Ravenna Vaatamisväärsused

Ravenna Vaatamisväärsused: 12 Silmapaistvat Kohta, Mida Külastada

Ravenna, üks Itaalia kauneimaid ja ajaloolisemaid linnu, on tõeline kultuuripärandi pärl, mis meelitab ligi turiste kogu maailmast. See lummav linn pakub külastajatele unustamatuid hetki, tutvustades neile Itaalia rikkalikku ajalugu ja kunsti. 

Ravenna vaatamisväärsused on laialdaselt tuntud oma hämmastavate mosaiikide, arhitektuuriliste meistriteoste ja ajalooliste monumentide poolest.

Olles olnud nii Ida-Rooma kui ka Lääne-Rooma impeeriumi pealinn, on Ravenna täis erakordseid paiku, mis jutustavad lugusid möödunud ajastutest. 

Selles artiklis tutvustame Ravenna kõige silmapaistvamaid vaatamisväärsusi, mis pakuvad külastajatele võimalust imetleda linna ajaloolisi ja kultuurilisi rikkusi ning nautida Itaalia linnade ainulaadset atmosfääri.

Vaatamisväärsused Ravennas - San Vitale Basiilika
San Vitale Basiilika

1. San Vitale Basiilika

Ravenna vaatamisväärsuste hulgas on San Vitale basiilika üks silmapaistvamaid ning asub linna südames. Ehitatud 6. sajandil, on see erakordne basiilika suurepärane näide varakristlikust kunstist ja arhitektuurist. San Vitale on üks vaatamisväärsusi Ravennas, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse, peamiselt tänu oma hämmastavatele mosaiikidele. Basiilika mosaiikidel on tugevad Bütsantsi kunsti mõjud ning need kujutavad endast mõningaid kõige kaunimaid ja paremini säilinud töid.

San Vitale basiilika arhitektuur on ainulaadne kombinatsioon Lääne-Rooma ja Bütsantsi stiilidest, mida iseloomustab rikkalik kaunistuste kasutus ja keerukas geomeetriline disain. Basiilika keskne osa on kaheksanurkne, mida ümbritsevad erinevad apsüüdid ja kõrvalhooned. Basiilika interjööri valgustavad suured aknad, mis loovad tõeliselt maagilise õhkkonna.

San Vitale basiilika suurepärane koht, et sukelduda linna rikkalikku ajalukku. Siin saab imetleda keisrite Justinianuse ja Theodora mosaiigil kujutatud portreesid ning nende saatjaskonna liikmeid, mis on otsene seos Bütsantsi keisririigi kuldajastuga.

2. Galla Placidia Mausoleum

Galla Placidia mausoleum on Ravenna linnas asuv ainulaadne ja silmapaistev vaatamisväärsus, mis paelub külastajaid oma kauni arhitektuuri ja kunstilise pärandiga. Mausoleum ehitati 5. sajandil Galla Placidia jaoks, kes oli Rooma keisri Theodosius Suure tütar ning Lääne-Rooma impeeriumi valitsejate ema.

Mausoleumi välisilme on lihtne ja tagasihoidlik, kuid selle interjöör peidab endas hämmastavaid mosaiike, mis on kuulsad oma kujundite, värvide ja keerukate detailide poolest. Külastajad saavad imetleda erinevaid kujutisi, nagu Ristiinapandud Kristus, evangeeliumi kirjutajad, pühakud ja loomad, mis kõik on põimunud kaunite geomeetriliste mustritega.

Galla Placidia mausoleumis asuvad ka keisrinna enda, tema poja keiser Valentinianus III ja teiste pereliikmete sarkofaagid. Need monumentaalsed hauakambrid on tunnistajaks Ravenna linnas võimutsenud kuninglikule perekonnale ning nende panusele linna ajalukku.

Mausoleumi külastamine on võimalus sukelduda Ravenna varajasse kristlikku ajalukku ja kogeda mosaiikide kunsti täiel rinnal. Galla Placidia mausoleum on tähtis osa linna kultuuripärandist ning pakub ainulaadset ja meeldejäävat kogemust kõigile, kes soovivad avastada Ravenna ajaloolisi vaatamisväärsusi ja kunstilist rikkust.

Ravenna vaatamisväärsused - Sant'Apollinare Nuovo Basiilika
Sant’Apollinare Nuovo Basiilika

3. Sant’Apollinare Nuovo Basiilika

Sant’Apollinare Nuovo Basiilika on veel üks oluline osa Ravenna vaatamisväärsuste kogumist, mis pakub rikkalikku ajalugu ja erakordset arhitektuuri. Ehitatud 6. sajandil, on basiilika pühendatud Ravenna esimesele piiskopile, Sant’Apollinarele. See on üks neist vaatamisväärsustest Ravennas, mis kuulub samuti UNESCO maailmapärandi nimistusse, tänu oma tähelepanuväärsetele mosaiikidele ja varakristlikule arhitektuurile.

Basiilika on tuntud oma kaunist interjööri ja mosaiikide poolest, mis kujutavad pühasid, prohveteid ja inglid. Mosaiigid paiknevad basiilika seintel kahel erineval tasandil, luues muljetavaldava visuaalse efekti. Erilist tähelepanu väärivad 26 inglit kujutavad mosaiigid, mis asuvad basiilika apsüüdi kohal.

Sant’Apollinare Nuovo Basiilika arhitektuuri stiil on segu Lääne-Rooma ja Bütsantsi mõjudest, mida iseloomustab kahelaevane põhiplaan ja esiküljele lisatud kellatorn. Basiilika omapäraseks elemendiks on selle kolm kabelit, mis asuvad transeptide ja apsüüdi vahel, luues omapärase ruumilise lahenduse.

4. Neoni Ristimiskabel

Neoni ristimiskabel on üks eriline Ravenna vaatamisväärsus, mis pakub külastajatele haruldast võimalust näha hästi säilinud varakristlikku ristimiskabelit. See 5. sajandil ehitatud oktagonaalne ristimiskabel on ainus omalaadne säilinud bütsantsi ristimiskabel Ravennas, mis on tõeline tunnistus linna rikkalikust ajaloost.

Kabeli interjööri kaunistavad muljetavaldavad mosaiigid, mis kujutavad ristimist ja muid stseene Uuest Testamendist. Eriti tähelepanuväärne on kabeli kupli mosaiik, mis kujutab Kristuse ristimist Jordani jõel ja ümbritsevat tähistaevast. Mosaiikide värvikas ja detailirohke kujutis annab külastajatele ettekujutuse sellest, kuidas võisid varakristlikud ristimiskabelid olla kaunistatud.

Neoni ristimiskabel on eriti oluline koht Ravenna vaatamisväärsuste seas, kuna see annab aimu sellest, kuidas ristimistseremooniaid korraldati sel ajastul. Kabeli keskel asuv bassein, mida kasutati ristimiseks, on säilinud alates selle ehitamisest, ning ümbritsevad mosaiigid jutustavad ristimise tähendusest ja tähtsusest.

Arhitektuuriliselt on kabeli disain lihtne, kuid samas kaunilt proportsioneeritud, pakkudes külastajatele vaikset ja pühalikku ruumi. Kabeli külastamine on eriti põnev nii ajaloo- kui ka kunstihuvilistele, kes saavad imetleda kabeli mosaiike, arhitektuuri ja õhkkonda.

5. Museo Arcivescovile

Museo Arcivescovile on veel üks huvitav Ravenna vaatamisväärsus, mis asub linna ajaloolises keskuses. See peidab endas rikkalikku kunsti- ja ajalookollektsiooni, mis annab külastajatele suurepärase ülevaate linna religioossest ja kultuurilisest minevikust. Muuseum asub endises peapiiskopi palees, mis on ehitatud Bütsantsi perioodil, ning on tänapäeval üks olulisemaid kunstikogusid Ravennas.

Muuseumi kõige olulisemate eksponaatide hulka kuuluvad kuulsad Ivanovo mosaiigid, mis pärinevad 5. sajandist ning kujutavad Kristust, pühasid ja prohveteid. Samuti on väljapanekul rikkalik valik varakristlikke, bütsantsi ja keskaegseid skulptuure, freskosid, ehteid ja liturgilisi esemeid.

Museo Arcivescovile pakub külastajatele erakordset võimalust näha Cappella di Sant’Andrea, mis on veel üks UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Ravenna vaatamisväärsus. See 6. sajandist pärit kabel on tuntud oma hämmastavate mosaiikide poolest, mis kujutavad erinevaid piiblilisi stseene ning on erakordselt detailirohked ja värvikad.

Lisaks Cappella di Sant’Andrea’le võib muuseumis imetleda ka Aula Magna’t, mis on peapiiskopi palee kunagine audientsisaal. Selle ruumi seinu kaunistavad mitmed olulised freskod, mis pärinevad 14. sajandist ja kujutavad peamiselt pühakute ja prohvetite kujutisi.

Ravenna vaatamisväärsused - Dante Alighieri Haud
Dante Alighieri Haud

6. Dante Alighieri Haud

Dante Alighieri haud on üks olulisemaid Ravenna vaatamisväärsusi, mis pakub külastajatele võimalust austada ühe maailma suurima kirjaniku mälestust. Dante, kes on tuntud oma kuulsa teose “Jumalik Komöödia” poolest, veetis oma elu viimased aastad Ravennas ning suri siin 1321. aastal. Tema haud on saanud oluliseks kultuuriliseks ja ajalooliseks paigaks nii itaallastele kui ka kirjandushuvilistele üle kogu maailma.

Dante haud asub San Francesco basiilika lähedal ja on lihtne, kuid samas väga väärikas monument. Hauakambril on lause “Dantem poeta, qui nulli secundus fuit” (Dantele, luuletajale, kellele keegi ei olnud teine), mis annab tunnistust Dante Alighieri suurusest. Tema haud on ümbritsetud ilusa ja rahuliku aia ning mälestusmärgiga, mis on pühendatud Dantele ja tema panusele kirjandusse.

Lisaks Dantehaualale, ei saa mööda vaadata Dante haualt paistvast mälestusmärgist, mis asub San Francesco basiilika lähedal. See mälestusmärk on tuntud kui “Dante sepoltura” ja pärineb 18. sajandist. See on pühendatud suurele poeedile ning selle juures toimub igal aastal 14. septembril Dante surma aastapäeva tähistamine.

7. Rocca Brancaleone 

Galla Placidia mausoleum on üks Ravenna vaatamisväärsuste kroonijuveelidest, mis pakub külastajatele võimalust imetleda erakordset varakristlikku arhitektuuri ja kunsti. See 5. sajandil ehitatud mausoleum on pühendatud Rooma keisrinna Galla Placidiale, kes oli üks võimsamaid naisi oma ajastul. Mausoleum kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse ning on tuntud oma hämmastavate mosaiikide poolest, mis kaunistavad selle siseseinu ja lae.

Mausoleumi arhitektuur on lihtne, kuid samas väga muljetavaldav. Selle ristkülikukujuline põhiplaan, keskse kupli ja nelja apsüüdiga, loob rahuliku ja väärika atmosfääri. Külastajatele jääb eriti meelde mausoleumi valgusmäng, mis loob mosaiikidele erilise sära ja kuma.

Mausoleumi mosaiigid on tõeline meistriteos, mis kujutavad erinevaid kristlikke sümboleid ja tähendusi. Eriti tähelepanuväärne on tähistaevast kujutav laemosaiik, mis loob mausoleumi sisemuses ainulaadse ja maagilise atmosfääri. Mosaiikides on kasutatud siniseid, kuldseid ja valgeid toone, mis annavad ruumile erilise sära ja sügavuse.

8. Theodorici Haud

Theodorici haud on oluline Ravenna vaatamisväärsus, mis pakub külastajatele võimalust tutvuda linna ainulaadse ajaloolise pärandiga. See mausoleum ehitati 6. sajandi alguses gooti kuninga Theodorich Suure jaoks, kes oli tollal Ravenna valitseja. Theodorici haud on eriline nii oma arhitektuuri kui ka ajaloolise tähtsuse poolest, kuna see on üks vähestest gooti arhitektuurinäidetest, mis on säilinud tänapäevani.

Mausoleum koosneb kahest korrusest, millest alumine on kümnekandiline ja ülemine kaheksakandiline. Hauakambri kohal asub tohutu ühest tükist raiutud lubjakivist laeplaat, mis kaalub ligikaudu 230 tonni. See muljetavaldav arhitektuuriline saavutus on üks näide sellest, miks Theodorici haud on oluline Ravenna vaatamisväärsus.

Kuigi mausoleumi siseruumid on võrdlemisi lihtsad, on Theodorici haua väline disain ja selle ajalooline tähendus see, mis tõmbab külastajate tähelepanu. Theodorich Suur oli gootide valitsejana üks olulisemaid tegelasi oma ajastul ning tema haud on mälestusmärk sellele ajastule ja kultuurile.

Ravenna vaatamisväärsus - San Francesco Basiilika
San Francesco Basiilika

9. San Francesco Basiilika

San Francesco basiilika on üks Ravenna vaatamisväärsusi, mis on tuntud oma kauni arhitektuuri ja rikkaliku ajaloolise pärandi poolest. See basiilika, mis ehitati algselt 5. sajandil ja renoveeriti 10. sajandil, on pühendatud Püha Franciscusele ning on tähtis palverännakupaik nii kohalikele kui ka turistidele.

Basiilika arhitektuur on tüüpiline romaani stiilis ehitus, mida iseloomustavad massiivsed seinad, ümarad kaared ja lihtsad fassaadid. Basiilika interjöör on kaunistatud freskode ja mosaiikidega, mis kujutavad erinevaid pühakuid ja piiblilisi sündmusi. Erilist huvi pakub basiilika krüpt, mis on täidetud veega, luues unikaalse ja müstilise atmosfääri.

San Francesco basiilika kõrval asub Dante Alighieri haud, mis on veel üks oluline Ravenna vaatamisväärsus. Suure Itaalia poeedi viimne puhkepaik on kujundatud lihtsa, kuid väärika monumendina, mis meenutab Dante suurust ning tema panust maailma kirjandusse.

Lisaks Dante haualale on San Francesco basiilika lähedal asuv Dante sepoltura, mis on 18. sajandist pärit mälestusmärk, pühendatud poeedile. Selle mälestusmärgi juures toimub igal aastal 14. septembril Dante surma aastapäeva tähistamine.

10. Palazzo della Provincia

Palazzo della Provincia, mis asub Ravenna ajaloolises keskuses,  on elegantne hoone, mis pärineb 19. Sajandist ning on tänapäeval Ravenna provintsi halduskeskus. Selle arhitektuuri ja ajaloolise tausta tõttu on see oluline osa linna kultuuripärandist.

Hoone välisilme on muljetavaldav, mida iseloomustavad sümmeetrilised fassaadid, suured aknad ja detailirohked kaunistused. Palazzo della Provincia interjöör paistab silma oma kaunite freskode, mosaiikide ja kunstiteostega, mis peegeldavad Ravenna rikkalikku ajalugu ja kultuuripärandit.

Külastades Palazzo della Provincia’t, saavad turistid nautida mitte ainult selle arhitektuurilist ilu, vaid ka selle ajaloolist konteksti. Hoone ehitamise ajast peale on see olnud oluline keskus kohaliku halduse ja poliitika jaoks, mängides rolli linna juhtimises ja arengus.

Lisaks hoonetele endile on Palazzo della Provincia ümbrus rikas erinevate kultuurisündmuste ja festivalide poolest, mis toimuvad regulaarselt linna väljakutel ja parkides. Külastajad saavad nautida nii kohalikku kultuurielu kui ka tutvuda Ravenna ajalooliste vaatamisväärsustega, mis asuvad läheduses.

Palazzo della Provincia on seega üks neist Ravenna vaatamisväärsustest, mis pakub külastajatele võimalust nautida linna kultuuripärandit ning mõista selle ajaloolise hoone tähtsust kohalikus halduses ja poliitikas. Selle suurejooneline arhitektuur ja erilised kaunistused muudavad selle külastuse eriti meeldejäävaks.

11. Alighieri Teater

Ravenna linnas asub üks silmapaistvamaid ja kultuuriliselt olulisi vaatamisväärsusi – Alighieri Teater. See ajalooline teatrimaja on nimetatud suure Itaalia poeedi Dante Alighieri järgi ning on tänaseks saanud linna sünonüümiks kultuuri, muusika ja kunsti osas.

Alighieri Teater ehitati 19. sajandi lõpus ning on ajastute jooksul läbi teinud mitmeid renoveerimisi. Selle interjöör paistab silma oma rikkalike detailide, keerukate dekoratsioonide ning suurepärase akustikaga. Teatri mahukas saal mahutab sadu külastajaid, kes naudivad siin erinevaid kultuuriüritusi.

Teater korraldab aastaringselt mitmeid kontserte, balletietendusi, ooperilavastusi, teatrietendusi ning filmifestivale. Siin toimuvad nii kohalike talentide esinemised kui ka rahvusvaheliste tähtede kontserdid, mis lisavad Ravenna kultuurielule mitmekesisust ja värvi.

Alighieri Teater on ka oluline koht mitmete kultuurifestivalide ja ürituste jaoks, nagu Ravenna Festival, mis toimub igal suvel ja meelitab ligi kultuurihuvilisi üle kogu maailma. Festival pakub erinevaid etendusi alates klassikalisest muusikast kuni kaasaegse tantsuni, pakkudes midagi igale maitsele.

Külastades Ravennat, tasub kindlasti Alighieri Teatri sündmuste kavast silma peal hoida, et nautida kõrgkultuuri ja meelelahutust täiel rinnal. Alighieri Teater on koht, kus ajalugu ja kultuur kohtuvad, pakkudes külastajatele võimalust kogeda linna kultuurielu erinevaid tahke ning nautida kaunite kunstide maailma.

Museo Nazionale di Ravenna
Museo Nazionale di Ravenna

12. Museo Nazionale di Ravenna

Museo Nazionale di Ravenna on linnas asuv märkimisväärne muuseum, mis tutvustab külastajatele linna rikast ajalugu ja kunstipärandit. Muuseum asub endise benediktiini kloostri kompleksis, mis pärineb 7. sajandist ning on tänapäeval kohandatud ajaloolise ja kunstikollektsiooni väljapanekuks.

Muuseumi kogud hõlmavad laia valikut teoseid, mis ulatuvad antiigiajast kuni renessansini. Külastajad saavad imetleda erinevaid mosaiike, skulptuure, freskosid, ehteid ja muid ajaloolisi esemeid, mis peegeldavad Ravenna mitmekesist kultuurilist ajalugu. Üks muuseumi kõige väärtuslikumaid eksponaate on kuulus “Ravenna Püha Jüri” – 6. sajandist pärit kullatud hõbemosaiik.

Lisaks ajaloolisele väljapanekule pakub Museo Nazionale di Ravenna ka erinevaid haridusprogramme ja töötubasid, mis on mõeldud nii lastele kui ka täiskasvanutele. Muuseum korraldab regulaarselt näitusi, konverentse, seminare ja muid kultuuriüritusi, mis tutvustavad külastajatele Ravenna ajalugu ja kultuuripärandit.

Külastades Museo Nazionale di Ravennat, avastavad külastajad linna mitmekesise ajaloo, mis ulatub tagasi Rooma impeeriumi aegadest kuni renessansini. Muuseum on suurepärane koht neile, kes soovivad sukelduda Ravenna kultuurilisse ajalukku ning tutvuda linna kunstipärandiga. See on koht, kus saab õppida, nautida ja imetleda linna rikkalikku minevikku ning kogeda selle ainulaadset kunstilist atmosfääri.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõttes on Ravenna Itaalia linn, mis pakub külastajatele muljetavaldavat valikut vaatamisväärsusi, alates kirikutest ja basiilikatest kuni muuseumide ja teatriteni. Linna ajaloolised ja kultuurilised rikkused, eriti kuulsad mosaiigid, kajastavad nii Ida-Rooma kui ka Lääne-Rooma impeeriumi ajastuid. Külastades neid ainulaadseid ja ajaloolisi paiku, saavad turistid nautida Ravenna kultuuripärandit ning kogeda Itaalia linna autentset atmosfääri.

Scroll to Top