Vatikani vaatamisväärsused

Vatikani Vaatamisväärsused: 12 Vaatamisväärsust, Mida Peab Nägema!

Kesk Rooma südames, katoliku kiriku sümbolite ja iidsed mälestised vahel peitub maailma väikseim sõltumatu riik – Vatikan. See on koht, kus ajalugu, kunst ja religioon kohtuvad, luues müstilise atmosfääri, mis meelitab miljoneid külastajaid igal aastal. Käesolev artikkel sukeldub sügavale selle pühakoha vaimsesse südamesse, avades uksed Vatikani vaatamisväärsuste maailma, mis pakub rohkem kui silm esmapilgul näha võib.

Sellest artiklist leiate mitte ainult traditsioonilise teekonna läbi Vatikani – alates Püha Peetruse basiilikast kuni kuulsate Vatikani muuseumideni, kus hoitakse mõned maailma kõige väärtuslikumaid kunstiteoseid. Me tutvustame teile ka vähem tuntud nurki ja saladusi, mis aitavad avada Vatikani tõelist olemust. Läbi detailide ja peidetud tähenduste võime mõista, miks see tilluke riik on jäänud südamesse paljudele, kes on läbinud selle iidse ja püha maa.

1. Püha Peetruse basiilika

Vatikani vaatamisväärsused
Püha Peetruse basiilika

Püha Peetruse basiilika, tõelise vaimse hiilgusega, on kahtlemata üks Vatikani linnaosa silmapaistvamaid vaatamisväärsusi. See võrratu hoone, mille pikkus on 220 meetrit ja laius 150 meetrit, on üks suurimaid kirikuid kogu maailmas. 

Mitme sajandi jooksul on basiilika näinud mitmete arhitektide, nagu Bramante, Michelangelo ja Bernini, meisterlikke puudutusi. Michelangelo lõi basiilika kupli, mis on selle struktuuri kõige ikoonilisem osa. Basiilika sees on 45 altarit ja 11 kabelit, millest igaüks on omaette kunstiteos. 

Basiilika all asub Peetruse krüpt, kus on maetud paljud paavstid, sealhulgas apostel Peetrus ise. Kõrguselt 136,57 meetri kõrgune kupli tipp pakub külastajatele põnevat võimalust nautida Vatikani ja Rooma vaadet.

2. Sistina kabel

Vatikani linnaosa kroonjuveeliks peetakse Sistina kabelit, mis on tuntud oma suurepärase kunstilise tähtsuse poolest. 

See paistab eriti silma Michelangelo maalitud laemaalingutega, mille tööd hõlmasid 1508. aastast 1512. aastani. Need ülevad freskod, sealhulgas kuulus “Viimne Kohtupäev”, tähistavad kristluse olulisemaid teemasid, ja nende keerukus ning dünaamika on aastasadu meelitanud ja inspireerinud kunstnikke. 

Kabeli nimi tuleneb paavst Sixtus IV-st, kes tellis originaalhoone ehitamise 15. sajandil. Seal toimuvad ka paavstide valimised, tuntud kui konklaavid. Sistina kabeli interjöör, vaatamata oma suhtelisele lihtsusele, loob vaikse ja sügavalt pühitsetud atmosfääri, mis võimendab selle ainulaadseid kunstiteoseid. 

3. Püha Peetruse väljak

Püha Peetruse väljak on märkimisväärne Vatikani vaatamisväärsus ja kindlasti üks maailma kõige muljetavaldavamaid avalikke ruume. 

Selle geniaalse disaini autoriks on Giovanni Lorenzo Bernini, kes töötas väljakul aastatel 1656–1667. Elliptilise kujuga väljak mahutab kuni 400 000 inimest ja seda ümbritsevad neljakordsed kolonnisillad, millel on 140 püha kuju. Väljaku keskel troonib 25,5 meetri kõrgune Egiptuse obelisk, mis toodi Rooma keiser Caligula poolt 37. aastal. Väljakul on ka kaks suurt purskkaevu, mis on Bernini ja Maderno meistriteoste näited. Püha Peetruse väljak on koht, kus toimuvad suured usulised tseremooniad, nagu paavsti õnnistused ja missad.

Püha Peetruse väljakul tundub ajalugu olevat peaaegu käegakatsutav, kuna see on olnud kohtumispaigaks paljudele ajalooliselt olulistele sündmustele.

4. Vatikani aiad

Vatikani vaatamisväärsused
Vatikani aiad

Vatikani aiad on tõeliselt ainulaadne Vatikani vaatamisväärsus, mis hõlmab umbes poole Vatikani linnriigi pindalast. Need on säilinud peaaegu samas seisundis alates renessansist ja pakuvad rahu ja vaikust Vatikani muidu sageli sumisevas keskuses. 

Külastajad saavad imetleda aiakujunduse erinevaid stiile, sealhulgas itaalia, prantsuse ja inglise stiile, mis kõik segunevad harmooniliselt ühte. Aedade vaiksed teed viivad läbi lopsaka maastiku, kus on purskkaevusid, skulptuure, tiike ja kauneid lilleaedu. 

Aiad sisaldavad ka mõnda ajaloolist hooneid, nagu Radio Vaticana raadiosaatejaam ja Lourdes’i koopia grotto. Aiad pakuvad ka mõnda parimat vaadet Vatikani linnriigile, sealhulgas panoraamvaateid Püha Peetruse basiilikale. Vatikani aiad on tõepoolest paradiis keset kirikutega täidetud linnriiki, pakkudes külastajatele hetke rahu ja ilu.

5. Rafaeli toad

Vatikani Muuseumide kõige tuntumate eksponaatide hulgas on kahtlemata Rafaeli toad. Need neli tuba olid paavst Julius II privaatsed ruumid ja need kaunistas 16. sajandi alguses kuulus itaalia kunstnik Rafael. Iga tuba on täis detailseid ja hingekosutavaid freskosid, mis kujutavad religioosseid ja mütoloogilisi stseene. 

Eriliseks vaatamisväärsuseks on “Ateenlaste kool”, mis kujutab suurimaid filosoofe antiikajast. Raphaeli toad pakuvad tõeliselt rikkalikku visuaalset kogemust ja võimalust imetleda selle suure meistri võimekust ning käsitööoskust. 

Need ruumid on täis ajalugu ja kunsti, kus Raphaeli enda tööd segunevad tema õpilaste loomingu ja muude hilisemate kunstnike lisandustega, luues nii ajalooliselt ja kunstiliselt rikka ja mitmetahulise ruumi.

6. Vatikani raamatukogu

Vatikani raamatukogu on kahtlemata üks maailma kõige olulisemaid raamatukogusid, kus on hoidlad täis hindamatu väärtusega manuskripte ja raamatuid. See asutati 15. sajandil ja sisaldab ajaloolisi teoseid, mida on kogutud sajandite jooksul. 

Seal on mitmeid hinnalisi esemeid, nagu 4. sajandist pärit Bibliotheca Alexandrina ja üks vanimaid piibleid, Codex Vaticanus. Külastajad ei saa mitte ainult imetleda selle mõõtmatut kollektsiooni, vaid ka hinnata elegantsi ja arhitektuurseid detaile, mis kaunistavad raamatukogu enda ruume. Kuldsete lagede, suurepäraste freskode ja skulptuuridega, on raamatukogu ise vaatamisväärsus. 

Oluline on märkida, et juurdepääs on piiratud ja teaduslikel eesmärkidel tuleb eelnevalt taotleda luba. Vatikani raamatukogu on võrratu sihtkoht ajaloo, kultuuri ja teadmiste jaoks.

7. Castel Sant’Angelo

Vatikani vaatamisväärsused
Castel Sant’Angelo

Rooma linnaosa Tiberi jõe kaldal kõrgub Castel Sant’Angelo, mille ajalugu on sama keerukas ja rikas kui kultuur, mida see esindab. Algselt ehitas Rooma keiser Hadrianus selle mausoleumiks endale ja tema järglastele 2. sajandil p.Kr. 

Ajaloo jooksul on hoone mitu korda muutunud – kindluseks, paavstide residentsiks ja isegi vanglaks. Selle nimi, mis tähendab “Püha Ingli kindlust”, tuleneb legendist, kus peaingel Miikael ilmus peal asuvale tornile, näidates, et Rooma katk on läbi. 

Täna on Castel Sant’Angelo ajalooline muuseum, mis pakub imetlemiseks tohutut kunstikollektsiooni ja pakub suurepärast vaadet Roomale ja Vatikanile. Võite ronida kindluse ülaossa, et imetleda seda unustamatut vaadet või jalutada Hadriani mausoleumi labürintides.

8. Pius-Clementine muuseum

Vatikani Muuseumide kogumiku üks võrratuimaid osi on Pius-Clementine muuseum. See oli esimene avalikkusele avatud osa Vatikani Muuseumidest ning sai nime paavstide Pius VI ja Clement XIV järgi, kes andsid olulise panuse selle loomisse. 

Muuseumis on eksponeeritud märkimisväärne kogum antiikseid skulptuure, mis ulatuvad tagasi kreeka ja rooma aegadesse. Üks kuulsamaid teoseid on Laocoön, mis kujutab Trooja preestrit Laocoöni ja tema poegi, kes võitlevad merekoletistega. 

Samuti on seal Apollo Belvedere, mis on antiikaja skulptuuri üks silmapaistvamaid näiteid. Kogumik annab suurepärase ülevaate klassikalisest skulptuurist ja pakub hindamatut kunstilist ja ajaloolist väärtust. 

9. Apostelliku palee

Apostelliku palee, ka tuntud kui Paavsti Palee, on mitte ainult paavsti ametlik elukoht, vaid ka Vatikani linnaosa silmapaistvaim ehitis. Sellel on märkimisväärne ajalooline ja kunstiline väärtus. Palee hõlmab mitut hoonet, sealhulgas kuulsaid Raphaeli tube ja Sistina kabelit, ning see on koduks mitmetele kunstiteostele ja aaretele. 

Apostelliku palee mõjukus ja ilu on tähelepanuväärne, alates sellest, kuidas see domineerib üle Püha Peetruse väljaku, kuni selle interjööri keerukate freskode ja skulptuurideni. Palee on olnud tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele, sealhulgas paavstide valimisele. Palees viibimine on nagu ajaloo ja kunsti südamesse astumine.

10. Vatikani grotod

Vatikani grotod on Püha Peetruse basiilika all paiknev süsteem, mis pakub külastajatele põnevat ja müstilist teekonda läbi Vatikani ajaloo. Seal asuvad apostel Peetruse ja teiste paavstide hauad, mis teeb sellest kohast püha palverännaku sihtkoha. 

Grotod on ka koduks mitmetele kabelitele ja monumentidele, millest igaüks peegeldab erinevat ajajärku ja kunstistiili. Kuigi see on vähem tuntud kui mõned teised Vatikani vaatamisväärsused, on grotod kindlasti külastamist väärt. 

11. Vatikani obelisk

Vatikani obelisk - Vatikani vaatamisväärsus
Vatikani obelisk

Vatikani obelisk, mis asub Püha Peetruse väljaku keskel, on Vatikani linnriigi silmapaistvaim maamärk. See monumentaalne struktuur, mis on ligi 40 meetrit kõrge, on üks väheseid autentseid egiptuse obeliske Roomas ja ainus obelisk, mis on püsinud alates Rooma impeeriumi päevadest peaaegu puutumata. 

Caligula toimetas selle obeliski Rooma 37. aastal pKr. Sellest ajast alates on see olnud tunnistajaks Rooma ja Vatikani ajaloo märkimisväärsetele sündmustele, sealhulgas apostel Peetruse märtrisurmule, millele väljak on pühendatud. 

Obeliskil endal pole hieroglüüfe, mis on egiptuse obeliskide puhul haruldane. Selle asemel on sellele graveeritud ladina ja kopti tekstid, mis kinnitavad paavsti võimu. Selle alusel on sfäär, mida paljud usuvad sisaldavat Julius Caesari tuhka. 

12. Scala Regia ehk Kuninglik trepp

Scala Regia, tuntud ka kui Kuninglik trepp, on Vatikani Apostelliku palee suurejooneline sissepääs. See on mitte ainult muljetavaldav arhitektuuriline meistriteos, vaid ka sümbol paavsti autoriteedist. 

Trepi lõi kuulus itaalia arhitekt ja skulptor Gian Lorenzo Bernini 17. sajandil, tellimisel paavst Alexander VII. Trepi disain on meisterlik optiline illusioon: trepp tundub olevat palju pikem kui tegelikult on, mis lisab sellele dramaatilisust ja grandioossust. Trepi ülaosas on suurepärane skulptuurigrupp “Constantine’i langus”, mis kujutab Rooma keisri pöördumist kristlusse pärast ristinägemust enne Milviani silda toimunud lahingut. 

Skulptuur ja trepp on tänapäeval võimas paavsti võimu sümbol ja oluline osa Vatikani linnriigi arhitektuuripärandist. Nad kutsuvad esile aukartust ja imetlust, mis peegeldab Vatikani rikkalikku ajalugu ja kultuurilist olulisust.

Kokkuvõtteks

Vatikani linnriigi vaatamisväärsused on tõeline testament inimkonna suurusele ja vastupidavusele. 

Need kunstilised, arhitektuurilised ja ajaloolised aarded peegeldavad inimkonna soovi mõista ja väljendada oma kohta universumis ning vaimset ja kultuurilist rikkust, mis on aja jooksul kasvanud. 

Kuigi asuvad Rooma südames, on need vaatamisväärsused nagu maailm ise, pakkudes külastajatele võimalust kogeda erinevate kultuuride, ajastute ja mõtteviiside mitmekesisust. 

Kas olete kunstiajaloo huviline, ajalooentusiast või otsite lihtsalt suurepäraseid kohti, mida Roomas külastada, siis Vatikani vaatamisväärsused pakuvad rikkalikku ja meeldejäävat elamust, mis rikastab teie arusaamist maailmast ja meie kohast selles.

Scroll to Top