio.

Aastal 1606 alustas Scipione suurema ala ostmist Pincian mäel. Tema eesmärk oli rajada suur maamõis, kus saaks näidata oma tohutut kunstikogu ja samal ajal pakkuda lõõgastuskohta linnakärast eemal. Maatükile rajati villa, aedad, viinamarjaistandused ja ulatuslikud kujundatud aiad. See koht oli mõeldud mitte ainult lõõgastumiseks, vaid ka sotsiaalse staatuse näitamiseks.

Kuid Scipione nägemus polnud ainult omaette naudingute jaoks. Ta soovis luua koha, kus kultuur, kunst ja loodus kohtuksid. Villa Borghese kujundus sai inspiratsiooni antiiksetest Rooma aedadest, ühendades endas skulptuure, purskkaevusid ja antiikseid varemeid.

Põhjuseks, miks Villa Borghese on säilinud läbi sajandite suurejoonelisena ja rikkumata, on perekonna pühendumus ja soov hoida seda erilise kohana. Kuigi mõis ja park on mitu korda ümber kujundatud, on põhiolemus jäänud samaks.

18. ja 19. sajandil, kui Euroopa aristokraadid ja rikkad hakkasid läbi viima “Grand Tour’i” – pikka reisi läbi Euroopa, et harida end kunstis ja kultuuris –, sai Villa Borghese üheks peamiseks peatuspunktiks Roomas. See oli periood, mil parki laiendati ja sinna lisati uusi kunstiteoseid.

20. sajandi alguses, kui Rooma kapitaliks sai, hakkas Villa Borghese omandama tänast kuju. Perekond müüs suure osa maast Rooma linnale 1901. aastal, kuid tingimusel, et seda säilitatakse avaliku pargina. Tänu sellele otsusele sai Villa Borghesest Rooma suurim avalik park, kuhu nii kohalikud kui ka turistid tulevad puhkama.

Teise maailmasõja ajal oli park strateegilise tähtsusega, sest selles paiknesid mitmed õhutõrjekahurid. Sõja lõppedes jäi park aga peaaegu puutumata, võimaldades külastajatel taas nautida selle loodusilu ja kunstiväärtusi.

Aastate jooksul on Villa Borghese kogenud muudatusi, kuid selle ajalooline tähendus ja väärtus on jäänud muutumatuks. Täna on see tunnistajaks ajastutele, inimestele ja kultuurile, mis on kujundanud Rooma linnasüdant. See on paik, kus iga kivi, skulptuur ja puu kannab endas lugu, mis ootab avastamist.

Villa Borghese Roomas

Villa Borghese tänapäeval

Tänapäeval on Villa Borghese palju enamat kui lihtsalt ajalooline monument või park. See on koht, kus kohalikud ja turistid tulevad puhkama, kultuuri nautima ja vaba aega veetma. Park on muutunud Rooma elanike jaoks suureks linnulaulu ja roheluse oaasiks, keskseks kohaks, kus pere ja sõpradega kokku saada või lihtsalt rahulikult aega veeta.

Villa Borghese erineb teistest Rooma parkidest oma rikkaliku kunsti ja ajaloo poolest. Galleria Borghese jätkab inimeste võlumist oma muljetavaldava kunstikollektsiooniga, kuhu kuuluvad maailmakuulsad teosed sellistelt kunstnikelt nagu Bernini, Caravaggio ja Titian. Lisaks kunstigaleriile on siin ka muid kultuuriasutusi, näiteks Rooma Zooloogiline Aed, Globaalne Biopark ja Cinema dei Piccoli, mis on üks maailma vanimaid lastekinosid.

Tänu oma laiadele alleedele ja rohelust täis aedadele on park populaarne koht jooksmiseks, jalgrattasõiduks ja pikniku pidamiseks. Tiikide ääres võib näha inimesi paatidega sõitmas ja purskkaevude ääres puhkamas. Lastele on rajatud mänguväljakud ja karussellid, muutes selle ideaalseks kohaks pereajaks.

Lisaks sellele on Villa Borghese’s palju kohvikuid ja restorane, kus saab nautida traditsioonilist Itaalia toitu või lihtsalt tassikest espressot, imetledes samal ajal pargi ilu.

Villa Borghese külastamine

Villa Borghese on Rooma üks enim külastatavaid kohti, olles ühteaegu rahulik oaas keset suurlinna kärat ja kultuuriline aare, kus peitub kunsti, ajaloo ja looduse kombinatsioon. Kuid et oma külastust maksimaalselt ära kasutada, on oluline teada, kuidas parki jõuda, millal seda külastada ja mida oodata.

Kuna Villa Borghese asub Rooma kesklinnas, on see kergesti ligipääsetav nii jalgsi kui ka ühistranspordiga. Pargi sissepääsud on laiali erinevates linnapiirkondades, mis võimaldab külastajatel valida endale sobivaima marsruudi.

Kuigi park on suuremõõtmeline, on selle keskosas paiknevad muuseumid ja muud vaatamisväärsused piisavalt lähedal, et neid oleks mugav jalgsi külastada. Seega on hea plaanida ette oma teekond, et mitte midagi vahele jätta.

Ligipääs ja piletid

Villa Borghese põhiparki on sissepääs tasuta ja see on avatud päevaajal aasta läbi. Siiski on soovitatav kontrollida konkreetseid avamisaegu, kuna need võivad aastaajast sõltuvalt varieeruda.

Kuigi pargi külastamine on tasuta, siis teatud atraktsioonid, näiteks Galleria Borghese ja Zooloogiline Aed, nõuavad sissepääsutasu. Piletihinnad varieeruvad sõltuvalt asukohast ja sageli on allahindlusi lastele, õpilastele ja vanuritele. On oluline märkida, et Galleria Borghese on eriti populaarne ja seetõttu on soovitatav piletid eelnevalt broneerida, eriti kõrgajal.

Ühistranspordiga jõudmine Villa Borghese’sse on lihtne. Läheduses asuvad mitmed bussipeatused ja metroojaamad. Peamine metroojaam, mis viib pargi lähedale, on “Spagna”, mis on Linea A osa. Siit on kõigest mõne minuti jalutuskäik pargi põhisissepääsuni.

Samuti on palju parkimiskohti neile, kes eelistavad autoga tulla. Kuid arvestades Rooma kesklinna tihedat liiklust ja parkimise keerukust, on ühistransport või jalutuskäik sageli kõige mugavam viis Villa Borghese’le ligi pääseda.

Et Villa Borghese külastus oleks võimalikult meeldiv, tasub ette planeerida, olla teadlik sissepääsutasudest ja valida sobiv transpordivahend.

Villa Borghese Roomas

Mida saab näha ja teha?

Villa Borghese on mitmekülgne oaas, mis pakub külastajatele laia valikut tegevusi ja vaatamisväärsusi, alates kunstikollektsioonidest ja ajaloolistest hoonetest kuni lõõgastavate aedade ja pereaktiviteetideni.

  • Galleria Borghese: Ilma kahtluseta üks peamisi põhjuseid, miks inimesed Villa Borgheset külastavad. Galeriis on väljas maailma üks paremaid skulptuuri- ja maalikollektsioone, sealhulgas teosed kunstnikelt nagu Caravaggio, Bernini ja Titian. Ajalooline hoone ise on juba omaette kunstiteos, kaetud freskode ja keeruka arhitektuuriga.
  • Rooma Zooloogiline Aed: Asudes Villa Borghese südames, on see koht, kus nii lapsed kui ka täiskasvanud saavad avastada erinevaid loomaliike kogu maailmast. Zooloogiline aed on pühendunud loomade heaolule ja kaitsele ning pakub hariduslikke programme ja üritusi.
  • Globaalne Biopark: See on interaktiivne keskus, kus külastajad saavad õppida bioloogilisest mitmekesisusest ja keskkonnakaitsest. Läbi erinevate eksponaatide ja tegevuste tutvustatakse inimestele looduskaitse tähtsust.
  • Cinema dei Piccoli: Nagu mainitud, on see üks maailma vanimaid lastekinosid, pakkudes mitmesuguseid filme ja programme noorematele publikutele.
  • Pincio terrass: See on ideaalne koht imeliste vaadete nautimiseks üle Rooma linnasüdame. Päikeseloojangul on terrass eriti populaarne, kuna siit avaneb vaade päikese langemisele Vatikani kupli taha.
  • Vesilinn: Suurel tiigil, mis asub Villa Borghese keskel, on võimalik rentida paate. See on lõõgastav viis pargi nautimiseks, eriti soojematel kuudel.
  • Pargialad ja aiad: Villa Borghese on tuntud oma hästi hooldatud aedade ja rohke roheluse poolest. Siin on võimalik nautida lõõgastavaid jalutuskäike, pidada piknikku või lihtsalt lugeda raamatut varjuliste puude all.
  • Purskkaevud ja skulptuurid: Kogu pargis on hajutatud erinevaid ajaloolisi skulptuure ja purskkaevusid. Need kunstiteosed annavad pargile unikaalse ilme ja loovad meeldiva atmosfääri.
  • Tempio di Esculapio: See on väike tempel, mis asub pargi tiigi ääres ja on pühendatud Rooma jumal Esculapiole. See on populaarne fotoobjekt ja rahulik koht, kus lõõgastuda.
  • Rattarent: Villa Borghese on piisavalt suur, et jalgratta rentimine on suurepärane viis pargi avastamiseks. On olemas erinevaid rentimisjaamu ja jalgrattateid, mis muudavad selle tegevuse mugavaks ja ohutuks.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Villa Borghese asub Rooma ajaloolises keskmes, mis tähendab, et selle ümbruses on hulgaliselt vaatamisväärsusi, mis jutustavad lugusid selle iidse linna ajaloost, kultuurist ja arhitektuurist. Kui olete juba võtnud aega, et külastada Villa Borgheset, on palju teisi kohti, mida tasub avastada lühikese jalutuskäigu kaugusel.

  • Piazza del Popolo: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Villa Borghesest asub see ajalooline väljak, mida ümbritsevad kirikud, kaared ja obelisk. Väljakult avanevad muljetavaldavad vaated Roomale ja see on sageli kultuurisündmuste ja festivalide keskpunkt.
  • Via del Corso: See on üks Rooma peamisi kaubandustänavaid, mis ulatub Piazza del Popolost Piazza Veneziani juurde. See on ideaalne koht šoppamiseks, kus leidub nii luksuskaubamärke kui ka taskukohasemaid kauplusi.
  • Santa Maria del Popolo: Vaid Piazza del Popolo ääres asuv kirik peidab endas mõningaid Caravaggio suurepäraseid teoseid ja on arhitektuurselt muljetavaldav.
  • Pincian Hill: Ühendatud Villa Borghesega, pakub see mägi imelisi vaateid Roomale ja on eriti populaarne päikeseloojangu ajal.
  • Trinità dei Monti: See kirik asub Hispaania treppide ülaosas ja on üks Rooma ikoonilisemaid maamärke. Kirik ise on väärt külastamist, kuid paljud inimesed tulevad siia nautima ka vaateid linnale.
  • Hispaania trepid: Üks maailma kuulsamaid treppe, mis on populaarne kohtumispaik ja ideaalne koht inimeste vaatlemiseks. See on olnud inspiratsiooniallikaks paljudele kunstnikele ja kirjanikele läbi aegade.
  • Via Margutta: See on väike ja vaikne tänav, mida ümbritsevad kunstigaleriid ja ateljeed. Ajalooliselt on see olnud kunstnike kogukonna keskpunkt ja siin on elanud paljud tuntud kunstnikud, sealhulgas filmistaar Gregory Peck filmis “Rooma puhkus”.
  • Keiser Augustuse mausoleum: See suur ringikujuline hoone on Rooma esimese keisri, Augustuse, viimne puhkepaik. See on hiljuti renoveeritud ja avatud külastajatele.
  • Trevi purskkaev: Kuigi see on veidi kaugemal, on Trevi purskkaev kindlasti külastamist väärt. Üks maailma kuulsamaid purskkaeve, mis on kuulus selle poolest, et visates münti üle õla, tagab see teie naasmise Rooma.
  • Pantheon: Rooma Panteon on hästi säilinud iidse Rooma tempel, mis on nüüd kristlik kirik. Selle tohutu kupli ja oculus’ega on see üks arhitektuurilisi imesid, mis on endiselt kasutusel.

Villa Borghese ümbrus pakub rikkalikku kultuuri, ajalugu ja ilu. Iga nurga taga on peidetud veel üks ajalooline aare või kunstiteos. Kui teil on aega, tasub avastada kõik need vaatamisväärsused ja sukelduda sügavamale Rooma südamesse, mis on täis lugusid, mis ootavad avastamist.

Villa Borghese Roomas

Kokkuvõtteks

Villa Borghese on tõeline pärl Rooma südames, pakkudes külastajatele rikkalikku ajaloolist, kunstilist ja looduslikku kogemust. 

Oma algusaegadest kardinal Scipione Borghese isikliku puhkepaigana kuni praeguse ajani kui linnapark, mis on täis kunstiteoseid ja kultuuripärandit, on Villa Borghese järjepidevalt olnud lõõgastumise ja inspiratsiooni koht. 

Park mitte ainult ei paku rohelust ja rahu keset suurlinna saginat, vaid on ka koduks maailmakuulsale Galleria Borghese’le ja paljudele muudele vaatamisväärsustele. 

Lähedal asuvad mitmed teised ajaloolised maamärgid, mis teevad sellest koha ideaalse alguspunkti Rooma avastamiseks. 

Villa Borghese on tõeline tunnistaja sellele, kuidas ajalugu, kunst ja loodus võivad koos eksisteerida, luues harmoonilise paiga nii kohalikele kui ka külastajatele.

Scroll to Top