Torino katedraal

Torino katedraal: Põhjalik ülevaade ja reisijuht  

Itaalia Piemonte piirkonna pealinn Torino, on sageli varjus, kui räägitakse Itaalia linnadest nagu Rooma, Firenze ja Milano. 

Kuid see on linn, mis peidab endas sügavat kultuurilist pärandit, ja selle südames on Torino katedraal – mitte ainult arhitektuuri meistriteos, vaid ka aja tunnistaja, mis räägib lugusid kuningatest, konfliktidest ja religioossetest saladustest. 

See artikkel sukeldub katedraali ajalukku, arhitektuuri ja kõigesse, mida külastaja peaks teadma selle kauni ja ajaloolise koha kohta. Samuti heidame pilgu naabruskonnale, et avastada veel rohkem kultuuriväärtusi, mis ootavad teid vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel.

Torino katedraal

Torino katedraali ülevaade

Torino katedraal, tuntud ka kui Torino toomkirik või Cattedrale di San Giovanni Battista, on üks Itaalia piiskopkondade olulisemaid ja ajalooliselt märkimisväärseid kirikuid. Asudes Torino südames, Piemonte piirkonnas, on see katedraal tuntud kui religioosne, kunstiline ja ajalooline vaatamisväärsus, mida paljud külalised ja palverändurid igal aastal külastavad.

Katedraali arhitektuur on renessanss-stiilis, kuid selles on ka gooti ja barokk-elemente, mis annavad tunnistust erinevatest ajastutest ja stiilidest, mida katedraal oma ajaloo jooksul on läbinud. Selle välisilme on suhteliselt lihtne, kuid samas muljetavaldav, valgetest marmoritest seintega ja suurejoonelise fassaadiga, mille keskel on muljetavaldav roosaken.

Üks põhjusi, miks katedraal on maailmas nii tuntud, on Torino katte, mis on katedraali sees hoiustatav ja palveränduritele nähtav. See müstiline kangas, millele on kujutatud mehe kujutis, kes on kannatanud piinamist ja ristilöömist, on saanud tuntuks kui võimalik Jeesuse surilina. Kuigi teadus ei ole suutnud selle päritolu lõplikult kindlaks teha, on katte müsteerium endiselt paeluv ja tõmbab ligi inimesi kogu maailmast.

Sisemus on võrdselt muljetavaldav, rikaste freskode, marmorist altarite ja hõbedast kaunistustega, mis kõik tunnistavad katedraali ajaloolist ja kunstilist väärtust. Kõrged võlvid ja kaunid vitraažaknad loovad piduliku õhkkonna, mis sobib ideaalselt hetkedeks mõtisklemiseks ja palvuseks.

Lisaks oma religioossele ja ajaloolisele tähtsusele on Torino katedraal ka sotsiaalne ja kultuuriline sümbol, mida paljud torinolased peavad oma linna uhkuseks. See on koht, kus saab kogeda Torino rikkalikku ajalugu, kunsti ja vaimulikkust.

Torino katedraal

Katedraali ajalugu

Torino katedraali ajalugu ulatub tagasi Rooma impeeriumi aegadesse, kui Torino oli oluline linn, mis asus Po jõe ääres. Siiski on selle praeguse ehitise juured keskajal, kui kristluse levik tõi kaasa vajaduse suuremate ja võimsamate kirikute järele.

Esialgne kirik rajati sellele kohale juba 4. sajandil, kuid see oli märksa väiksem ja tagasihoidlikum kui praegune hoone. Selle varajase kiriku kohta on vähe teada, kuid on tõendeid, et see oli pühendatud Püha Johannes Ristija mälestusele.

Keskajal, 13. sajandil, alustati olemasoleva kiriku laiendamist ja ümberkujundamist, et rahuldada kasvavat kogukonda ja rõhutada kiriku religioosset ja poliitilist tähtsust linnas. See protsess kestis mitu sajandit, kusjuures erinevad kunstnikud, arhitektid ja meistrid tõid oma panuse hoone kujundusse. Renessanss-stiilis fassaad ja suur roosaken lisati 15. sajandil, mis on üks katedraali silmapaistvamaid omadusi.

sajandil tehti katedraalile suuremaid renoveerimistöid, mis andsid sellele barokk-stiilis jooned. Selle ajastu jooksul lisati ka mitmeid kunstiteoseid, sealhulgas freskosid ja skulptuure, mis kajastavad Torino ja Piemonte piirkonna kunstilist ja kultuurilist õitsengut.

Üks olulisemaid sündmusi katedraali ajaloos oli Torino katte saabumine 16. sajandi lõpus. See müstiline ja püha kangas, mis paljude arvates on Jeesuse surilina, muutis katedraali palverändurite oluliseks sihtkohaks. Torino katte jaoks ehitati spetsiaalne kabel, mis on nüüdseks osa katedraalist.

sajandil, kui Itaalia ühendati üheks riigiks, sai Torino lühikeseks ajaks riigi pealinnaks ja katedraal võttis enda alla veelgi olulisema rolli riigi religioosses ja kultuurilises elus. Sel perioodil tehti hoonele mitmeid renoveerimistöid, et taastada selle ajaloolist ilu ja väärikust.

Teise maailmasõja ajal sai katedraal kannatada õhurünnakute tagajärjel, kuid õnneks suudeti see suuresti taastada sõjajärgsel perioodil. Selle ajastu renoveerimistööd rõhutasid hoone ajaloolist ja kunstilist tähtsust ning katsid taastada selle endise hiilguse.

20. sajandi lõpus ja 21. sajandi alguses on katedraal jätkuvalt olnud palverändurite, turistide ja ajaloohuviliste jaoks oluline sihtkoht. Kuigi on tehtud mitmeid kaasaegseid uuendusi ja lisandusi, on säilitatud hoone ajalooline terviklikkus ja ilu.

Torino katedraal olnud tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele ja arengutele, alates Rooma impeeriumist kuni tänapäeva Itaaliani. Selle rikkalik ajalugu, kunstilised saavutused ja religioosne tähtsus teevad sellest ühe Euroopa silmapaistvamaid kirikuid.

Torino katedraal

Torino katedraal tänapäeval

Torino katedraal seisab tänapäeval mitte ainult kui ajalooline monument, vaid ka elava religioosse ja kultuurilise tegevuse keskpunktina. Ehkki paljud tulevad siia, et näha kuulsat Torino katet ja imetleda katedraali arhitektuuri ja kunsti, on see endiselt aktiivne koht jumalateenistusteks, palveteks ja kiriklikeks üritusteks.

Torinolaste jaoks on katedraal rohkem kui lihtsalt turismiobjekt; see on osa nende igapäevaelust ja kultuuripärandist. Paljud kohalikud käivad seal regulaarselt, et osaleda missadel, pulmades, ristimistes ja teistes religioossetes tseremooniates. Katedraal on ka koht, kus kohalikud kogunevad tähtpäevade, festivalide ja teiste sündmuste ajal.

Tänapäeval toimuvad katedraalis regulaarselt ka muusikalised kontserdid, loengud ja seminarid, mis rõhutavad selle tähtsust kui kultuuri- ja hariduskeskust. Selle mitmekülgsuse tõttu tõmbab katedraal ligi erinevaid külastajaid – ajaloohuvilisi, kunstisõpru, usklikke ja uudishimulikke turiste.

Selle kõige juures on Torino katedraal säilitanud oma ajaloolise väärikuse ja ilu, olles samal ajal avatud kaasaegsetele mõjudele ja uuendustele. Näiteks on hiljuti tehtud mõned restaureerimistööd ja kaasaegsed lisandused, et paremini teenida külastajate vajadusi ja kaitsta katedraali väärtuslikku pärandit tulevaste põlvede jaoks. Seega on Torino katedraal tõeline sümbol, mis ühendab minevikku, olevikku ja tulevikku, ning jätkab oma rolli Torino südames ja hingekujus.

Torino katedraali külastamine

Kui plaanite Torino katedraali külastada, on mõned praktilised nõuanded, mis aitavad teil sellest kogemusest maksimumi võtta.

Ligipääs ja piletid

Torino katedraal asub linna ajaloolises keskuses, mis on suurepäraselt ligipääsetav nii jalgsi kui ka ühistranspordiga. Kuna katedraal asub jalakäijate alal, on kõige lihtsam viis sinna jõuda jalgsi või kasutades linna ühistranspordivõrku.

 • Ühistransport: Torino on varustatud tõhusa bussi- ja trammivõrguga. Lähimad trammipeatused ja bussipeatused on vaid mõne minuti kaugusel katedraalist, mis muudab selle ligipääsu väga lihtsaks.
 • Auto: Kui olete autoga, pidage meeles, et katedraali ümbruses olevad tänavad on enamasti jalakäijatele ja piirkonnas on piiratud sõiduõigus. On soovitatav parkida auto linnas asuvatesse parkimismajadesse ja siis jalutada või kasutada ühistransporti katedraalini.
 • Rattaga: Torino on rattasõbralik linn, millel on arvukalt jalgrattateid ja -rentimispunkte, mis võimaldavad külastajatel linna mugavalt ja keskkonnasõbralikult avastada.

Katedraali sissepääs on enamasti tasuta, kuid erilisteks üritusteks ja ekskursioonideks võidakse nõuda pilet. Torino katte kabelis külastamiseks on eraldi sissepääsutasu. Pileteid saab osta katedraali ees asuvatest kioskites või eelnevalt internetist.

Gruppidel ja suurtel reisiseltskondadel soovitatakse ette broneerida, eriti kui soovitakse giidiga ekskursiooni. Giidiga ekskursioonid on suurepärane võimalus sügavamalt mõista katedraali ajalugu, kunsti ja arhitektuuri.

Soovitatav on külastada katedraali väljaspool suuremaid palverännakute ja religioossete ürituste aegu, kui hoone on vähem rahvarohke ja saate rahulikumalt ringi vaadata. Samuti võib olla kasulik kontrollida katedraali kodulehte või küsida kohalikelt teavet eriliste sündmuste või sulgemisaegade kohta, mis võivad mõjutada teie külastuse ajakava.

Olles katedraalis, on oluline meeles pidada, et see on aktiivne religioosne koht. Külastajatel palutakse riietuda sobivalt, hoiduda valjust rääkimisest ja austada kohalike tavasid ja kombeid.

Mida saab näha?

Torino katedraal on rohkem kui lihtsalt muljetavaldav religioosne ehitus; see on kunsti, ajaloo ja vaimulikkuse oaas. Külastajad leiavad siit mitmesuguseid vaatamisväärsusi, mis räägivad loo Itaalia ja Euroopa religioossest ja kultuurilisest pärandist.

 • Torino Katte Kabel: Ilma kahtluseta on üks suurimaid tõmbenumbreid Torino katte kabel, kus hoitakse salapärast ja pühaks peetavat Torino katet. See on linane riie, millele on kujutatud mehe näo ja keha jäljend ning mida paljud usuvad olevat Jeesuse Kristuse surilina. Kuigi selle autentsus on olnud arutelu all aastakümneid, on see siiski oluline religioosne sümbol ja palverännakute sihtkoht.
 • Arhitektuur ja kunst: Katedraali gooti ja barokk-stiilis elemendid on silmapaistvad ja imetlusväärsed. Erilist tähelepanu väärivad kindlasti katedraali suur roosaken ja peenelt nikerdatud kivist detailid. Katedraalis leidub ka mitmeid kunstiteoseid, sealhulgas maale, freskosid ja skulptuure, mis kajastavad erinevaid ajastuid ja stiile.
 • Peaaltar ja koor: Katedraali keskpunktiks on muljetavaldav peaaltar, mille taga asub koor, kus laulavad koorilauljad ja toimuvad liturgilised teenistused. Altari ja koori detailid, alates nikerdatud puidust pinkidest kuni marmorist detailideni, räägivad loo religioossest pühendumusest ja kunstilisest meisterlikkusest.
 • Kellatorn: Neile, kes otsivad parimat vaadet linnale, tasub ronida katedraali kellatorni. Ülevalt avaneb panoraamvaade Torinole, Po jõele ja ümbritsevatele mägedele. See on suurepärane koht, kust saada ülevaade linna geograafiast ja imetleda selle arhitektuurilist ilu.
 • Krüpt ja katakombid: Katedraali all asuv krüpt ja katakombid on ajaloolise tähtsusega kohad, kus on maetud mitmed olulised isikud ja kus on säilinud mitmesuguseid arheoloogilisi leide. Need on sageli külastajatele avatud ja pakuvad põnevat sissevaadet katedraali ja linna varasemasse ajalukku.
Torino katedraal

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Torino katedraali ümbrus on rikas ajaloo ja kultuuri poolest, pakkudes külastajatele mitmeid vaatamisväärsusi, mis on vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel.

 • Kuninglik Palee (Palazzo Reale): Torino kuninglik palee on kunagise Savoia dünastia kodu ja peegeldab linna kuninglikku pärandit. See on suursugune barokkpalee, mille sees on rikkalikult kaunistatud ruumid ja kuninglikud apartemendid. Palee juurde kuulub ka kuninglik aed, mis pakub lõõgastavat rohelist oaasi linna südames.
 • Palazzo Madama: Ajalooline hoone, mis on olnud nii kindlus, residents kui ka parlament. Täna asub seal Torino kunstimuuseum, kus on väljas rikkalikud Itaalia kunstikogud keskajast kuni barokkini.
 • Piazza Castello: See on Torino ajaloolise keskuse süda, kus külastajad saavad nautida barokkstiilis fassaade, suursuguseid purskkaeve ja mõnusaid kohvikuid. Piazza on sageli kultuurisündmuste ja festivalide keskpunkt, pakkudes alati midagi huvitavat.
 • Mole Antonelliana: See on üks Torino kõige ikoonilisemaid ehitisi. Algselt ehitatud sünagoogiks, on see nüüd Rahvusliku Filmi Muuseumi kodu. Selle torn pakub imelist vaadet linnale ja ümbritsevale maastikule.
 • Egiptuse muuseum (Museo Egizio): See on üks maailma suurimaid ja olulisemaid Egiptuse kunsti ja arheoloogia muuseume. Muuseumis on suur kollektsioon muumiaid, sarkofaage, hieroglüüfe ja kunstiesemeid, mis annavad ülevaate iidsest Egiptusest.
 • Via Garibaldi: See on üks Euroopa vanimaid jalakäijate tänavaid, kus on palju ajaloolisi hooneid, kauplusi, restorane ja kohvikuid. See on suurepärane koht jalutamiseks, ostlemiseks või lihtsalt inimeste vaatlemiseks.
 • Galleria Sabauda: See kunstigalerii hõlmab Savoia dünastia kunstikogu, kus on esindatud nii Itaalia kui ka Euroopa suurimad meistrid. Kogud hõlmavad teoseid kunstnikelt nagu Rembrandt, Van Dyck ja Veronese.
 • Porta Palatina: Need on ühed Euroopa suurimatest ja parimini säilinud Rooma väravatest. Nad pakuvad põnevat pilguheitu linna Rooma ajalukku ja on sageli kultuuri- ja ajaloosündmuste keskpunkt.
 • Torino Teatro Regio: Üks Itaalia kõige olulisemaid ooperimaju, mis pakub aastaringselt kõrgetasemelist programmi, alates klassikalistest ooperitest kuni balleti ja kaasaegse muusikateatrini.
 • Piazza San Carlo: Tuntud kui “linna elutuba”, on see elegantne väljak tuntud oma kaunite barokkfassaadide, keskse ratsamonumendi ja rida kohvikute poolest, mis on populaarsed nii kohalike kui ka turistide seas.

Kokkuvõtteks

Torino katedraal on palju enamat kui lihtsalt religioosne sihtkoht. See on aken ajalukku, kajastades sajandeid kunsti, kultuuri ja religiooni. Selle kõrged gooti kaared, saladuslik Torino katte ja barokkstiilis detailid räägivad lugusid, mis ulatuvad sajandite taha. 

Ja kui olete valmis oma avastusretke laiendama, on katedraali ümbrus täis vaatamisväärsusi, mis annavad tunnistust Torino rikkast ja mitmekülgsest pärandist. Kas soovite kultuuri, ajalugu või lihtsalt ilu, Torino ja selle ikooniline katedraal pakuvad seda kõike ja veelgi enam

Scroll to Top