Sassi di Matera

Sassi di Matera: Ainulaadne Itaalia aare

Sassi di Matera on Itaalia lõunaosas asuva iidse linna Matera koopa elamute süsteem ning see on paljudele otsekui aken minevikku. 

Kujutage ette kohta, mis räägib lugu tuhandete aastate vanusest kultuurist, kus iga kivi, iga koobas ja iga tee kõneleb inimeste püüdlustest ja kohanemisvõimest läbi ajaloo. See pole pelgalt ajalooline paik, vaid elav tõestus inimkonna järjepidevusest ja vastupidavusest. 

Selles artiklis heidame pilgu sügavale Matera südamesse ning vaatame lähemalt Sassi di Matera saladusi ja uurime, kuidas see on muutunud ajaloolisest peidupaigast üheks suurimaks ja tuntumaks Itaalia turismimagnetiks.

Ülevaade Sassi di Materast

Matera, millel on tugev kandidatuur Euroopa ühe vanima pidevalt asustatud piirkonna tiitliks, on koduks Sassi di Materale, mis tähendab otseses tõlkes “Matera kivid”. Kuid see nimi ei tee õiglust selle piirkonna ilule ja ajaloolisele rikkusele. Sassi koosneb kahest piirkonnast: Sasso Caveoso ja Sasso Barisano, mida eraldavad rohked koopad, millest paljud on aastate jooksul muutunud kodudeks, kirikuteks ja töökodadeks.

Kui kõnnite mööda Sassi kiviseid tänavaid, märkate, kuidas koopad moodustuvad justkui amfiteateri, kus iga koobas on osa suurest jutustavast freskost. Need elamud on otsekui skulptuurid, mille on loonud nii loodus kui ka inimene. Igal koopal on oma lugu, kajastades sajandeid kestnud ajalugu, kultuuri ja tsivilisatsiooni muutusi.

Kuigi tänapäeval on paljud neist koobastest kaasaegsed eluruumid, on mõned neist säilitanud oma ajaloolise olemuse, pakkudes külastajatele pilguheitu eluolusse, mis eksisteeris siin sajandeid tagasi. Vana ja uus sulanduvad siin harmooniliselt, mille tulemuseks on ainulaadne linnamaastik, mis meelitab ligi turiste üle kogu maailma.

Ajalooliselt on Sassi di Matera olnud peidupaik mitmesugustele tsivilisatsioonidele. Siinsed koopad on pakkunud varju paljudele – algsetest neoliitilistest elanikest kuni keskajal elanud munkadeni. Tänapäeval on Sassi di Matera aga koht, kus ajalugu, kultuur ja kaasaegne elu sulanduvad sujuvalt, luues lummava ja unustamatu kogemuse kõigile, kes siia satuvad.

Sassi di Matera

Ajalugu

Sassi di Matera ajalugu on sama põnev ja keerukas kui selle maalilised koopad ja õõnsused. Selle piirkonna asustuse juured ulatuvad tagasi paleoliitikumi aega, muutes selle üheks vanimaks pidevalt asustatud piirkonnaks maailmas. Varased neoliitilised asukad valisid selle piirkonna mitte juhuslikult, vaid selle strateegilise asukoha ja kaitsevõimaluste tõttu. Koopad pakkusid varju looduslike elementide eest ja olid loomulik kaitse vaenlaste eest.

Aastatuhandete vältel on Sassi di Matera olnud tunnistajaks erinevatele tsivilisatsioonidele. Kreeka, Rooma ja Bütsantsi tsivilisatsioonid on jättis oma jälje piirkonna kultuurile ja arhitektuurile. Bütsantsi munkade saabumine 8. sajandil tõi kaasa mitmete koobaskirikute ehitamise, millest paljud on kaunistatud väärtuslike freskodega ja on tänase päevani hästi säilinud.

Keskajal sai Materast tõeliselt mitmekesine kogukond. Tänu selle strateegilisele asukohale teede ristumiskohas muutus Matera kaubanduslikuks ja kultuuriliseks sõlmpunktiks. Ent ajalugu polnud alati helge. 18. sajandiks olid Sassi koopad muutunud vaesuse ja haiguste pesaks. Elutingimused olid karmid ja inimesed elasid sageli koos loomadega kitsastes ruumides.

19. sajandi keskpaigas olid tingimused muutunud nii kehvaks, et Itaalia valitsus sekkus, kuulutades Sassi elamiskõlbmatuks. Elanikud koliti uutesse elurajoonidesse ja Sassi jäi tühjaks. Aastakümneid seisid koopad tühjalt, meenutades vaid varasemaid aegu.

Kuid 1980. aastatel hakkasid asjad muutuma. Kultuuriteadlased, kunstnikud ja ajaloolased hakkasid taasavastama Sassi kui ainulaadse ajaloolise pärandi. Renoveerimisprojektid algasid, et muuta koopad taas elamiskõlblikeks ja meelitada tagasi elanikke ning turiste. Selle taastamisprotsessi käigus avastati piirkonna unikaalne ajalooline ja kultuuriline väärtus, mis päädis 1993. aastal Sassi di Matera kandmisega UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Tänapäeval on Sassi di Matera ajaloolise ja kultuurilise tähtsuse tõttu saanud üheks olulisemaks turismiatraktsiooniks Itaalias ja terves Euroopas. Kuigi see on läbi teinud arvukalt muutusi ja ümberkujundamisi, räägib Sassi endiselt lugu inimestest ja nende võimest kohaneda ning luua midagi erakordset, isegi kõige karmimates tingimustes.

Sassi di Matera taassünd ja turism

Sassi di Matera, mis oli kunagi märk sügavast vaesusest ja sotsiaalsetest probleemidest, on tänapäeval tõusnud feniksina tuhast, et saada üheks Euroopa silmapaistvamaks turismisihtkohaks. Selle ümberkujundamine on olnud märkimisväärne näide sellest, kuidas ajaloolist ja kultuurilist pärandit saab kasutada majanduse ja kogukonna taaselustamiseks.

1980 aastatel algasid Sassi di Matera’s suured renoveerimistööd. Eesmärk oli kaitsta ja säilitada piirkonna ajaloolist olemust samal ajal, kui see muudeti atraktiivseks ja elamiskõlblikuks. Kunstnikud, disainerid ja ettevõtjad nägid selles potentsiaali ja hakkasid taaslooma koobaste autentset ilmet, muutes need samal ajal kaasaegseteks elu- ja tööruumideks.

Sassi di Matera hakkas paeluma turiste kogu maailmast. Paljusid võlus piirkonna unikaalne ajalugu, teisi aga lihtsalt selle maagiline atmosfäär. Hotellid, restoranid ja kunstigaleriid avasid uksed, pakkudes külalistele võimalust sukelduda Matera kultuuri, ajalukku ja elustiili.

Filmitegijad leidsid Sassi’s ideaalse tausta paljudele ajaloolistele ja fantaasiafilmidele, mis aitasid veelgi suurendada piirkonna rahvusvahelist tuntust. Matera ja eriti Sassi osa sai paljudele filmidele taustaks, kajastades selle ajatut ilu.

Sassi di Matera

Sassi di Matera ja UNESCO

1993 aastal sai Sassi di Matera ametliku tunnustuse, kui see kanti UNESCO maailmapärandi nimistusse. See tunnustus oli oluline samm piirkonna ajaloolise ja kultuurilise väärtuse säilitamisel ja esiletoomisel.

UNESCO nimistusse kandmine ei olnud aga pelgalt tunnustus – see tõi kaasa ka kohustused. Matera kogukond ja Itaalia valitsus pidid tagama, et piirkonna kultuurilist ja ajaloolist pärandit kaitstakse ja hoitakse tulevastele põlvkondadele.

UNESCO tunnustus tõi Sassi di Matera’le ka rohkem rahvusvahelist tähelepanu ja toetust. Investeeringud renoveerimistöödesse, haridusprogrammidesse ja infrastruktuuri parandamisse aitasid veelgi edendada turismi ja majanduskasvu piirkonnas.

Tänu UNESCO-le on Sassi di Matera muutunud mitte ainult populaarseks turismisihtkohaks, vaid ka oluliseks paigaks, kus inimesed saavad õppida ja tunda austust inimkonna ajaloo, kultuuri ja pärandi vastu. See on ka koht, kus kogukonnad saavad näidata, kuidas ajaloolist pärandit saab säilitada ja kasutada kaasaegse ühiskonna ja majanduse elavdamiseks.

Külastajatele

Matera ja eriti Sassi di Matera külaskäik on nagu rännak ajas tagasi, mis võimaldab külastajatel tunda, näha ja kogeda sajanditevanust ajalugu. Ent selleks, et saada kõige paremat kogemust, on oluline teada, kuidas ja millal seda unikaalset kohta külastada.

Kuidas külastada?

 • Parim aeg külastamiseks: Kuigi Sassi di Matera on avatud aastaringselt, on parim aeg külastamiseks kevad ja sügis, kui ilm on mõõdukas ja rahvast vähem. Suvel võivad temperatuurid olla kõrged ja talvel jahedad.
 • Juurdepääs ja transport: Matera on kõige hõlpsamini ligipääsetav autoga või rongiga. Lähimad lennujaamad asuvad Bari ja Brindisi linnades. Materasse jõudes on kõige parem jätta auto mõnda linnaserva parklasse, sest Sassi piirkonnas on autoliiklus piiratud. Linna sissepääsu juures on mitu tasuta ja tasulist parkimisala.
 • Giidiga ekskursioonid: Soovitatav on kaaluda giidiga ekskursiooni, mis võimaldab paremini mõista Sassi ajalugu, arhitektuuri ja kultuuri. Paljud giidid räägivad mitmes keeles ja pakuvad sügavat teadmist piirkonna pärandist.
 • Majutus: Sassi piirkonnas on palju unikaalseid majutusvõimalusi, alates ajaloolistest koobashotellidest kuni luksuslike korteriteni. Kogemus ööbimisest koopas on midagi erakordset ja kindlasti soovitatav neile, kes soovivad tunda piirkonna tõelist olemust.
 • Ettevalmistus: Kuna Matera on mägine ja Sassi tänavaid iseloomustavad kivised teed ja trepid, on soovitatav kanda mugavaid jalatseid. Samuti tasub ette valmistada päikeseprillid, päikesekreem ja vesi, eriti suvekuudel.

Sassi di Matera külastamine on kindlasti eluaja kogemus, mis pakub haruldast võimalust sukelduda sügavale inimkonna ajalukku. Olenemata sellest, kas olete ajalooentusiast, kultuurisõber või lihtsalt uudishimulik reisija, on Sassi di Matera koht, mis ei jäta teid ükskõikseks.

Sassi di Matera

Mida saab seal näha?

Sassi di Matera on üks neist kohtadest maailmas, kus iga nurga taga peitub lugu, iga kivi räägib ajaloost. Matera koobaste linn pakub külastajatele mitte ainult unikaalset arhitektuurilist kogemust, vaid ka sügavat sukeldumist inimkonna ajalukku. Siin on mõned silmapaistvad vaatamisväärsused ja kogemused, mida Sassi di Matera pakub:

 • Koopakirikud: Matera koopakirikud on hämmastavad näited religioossest kunstist ja arhitektuurist. Need kirikud, nagu Santa Maria de Idris ja San Pietro Caveoso, on kaevatud otse kivisse, ja paljud neist on kaunistatud väärtuslike freskodega, mis pärinevad keskajast.
 • Casa-Grotta: Need on rekonstrueeritud koobaskorterid, mis näitavad, kuidas kohalikud elasid veel 20. sajandi keskpaigani. Külastajad saavad näha ajaloolisi esemeid ja mööblit ning saada ettekujutuse sellest, kuidas inimesed elasid koopas ilma kaasaegsete mugavusteta.
 • Museo della Scultura Contemporanea (MUSMA): See kaasaegse skulptuuri muuseum on paigutatud ajaloolise koobasse, kus külastajad saavad imetleda nii kaasaegseid kunstiteoseid kui ka koopa enda arhitektuurilist ilu.
 • Palazzo Lanfranchi: See ajalooline hoone on nüüd koduks Matera kaasaegse kunsti muuseumile. Siit leiate erinevate Itaalia kunstnike tööd alates 19. sajandist kuni tänapäevani.
 • Piazza Vittorio Veneto: See suur linnuväljak on Matera ajaloolise keskuse südames. Selle ümbruses on palju kohvikuid ja poode, kust saab proovida kohalikke toite ja suveniire.
 • Gravina jõgi ja kanjon: Matera lähedal voolav Gravina jõgi on loonud muljetavaldava kanjoni, mis pakub suurepäraseid vaateid linnale ja ümbritsevale maastikule.
 • Arheoloogilised piirkonnad: Matera ümbruses on mitmeid arheoloogilisi piirkondi, kus on leitud jälgi inimtegevusest, mis ulatuvad tagasi kuni kiviaega. Need saitid annavad tunnistust piirkonna pikast ajaloost ja kultuurilisest rikkusest.
 • Kultuuri- ja muusikafestivalid: Matera on ka kultuurifestivalide keskus, kus toimuvad regulaarselt filmifestivalid, teatrietendused ja muusikakontserdid. Külastajad saavad sukelduda kohalikku kultuuri ja nautida kvaliteetseid esitusi.
 • Kohalikud toidud ja veinid: Matera pakub suurepärast võimalust nautida Lõuna-Itaalia kööki. Proovige selliseid roogasid nagu “Orecchiette” pasta ja “Crapiata”, kohalik oasupp, ning nautige kohalikke veine.
 • Panoraamvaated: Matera pakub mitmeid vaateplatvorme, kust avanevad hingematvad vaated koobaslinnale ja ümbritsevale maastikule. Need on ideaalsed kohad päikeseloojangu nautimiseks või lihtsalt linnavaadete imetlemiseks.

Soovitused

 • Planeerige eelnevalt: Matera on populaarne sihtkoht, eriti tipphooajal. Broneerige oma majutus ja giidiga tuurid eelnevalt, et vältida pettumust.
 • Vältige suviseid kuumi kuud: Kui võimalik, külastage Materat kevadel või sügisel, kui ilm on mõõdukam ja rahvast vähem.
 • Võtke kaasa mugavad jalanõud: Matera kivised teed ja trepid võivad olla keerulised, nii et veenduge, et teil oleksid mugavad kõndimisjalatsid.
 • Osalege kohalikus kultuuris: Proovige kohalikke roogasid, osalege festivalidel ja töötubades, mis pakuvad sügavamat mõistmist Matera kultuurist.
 • Rohkem kui ühe päeva külastus: Kuigi paljud inimesed külastavad Materat päevareisina, soovitame jääda vähemalt paariks päevaks, et tõeliselt kogeda kõike, mida linnal pakkuda on.
 • Küsige kohalikelt: Matera elanikud on üldiselt sõbralikud ja abivalmid. Ärge kartke küsida soovitusi või suundi, kui vajate abi.
Sassi di Matera

Kokkuvõtteks

Sassi di Matera, kaugel Lõuna-Itaalias, on ajaloo ja kultuuri aare, mis on jäänud püsima aegade hävingus. Selle koobaslinna ajalugu ulatub tuhandete aastate taha, jutustades inimkonna vastupidavusest, loovusest ja kohanemisvõimest. 

Kuigi kunagi oli see paik seotud vaesuse ja ebainimlike elutingimustega, on see nüüd taassündinud kui maailma silmapaistev turismisihtkoht ja UNESCO maailmapärandi nimistu paik.See on koht, kus iga kivi, iga koobas ja iga tee jutustavad lugusid, mis kutsuvad külastajaid avastama, õppima ja imetlema. 

Matera mitte ainult ei lase meil pilgu heita minevikku, vaid näitab ka, kuidas ajalugu ja pärand võivad inspireerida tulevikuks, luues kooskõla kaasaegse maailmaga, kuid jäädes samas truuks oma juurtele. Matera õpetab meile, et ajalugu ei ole pelgalt minevikus toimunu; see on elav ja hingav osa meie olevikust, mis annab jõudu ja inspiratsiooni tulevikuks.

Scroll to Top