Millal minna vatikani

Millal minna Vatikani?

Vatikan, maailma väikseim riik, peidab endas tohutut kultuurilist ja religioosset rikkust. Iga aastaga meelitab see unikaalne sihtkoht miljoneid külastajaid, kes soovivad näha Michelangelo meistriteoseid, osaleda paavsti audientsidel ja nautida rahu Vatikani aedades. 

Kuid millal on parim aeg selle hingematva paiga külastamiseks? Selles artiklis uurime Vatikani kliimat ja hooajalisi iseärasusi, et aidata sul planeerida ideaalset reisi. Olgu see suvine kuumus, kevadine õitseng, sügisene rahu või talvine vaiksus – iga aastaaeg pakub Vatikanis erilist ja unustamatut kogemust. 

Loe edasi, et avastada, millal on just sinule sobivaim aeg Vatikanisse reisida!

Millal minna vatikani

Vatikani kliima

Vatikan, maailma väikseim iseseisev linnriik, asub Roomas, Itaalias. Vatikanil, olles Rooma linnaosas ümbritsetud, on sama kliima nagu Roomal. Rooma ja seega ka Vatikani kliimat iseloomustab vahemereline kliima, mis tähendab, et suved on kuumad ja kuivad ning talved on leebed ja niisked. See kliima muudab Vatikani külastamise aasta ringi nauditavaks, kuigi teatud aastaaegadel võivad ilmastikutingimused ja turistide hulk oluliselt erineda.

  • Kevad (märts-mai) – Kevad on üks parimaid aegu Vatikanis viibimiseks. Ilm on sel ajal meeldivalt jahe kuni soe, kus päevane temperatuur kõigub tavaliselt 15–25 kraadi vahel. Öised temperatuurid võivad olla jahedamad, kuid harva langevad need alla 10 kraadi. Kevadine vihmasadu on suhteliselt sage, eriti märtsis ja aprillis, kuid need on tavaliselt lühiajalised vihmahood. Kevadel hakkavad pargid ja aiad, sealhulgas Vatikani aiad, õitsema, pakkudes külastajatele kauneid vaateid ja meeldivaid jalutuskäike.
  • Suvi (juuni-august) – Suvekuudel võib Vatikani temperatuur tõusta 30 kraadini või rohkem. Juuli ja august on tavaliselt kõige kuumemad kuud, kus temperatuur võib vahel ulatuda isegi 35 kraadini. Suvel on vihmasadusid harva ja päikesepaiste on peaaegu garanteeritud. Kuumus võib teha pikad jalutuskäigud ja väliüritused väsitavaks, kuid see on ka turismi kõrghooaeg, mil Vatikan on täis külastajaid üle kogu maailma. Suvepäevadel on oluline kanda kergeid ja hingavaid riideid, päikesekaitsekreemi ning hoida end hüdreeritud.
  • Sügis (september-november) – Sügis on teine suurepärane aeg Vatikanis viibimiseks. Septembris ja oktoobris on temperatuurid endiselt meeldivalt soojad, vahemikus 20–25 kraadi päevasel ajal ja jahedamad õhtuti. Novembris hakkavad temperatuurid langema, kuid jäävad siiski mõõdukaks, tavaliselt 10–15 kraadi. Sügisel võib esineda sagedasemaid vihmasadusid, eriti novembris. Sügise kuud pakuvad suurepäraseid võimalusi mugavaks jahedaks ilmaks ja vähem rahvarohketeks tänavateks võrreldes suvega.
  • Talv (detsember-veebruar) – Talvekuud Vatikani kliimas on leebed ja niisked. Päevane temperatuur jääb tavaliselt vahemikku 10–15 kraadi, öösel võib temperatuur langeda umbes 5 kraadini. Talv on kõige vihmasem aastaaeg, kusjuures detsember ja jaanuar on eriti märjad. Kuigi lumi on Roomas ja Vatikanis väga haruldane, võib ilm olla pilvine ja jahe. Talveperiood võib pakkuda rahulikumat külastuskogemust, kuna turistide arv on sel ajal väiksem, mis võimaldab mugavamalt nautida Vatikani vaatamisväärsusi ja kultuuripärandit.
Millal minna vatikani

Parim aeg Vatikani reisimiseks

Vatikani külastamise parim aeg sõltub mitmest tegurist, sealhulgas ilmast, turistide hulgast ja isiklikest eelistustest. Erinevad aastajad pakuvad erinevaid kogemusi, nii et parim aeg reisimiseks võib varieeruda sõltuvalt sellest, mida külastaja otsib.

  • Kevad (märts-mai) – Kevad on paljude reisijate jaoks üks parimaid aegu Vatikanis viibimiseks. Kevadine ilm on pehme ja meeldiv, kus päevased temperatuurid jäävad 15–25 kraadi vahele. Lilled ja puud on täies õites, muutes Vatikani aiad eriti kauniks. Turistide hulk on kevadel mõõdukas, eriti märtsis ja aprilli alguses, enne suvehooaja algust. See tähendab, et saad nautida vaatamisväärsusi ja muuseume ilma suurte rahvahulkadeta. Kevad on ideaalne aeg ka väljas einestamiseks ja Vatikani ümbruse jalutuskäikudeks.
  • Suvi (juuni-august) – Kuigi suvi on Vatikani kõige turismirohkem aeg, kaasneb sellega ka kõrgeim temperatuur. Juuni algus võib olla veel üsna talutav, kuid juuli ja august võivad olla väga kuumad, temperatuurid ulatudes sageli üle 30 kraadi. Kui sa ei karda kuumust ja rahvahulki, on suvi suurepärane aeg Vatikani külastamiseks. Paljud suvised üritused ja festivalid toimuvad just sel perioodil. Siiski on oluline meeles pidada, et suvel võivad järjekorrad Vatikani muuseumidesse ja Püha Peetruse basiilikasse olla väga pikad. Soovitatav on broneerida piletid ette ja külastada populaarseid paiku varahommikul või hilisõhtul.
  • Sügis (september-november) – Sügis on teine suurepärane aeg Vatikanis viibimiseks. Ilmad on endiselt soojad, kuid mitte nii kõrvetavad kui suvel, temperatuurid jäävad 20–25 kraadi vahele. Sügise algus, eriti september ja oktoober, pakub meeldivalt sooja ilma ja vähem rahvarohkeid tingimusi. Novembris hakkab turistide hulk veelgi vähenema, pakkudes rahulikumat külastuskogemust. Sügisene Vatikan on ideaalne neile, kes soovivad nautida kultuuri ja ajalugu ilma suviste rahvahulkadeta. Lisaks on sügisel vähem vihma kui kevadel, mis muudab jalutuskäigud ja väliüritused mugavamaks.
  • Talv (detsember-veebruar) – Talv on Vatikani külastamiseks kõige rahulikum aeg. Päevased temperatuurid on vahemikus 10–15 kraadi, öösel võib olla jahedam. Talv on ideaalne neile, kes soovivad vältida suuri rahvahulki ja kogeda Vatikani rahulikumat poolt. Kuigi talvekuudel on vihmasaju tõenäosus suurem, ei ole need tavaliselt piisavalt tõsised, et reisi rikkuda. Jõulud ja uusaasta võivad tuua mõningast rahvarohkust, eriti Püha Peetruse väljakule, kus toimub traditsiooniline jõulupuu ja sealse jõuluevangeeliumi lugemine. Kuid üldiselt on talv rahulik ja sobib ideaalselt neile, kes otsivad vaikset ja kontemplatiivset külastust.
Millal minna vatikani

Mis kuudel tasuks Vatikani minekut vältida?

Vatikan, mis on tuntud oma rikkaliku ajaloo, usulise tähenduse ja arhitektuuriliste meistriteoste poolest, on aastaringselt populaarne sihtkoht. Siiski on teatud kuud ja ajavahemikud, mil Vatikanis reisimine võib osutuda vähem meeldivaks. Need perioodid on seotud peamiselt ekstreemsete ilmastikutingimuste ja turismi kõrghooajaga, mil rahvahulgad võivad muuta külastuskogemuse vähem nauditavaks.

  • Juuli ja august – Juuli ja august on kuud, mil Vatikanis viibimist võiks kaaluda vältida. Need kuud on tavaliselt kõige kuumemad aastas, päevane temperatuur ulatub sageli üle 30 kraadi ja võib isegi tõusta 35 kraadini või rohkem. Kuumus võib muuta vaatamisväärsuste külastamise väsitavaks ja ebamugavaks, eriti kui plaanid pikemaid jalutuskäike või väljas viibimist. Lisaks kõrgetele temperatuuridele on juuli ja august ka turismi kõrghooaeg, mis tähendab, et Vatikani muuseumid, Püha Peetruse basiilika ja muud populaarsed kohad on tihti ülerahvastatud. Pikad järjekorrad ja rahvarohked ruumid võivad muuta külastuskogemuse vähem meeldivaks ning vähendada võimalust nautida Vatikani rikkalikke kultuuri- ja ajaloopärandit rahulikult.
  • Pühade ja erisündmuste ajal – Lisaks suvekuudele on veel mõned ajavahemikud, mida võiks vältida, kui soovid rahulikumat külastust. Üks neist on jõulude ja uue aasta periood detsembri lõpus. Kuigi Vatikani jõulukaunistused ja traditsioonilised sündmused, nagu jõulupuude valgustamine Püha Peetruse väljakul, on kindlasti vaatamist väärt, tõmbavad need ajad kohale suure hulga turiste ja palverändureid. Sama kehtib ka lihavõtete ajal, mil Vatikanis toimuvad suured usulised tseremooniad ja palverännakud. Need pühad ja erisündmused võivad tuua kaasa suure rahvahulga, mis muudab liikumise ja vaatamisväärsuste külastamise keerulisemaks.
  • Erakordselt vihmased kuud – Kuigi Vatikanis on üldiselt meeldiv vahemereline kliima, võib teatud kuude jooksul olla rohkem vihmasadusid. Eriti novembri ja veebruari vahel on vihma sagedus kõrgem. Kuigi vihm ise ei pruugi takistada Vatikani külastamist, võivad märjad ja libedad tingimused muuta väljas liikumise vähem nauditavaks. Samuti võivad vihmasajud põhjustada pikemaid järjekordi ja raskusi mõnede vaatamisväärsuste juures, eriti kui need on osaliselt või täielikult välitingimustes.
Millal minna vatikani

Festivalid ja muud sündmused

Vatikan, kuigi väike, on rikas kultuuri- ja religioossete sündmuste poolest, mis meelitavad kohale tuhandeid külastajaid ja palverändureid aastaringselt. Alljärgnevalt on esitatud mõned olulised festivalid ja sündmused, mida tasub Vatikani külastades kaaluda.

  • Jõulud Vatikanis – Jõulud on üks olulisemaid ja pidulikumaid aegu Vatikanis. Jõulupidustused algavad detsembri alguses ja kestavad läbi jaanuari. Püha Peetruse väljakule püstitatakse suur jõulupuu ja ehtne Petlemma stseen (Presepe), mis tõmbavad ligi tuhandeid külastajaid. Jõuluõhtu missat Püha Peetruse basiilikas, mida tihti viib läbi paavst ise, on eriti populaarne sündmus, kuhu paljud inimesed kogunevad, et osa saada pühadest rituaalidest ja lauludest. Kuigi rahvast on palju, on jõulud Vatikanis maagiline aeg, täis usulist sümboolikat ja pidulikkust.
  • Lihavõtted – Lihavõtted on veel üks tähtis usuline püha, mida Vatikanis suurejooneliselt tähistatakse. Lihavõttepühad algavad palmipuudepühaga (Palm Sunday), mil Püha Peetruse väljakul toimub eriline missa ja palverännak. Suure Nädala jooksul toimub mitmeid erilisi tseremooniaid ja teenistusi, mille keskpunktiks on Suur Reede (Good Friday) ja paavsti juhitud ristitee (Via Crucis) Kolosseumi juures. Lihavõttepühapäeva missa Püha Peetruse väljakul on üks aasta tippsündmusi, kus paavst annab oma traditsioonilise Urbi et Orbi õnnistuse. Need sündmused tõmbavad kokku tohutuid rahvahulki, kuid pakuvad unikaalset ja sügavalt vaimset kogemust.
  • Püha Peetruse ja Pauluse päev – juunis tähistatakse Püha Peetruse ja Pauluse päeva, mis on Vatikanis ja Rooma katoliku kirikus üks olulisemaid pühasid. See päev austab kaht apostlit, kes on Vatikani ja kogu katoliku kiriku patroonid. Sel päeval toimub pidulik missa Püha Peetruse basiilikas, kus osaleb paavst ja palju kõrgeid vaimulikke. Sellel pühal on ka mitmeid protsessioone ja religioosseid tseremooniaid, mis on kohustuslikud kõigile katoliiklastele.
  • Paavsti üldaudientsid – Paavsti üldaudientsid on iganädalased sündmused, mis toimuvad tavaliselt kolmapäeviti Püha Peetruse väljakul või Püha Peetruse basiilika audientsisaalis. Need audientsid pakuvad võimalust näha paavsti, kuulata tema kõnet ja saada tema õnnistus. Kuigi need ei ole suurte festivalidega võrreldavad, on nad olulised sündmused paljudele katoliiklastele ja turistidele, kes soovivad näha paavsti lähedalt. Need audientsid on vabad ja avatud kõigile, kuid kohad tuleb tihti ette broneerida, eriti turismi kõrghooajal.
  • Erilised näitused ja kontserdid – Vatikanis toimub aastaringselt mitmeid erilisi näitusi ja kontserte, eriti Vatikani muuseumides ja Sixtuse kabelis. Need sündmused võivad hõlmata religioosseid kunstinäitusi, klassikalise muusika kontserte ja eriprogramme, mis tutvustavad Vatikani rikkalikku kultuuripärandit. Näiteks Sixtuse kabelis toimuvad aeg-ajalt eksklusiivsed koorikontserdid, mis pakuvad unustamatuid muusikaelamusi selles ajaloolises ja pühas kohas.
Millal minna vatikani

Hooajalised kulud ja hinnad

Vatikani külastamise kulud ja hinnad võivad varieeruda sõltuvalt hooajast. Erinevatel aastaaegadel võivad hinnad ja kulud märkimisväärselt erineda, mõjutades nii majutuse, toidu kui ka vaatamisväärsuste külastamise hinda.

  • Suvehooaeg (juuni-august) – Suvekuud on turismi kõrghooaeg Vatikanis. Selle aja jooksul on hinnad tavaliselt kõige kõrgemad. Majutuse hind võib oluliselt tõusta, eriti kui broneerida viimase hetke pakkumisi. Keskmine hotellituba Rooma kesklinnas või Vatikani lähedal võib maksta 150-300 eurot öö kohta. Soovitatav on broneerida majutus varakult, et vältida kõrgemaid hindu ja leida parimad pakkumised. Restoranide ja kohvikute hinnad võivad samuti suvel tõusta, eriti turistide populaarsetes piirkondades. Lõuna- või õhtusöök keskmises restoranis võib maksta 20-40 eurot inimese kohta, samas kui kiirtoidu või tänavatoidu hinnad on veidi madalamad. Vaatamisväärsuste, nagu Vatikani muuseumid ja Sixtuse kabel, piletihinnad jäävad suures osas samaks aastaringselt, kuid järjekorrad võivad olla pikemad ja seetõttu on soovitatav osta piletid ette veebis.
  • Kevad ja sügis (märts-mai ja september-november) – Kevad ja sügis on parimad ajad Vatikanis reisimiseks, kuna ilm on meeldiv ja turistide hulk mõõdukas. Hinnad on tavaliselt veidi madalamad kui suvel, kuid võivad siiski olla kõrgemad kui talvekuudel. Majutuse hind kevadel ja sügisel võib ulatuda 100-200 euroni öö kohta, sõltuvalt asukohast ja hotelli tasemest. Restoranide hinnad on tavaliselt stabiilsed, kuid turistide populaarsemates kohtades võivad need olla endiselt kõrgemad. Lõuna- või õhtusöök keskmises restoranis maksab umbes 20-35 eurot inimese kohta. Vaatamisväärsuste piletihinnad jäävad samaks, kuid järjekorrad on tavaliselt lühemad, muutes külastamise mugavamaks.
  • Talvehooaeg (detsember-veebruar) – Talv on Vatikanis madalhooaeg, välja arvatud jõulude ja uue aasta periood. Detsembri lõpus võivad hinnad ajutiselt tõusta pühade tõttu, kuid jaanuaris ja veebruaris langevad need taas. Talvekuudel on võimalik leida soodsamaid majutusvõimalusi, kus hotellitoad maksavad umbes 80-150 eurot öö kohta. Restoranide hinnad jäävad talvekuudel samaks, kuid turistide vähemuse tõttu võivad mõned restoranid pakkuda eripakkumisi ja allahindlusi. Vaatamisväärsuste hinnad ei muutu, kuid talveperioodil on järjekorrad oluliselt lühemad, pakkudes rahulikumat külastuskogemust.

Eelarvenõuanded

  1. Majutus: Broneeri majutus varakult, eriti kui plaanid külastada Vatikanit suvel või pühade ajal. Airbnb ja külalistemajad võivad olla soodsamad alternatiivid hotellidele.
  2. Toitlustus: Söö kohalikest turismipiirkondadest eemal, et vältida kõrgeid hindu. Kohalikud toitlustuskohad pakuvad tihti paremat hinna ja kvaliteedi suhet.
  3. Transport: Kasuta ühistransporti või kõnni, et säästa raha taksode ja rendiautode pealt.
  4. Vaatamisväärsused: Osta piletid ette veebis, et vältida järjekordi ja saada soodustusi. Paljud muuseumid ja vaatamisväärsused pakuvad allahindlusi tudengitele ja pensionäridele.
Millal minna vatikani

Mida Vatikanis näha ja teha?

Vatikan on tuntud oma rikkaliku ajaloo, kultuuri ja usulise tähenduse poolest. Kuigi see on pindalalt väike, on seal palju põnevaid kohti, mida külastada, ja tegevusi, mida nautida. Siin on mõned olulised vaatamisväärsused ja tegevused, mida Vatikanis kindlasti näha ja teha.

  • Püha Peetruse basiilika – Püha Peetruse basiilika on üks maailma kuulsamaid kirikuid ja kindlasti Vatikani külastamise tipphetk. See suur ja imposantne hoone on Rooma katoliku kiriku keskus ning üks suurimaid ja tähtsamaid kirikuid maailmas. Basiilika interjöör on rikkalikult kaunistatud Michelangelo, Bernini ja paljude teiste renessansi ja barokkajastu meistrite teostega. Eriti tähelepanuväärne on Michelangelo loodud Pietà skulptuur. Külastajad saavad tõusta basiilika kupli tippu, kust avaneb suurepärane vaade Vatikani linnale ja Roomale.
  • Vatikani muuseumid – Vatikani muuseumid on maailma suurimate ja rikkalikumate kunstikogude koduks. Muuseumides leidub tuhandeid kunstiteoseid, alates antiikaja skulptuuridest kuni kaasaegse kunsti meistriteosteni. Üks kuulsamaid osi Vatikani muuseumidest on Sixtuse kabel, kus asuvad Michelangelo lae- ja altariseinad, mis kujutavad maailmakuulsaid stseene nagu „Aadama loomine“ ja „Viimane kohtupäev“. Lisaks Sixtuse kabelile tasub külastada ka Rafaeli tubasid (Stanze di Raffaello), mis on kaunistatud Rafaeli freskodega.
  • Vatikani aiad – Vatikani aiad on rahulik ja kaunis roheala, mis on peidetud müüride taha ja kuhu pääseb vaid giidiga ekskursioonide kaudu. Need aiad on täis lopsakaid taimi, purskkaeve, skulptuure ja väikseid kabeleid. Aiad pakuvad külastajatele võimaluse põgeneda turistide saginast ja nautida rahulikku jalutuskäiku kaunis ümbruses.
  • Apostellik palee ja paavsti aknad – Apostellik palee on paavsti ametlik elukoht ja Vatikani peamine halduskeskus. Kuigi enamik paleest on suletud üldsusele, on teatud osad, nagu Apostellik raamatukogu ja Vatikani arhiivid, avatud teadlastele ja teadusuuringuteks. Külastajad saavad vaadata paavsti akent, kust ta annab iganädalasi õnnistusi ja pühadeaegseid sõnumeid rahvahulkadele Püha Peetruse väljakul.
  • Püha Peetruse väljak – Püha Peetruse väljak on suur ovaalne plats basiilika ees, mida ümbritsevad Bernini kujundatud kolonnad. See on koht, kus toimuvad suured usulised tseremooniad ja paavsti kõned. Väljakul asub ka Egiptuse obelisk, mis toodi Rooma keiser Caligula käsul. Püha Peetruse väljak on ideaalne koht, kust alustada Vatikani avastamist ja imetleda basiilika fassaadi ning kupli ilu.
  • Castel Sant’Angelo – Kuigi tehniliselt asub see Roomas, on Castel Sant’Angelo (Inglite loss) Vatikani lähedal ja seotud paavstidega. Loss oli algselt Rooma keisri Hadrianuse mausoleum, kuid keskajal kasutati seda paavstide kindlusena. Lossi tippu tõustes avaneb suurepärane vaade Tiberi jõele ja Vatikani linnale. Lossis asub ka muuseum, kus saab tutvuda selle pika ja huvitava ajalooga.
  • Osale paavsti audientsil – Kui plaanid oma visiiti hoolikalt, on võimalik osaleda paavsti üldaudientsil, mis toimub tavaliselt kolmapäeviti. Audientsid toimuvad kas Püha Peetruse väljakul või audientsisaalis. See on unikaalne võimalus näha paavsti ja kuulata tema sõnumit.
Millal minna vatikani

Mida peaks veel Vatikani minnes teadma?

Vatikani külastamine on unustamatu kogemus, täis ajaloolisi ja religioosseid aarded. Kuid selleks, et tagada sujuv ja nauditav reis, on oluline teada mõningaid praktilisi ja kultuurilisi aspekte. Siin on mõned olulised näpunäited ja teave, mida peaksid Vatikani külastamisel arvestama.

  • Riietus – Vatikanis, eriti Püha Peetruse basiilikas ja Vatikani muuseumides, on rangelt jälgitav riietumisreeglid. Õlad ja põlved peavad olema kaetud nii meestel kui naistel. Lühikesed püksid, miniseelikud ja varrukateta särgid ei ole lubatud. Soovitatav on kanda tagasihoidlikke ja mugavaid riideid, mis vastavad nõuetele, et vältida sissepääsu keelamist.
  • Piletid ja järjekorrad – Vatikan on üks maailma populaarsemaid turismisihtkohti, seega võivad järjekorrad olla pikad, eriti Vatikani muuseumides ja Sixtuse kabelis. Soovitatav on osta piletid ette veebis, et säästa aega ja vältida pikki järjekordi. Paljud veebilehed pakuvad ka giidiga ekskursioone, mis võivad olla suurepärane võimalus saada põhjalikumat teavet ja pääseda kiiremini sisse.
  • Turvakontroll – Sarnaselt paljudele teistele rahvusvahelistele vaatamisväärsustele on Vatikanis turvakontroll kohustuslik. Püha Peetruse basiilikasse ja Vatikani muuseumidesse sisenedes tuleb läbida metallidetektorid ja turvakontroll. Kindlasti võta see arvesse oma ajakavas, kuna turvakontroll võib aeg-ajalt põhjustada viivitusi.
  • Parim külastusaeg – Kuigi Vatikan on avatud aastaringselt, on parim külastusaeg varahommikul või hilisel pärastlõunal, et vältida suuremaid rahvahulki. Nädala keskel on tavaliselt vähem külastajaid kui nädalavahetustel. Kui soovid osaleda paavsti üldaudientsil, toimuvad need tavaliselt kolmapäeviti, kuid on oluline eelnevalt piletid broneerida.
  • Giidiga ekskursioonid – Giidiga ekskursioonid võivad pakkuda palju lisaväärtust, andes põhjalikumat teavet Vatikani ajaloost, kunstist ja arhitektuurist. Ekskursioonid võivad olla nii grupiviisilised kui ka eraviisilised, sõltuvalt sinu eelistustest ja eelarvest. Giidiga ekskursioonid võivad aidata ka vältida pikki järjekordi ja tagada sujuvama külastuse.
  • Fotograafia – Kuigi fotograafia on enamikus Vatikani osades lubatud, on mõned piirangud. Näiteks Sixtuse kabelis on fotograafia keelatud, et kaitsta kunstiteoseid ja tagada austusväärne atmosfäär. Teistes piirkondades, nagu Vatikani muuseumides ja Püha Peetruse basiilikas, on fotograafia lubatud, kuid ilma välklambita. Oluline on järgida kohalikke juhiseid.
  • Söök ja jook – Vatikani aladel ei ole lubatud süüa ja juua, välja arvatud spetsiaalsetes söögi- ja puhkekohtades. Püha Peetruse väljakul ja selle läheduses on mitmeid kohvikuid ja restorane, kus saab einestada enne või pärast külastust. Kindlasti võta kaasa veepudel, eriti suvekuudel, et vältida dehüdratsiooni.
  • Keel ja suhtlus – Kuigi ametlik keel Vatikanis on itaalia keel, räägivad paljud turismitöötajad ja giidid inglise keelt. Kui sul on spetsiifilisi küsimusi või vajad abi, leiad tõenäoliselt kellegi, kes suudab sind inglise keeles aidata. Samas on alati kasulik õppida mõned põhifraasid itaalia keeles, et näidata austust kohaliku kultuuri vastu.

Kokkuvõtteks

Vatikan on avastamist väärt igal aastaajal, kuid parim aeg külastamiseks on kevad ja sügis, kui ilm on meeldivalt soe ja turistide hulk mõõdukas. Suvekuud võivad olla kuumad ja rahvarohked, talvel aga on külastajaid vähem, kuid ilm jahedam.

Scroll to Top