Toscana Vaatamisväärsused

Toscana Vaatamisväärsused: Unikaalne Teejuht Itaalia Südamesse

Toscana, maagilise ilu ja rikkaliku ajalooga Itaalia piirkond, on kui elav maal, kus iga nurga taga ootab uus avastus. Looduskaunis Toscanas on palju vaatamisväärsusi, mis meelitavad ligi külastajaid kogu maailmast, olgu need siis kunstiajaloo entusiastid, veinisõbrad, toidugurmaanid või loodushuvilised. 

Toscanas avaneb unikaalne võimalus sukelduda sügavale Itaalia kultuuri, ajalukku ja looduskaunitesse paikadesse. Alates Firenze Renessansi-aegsetest kunstiteostest ja Pisa kalde tornist kuni Chianti viinapiirkonna viinamarjaistandusteni ja Carrara marmorikarjäärideni – iga vaatamisväärsus pakub ainulaadset elamust ja sügavamat mõistmist Itaalia rikkaliku kultuuripärandi osas. 

Selles artiklis avastame Toscana vaatamisväärsused, sukeldume nende ajalukku ja avastame, mida need pakuvad nii esmakordsele külastajale kui ka kogenud Itaalia reisijale. Nautige Toscanat – Itaalia piirkonda, mis võlub oma ilu, ajaloo ja kultuuriga iga külastajat.

1. Firenze Katedraal (Duomo)

Toscana Vaatamisväärsused

Firenze Katedraal ehk Santa Maria del Fiore, tuntud lihtsamalt kui Duomo, on Toscanas asuva Firenze linna sümboliks. Selle monumentaalse gooti struktuuri ülesehitamine algas 13. sajandil ja võttis aega ligi 150 aastat, olles seega ajalooline märk inimkonna visadusest ja pühendumusest.

Duomo on kuulus oma suurejoonelise kupli poolest, mille projekteeris kuulus renessansiajastu arhitekt Filippo Brunelleschi. Kupli keerukad konstruktsioonid ja Brunelleschi innovatsioonid on siiani arhitektuuriime. 

Katedraali sisekujundus on sama muljetavaldav kui välimus, pakkudes külastajatele silmapaistvaid freskosid, peeneid mosaiike ja sügavat religioosset aura. Duomo lummab oma suursugususe ja iluga, määratledes Firenze linna siluetti ning kutsudes külastajaid mõistma mineviku arhitektuurilisi saavutusi.

2. Uffizi galerii

Uffizi galerii, asudes ajaloolises Firenzes, on üks maailma kõige tunnustatumaid kunstimuuseume. Uffizi, mis asutati 16. sajandil Cosimo I de’ Medici poolt, hoiab endas hindamatut kogumit renessansi perioodi kunstiteoseid. Kogumik koosneb mitmetest tuntud kunstnike, nagu Botticelli, Michelangelo, Leonardo da Vinci ja Caravaggio, maalidest. 

Külastajad saavad nautida maailmakuulsaid teoseid nagu Botticelli “Venus sünni” ja Caravaggio “Medusa”. Samuti saab Uffizi’s imetleda ainulaadset skulptuurikogu, mis sisaldab vanakreeka ja rooma skulptuure. Galerii paikneb endises Medici perekonna kontorite hoones, mis on omaette arhitektuuriline vaatamisväärsus, pakkudes laia panoraamvaadet Firenze linnale ja Arno jõele. 

Kogu selle ajaloolise ja kunstilise rikkuse tõttu on Uffizi galerii kohustuslik peatus iga Toscanat külastava kultuurihuvilise jaoks.

3. Pisa torn

Toscana vaatamisväärsused

Pisa torn on kahtlemata üks Toscanas asuva Pisa linna silmapaistvamaid vaatamisväärsusi. See torn, mille ehitus algas 12. sajandil, on kuulus oma ootamatu kaldenurga tõttu, mis on tekitanud nii muret kui ka imetlust läbi aegade. 

Torn kaldus juba ehitusprotsessi ajal, kuid on siiani püsti tänu põhjalikele taastamis- ja stabiliseerimistöödele. Torni ainulaadne välimus, mis on muutunud selle visiitkaardiks, on pakkunud lõbusaid fotooperaatoreid turistidele üle kogu maailma. Tõus üles torni 294 astmele on jõupingutus, mis tasub end ära, sest sealt avaneb imeline panoraamvaade Pisa linnale ja selle ümbrusele. 

Pisa torn on tõeline inseneritöö mälestusmärk ja tähistab inimkonna pidevat uudishimu ja kohanemisvõimet.

4. Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio, mis on rikkaliku ajalooga hoonete seas esilekerkiv struktuur, kroonib Firenze linna südames asuvat Piazza della Signoria väljakut. Alates selle valmimisest 14. sajandil on hoone teeninud mitmesuguseid rolle, olles nii koduks Medici perekonnale kui ka Firenze linnajuhtide ametlikuks residentsiks. 

Tänapäeval võõrustab Palazzo Vecchio muuseumi, kus külastajad saavad imetleda märkimisväärset kunstikogu ning tutvuda ajaloolise sisustusega, mis peegeldab selle paljusid funktsioone läbi ajaloo. Palazzo Vecchio kõige tunnustatum omadus võib olla selle 94 meetri kõrgune kellatorn, mis pakub hingematvaid vaateid Firenze linnale. 

Eriti märkimisväärne on ruum nimega “Salone dei Cinquecento”, mille suursugusus, kaunistused ja kunstiteosed paeluvad iga külastaja südant. Palazzo Vecchio on tõeline ajalooline aare, mis räägib Toscanast ja selle rikkalikust kultuuripärandist.

5. Ponte Vecchio

Toscana vaatamisväärsused

Ponte Vecchio, mis tõlkes tähendab “vana sild”, on veel üks Firenze linna ikooniline monument. See on ajalooline kivist sild, mis ulatub üle Arno jõe. Ehitatud juba 14. sajandil, on Ponte Vecchio eriline selle poolest, et see on Euroopas ainus sild, millel asuvad poed. 

Need eklektilised väikesed poed, mis kunagi olid lihunike omad, on nüüdseks täis kullasseppasid, ehtepoode ja suveniirikauplusi. Õhtuti, kui päike loojub ja sillavalgustus põleb, muutub Ponte Vecchio romantiliseks stseeniks, mis on inspireerinud mitmeid luuletajaid, kirjanikke ja kunstnikke. 

Silla keskel paiknev vaateplatvorm pakub imelisi vaateid nii jõele kui ka linnale. Ponte Vecchio on oma ainulaadsuse ja ajaloolise atmosfääri tõttu Firenze külastamisel kindlasti kohustuslik peatuspunkt.

6. Siena Piazza del Campo

Siena Piazza del Campo, mis asub Toscanas idüllilises Siena linnas, on üks maailma kõige unikaalsemaid väljakuid. Selle ainulaadne, poolringikujuline kujundus on inspireeritud linna asukoha eripärast ning see koosneb üheksast sektorist, mis sümboliseerivad Noveschi (Üheksa), kes olid Siena linna juhid 13.-14. sajandil. 

Piazza del Campo on eelkõige kuulus kahe suure sündmuse, Palio di Siena hobuserace ja Capodanno, poolest. Palio di Siena toimub kaks korda aastas ning toob kokku tuhandeid pealtvaatajaid ja osalejaid kogu maailmast. 

Campo ümbritsevad mitmed ajaloolised hooned, sealhulgas 13. sajandi Palazzo Pubblico ja Torre del Mangia torn, mille otsast avaneb suurepärane vaade linnale. Piazza del Campo on ideaalne koht ajaloo, arhitektuuri ja kultuuri nautimiseks ning on hädavajalik peatus igale Siena külastajale.

7. San Gimignano

Toscana Vaatamisväärsused

San Gimignano on väike linn Toscanas, mis on tuntud oma hästi säilinud keskaegsete tornide poolest, mis annavad linnale unikaalse silueti. Seda sageli “keskaja Manhattani” nimetusega auhinnatud linna iseloomustavad võluvad kitsad tänavad, rikkalikud kunstigaleriid ja muuseumid, ning maalilised vaated Toscanale. 

Kokku on linnas 14 torni, mis pärinevad 13. sajandist, kui San Gimignano oli rikkalik kaubanduskeskus. Linn asub ligi 330 meetri kõrgusel merepinnast ja pakub suurepäraseid panoraamvaateid ümbritsevale maastikule. Lisaks oma arhitektuurilistele aaretele on San Gimignano ka kuulus oma valge veinide, eriti Vernaccia di San Gimignano poolest. Selle linna ajalooline süda on UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud ja pakub külastajatele ainulaadset sissevaadet keskaegsesse Toscanasse.

8. Lucca vanalinn

Lucca, tuntud ka kui “sada kirikut linn”, on Toscanas asuv linn, mida ümbritseb hästi säilinud 16. sajandi kindlustus. Lucca vanalinn oma võluvate kivitänavate, ajalooliste hoonete ja kirikutega pakub külastajatele aja- ja ruumivälise elamuse. 

Lucca kindlustuste seintel on loodud imeline roheline promenaad, mis pakub suurepäraseid vaateid vanalinnale ja selle ümbrusele. Kindlasti väärib mainimist Lucca katedraal ehk Duomo di San Martino, mis on tuntud oma unikaalse fassaadi ja rikkaliku sisustuse poolest. Lucca on kuulus ka oma muusikalise pärandi poolest, olles ooperilooja Giacomo Puccini sünnikodu.

Puccini muuseum on huvitav vaatamisväärsus, mis tutvustab kuulsa helilooja elu ja tööd. Lucca vanalinn, oma ajaloolise võlu ja rikkaliku kultuuriga, on Toscanas reisides kindlasti külastamist väärt.

9. Pienza

Toscana vaatamisväärsused

Pienza, mis asub Toscanas Val d’Orcia piirkonnas, on tõeline renessanssi unistus. Linn on rajatud paavst Pius II idee järgi 15. sajandil ja see on üks esimesi näiteid planeeritud linnast. Pienza asub kauni Toscanale omase maastiku taustal ning on tuntud oma harmoonilise arhitektuuri ja ainulaadse linnaplaani poolest. 

Piazza Pio II, mida ümbritsevad paavsti palee, katedraal ja linnavalitsuse hoone, moodustab linnasüdame. Linn on ka kuulus oma Pecorino juustu poolest, mida toodetakse lähedal asuvates piirkondades. Loomulikult ei saa mainimata jätta Pienza imelisi vaateid ümbritsevale Val d’Orcia maastikule, mis on UNESCO maailmapärandi nimistus. 

Pienza on tõeline Toscanale omase elustiili, kultuuri ja ilu näide, mis jätab iga külastaja südamesse sügava mulje.

10. Chianti viinapiirkond

Chianti, mis asub Toscanas Firenze ja Siena vahel, on maailmakuulus oma veinide, eriti Chianti Classico poolest. See piirkond, mis hõlmab mitmeid väikseid külasid ja linnu, on tuntud oma maalilise maastiku poolest, mida iseloomustavad lõputud viinamarjaistandused, õitsvad oliivisalud ja keskaegsed kindlused. 

Chianti pakub rohkesti veinikeldrite külastusi, kus saab tutvuda veinivalmistamise protsessiga, degusteerida kohalikke veine ning nautida Toscanale iseloomulikke maitsvaid roogasid. Erinevad veinifestivalid, mis toimuvad aasta jooksul, pakuvad külastajatele võimalust sukelduda piirkonna rikkalikku veinikultuuri. Lisaks veinidele võlub Chianti ka oma ajalooliste linnadega nagu Radda, Castellina ja Gaiole, mis kõik pakuvad unikaalset vaadet Toscanale ja selle rikkalikule ajaloole. 

Chianti viinapiirkond on tõeline paradiis veinihuvilistele ning see pakub elamusi, mis rikastavad igat Toscanas viibijat.

11. Val d’Orcia

Toscana vaatamisväärsused

Val d’Orcia on Toscanas maaliline piirkond, mis ulatub Sienast kuni Monte Amiata mäeni. Selle kauni maastiku, mis on UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud, iseloomustavad pehmed kõrgused, tükati üksikud küpressid ning lõputud nisu- ja viinamarjapõllud. 

Val d’Orcia on inspireerinud paljusid kunstnikke oma ainulaadse valguse ja värvipaletiga. Piirkonna kuulsamad linnad on Pienza, Montalcino ja Montepulciano, mis kõik pakuvad rikkalikku ajalugu, kultuuri ja kulinaarset kogemust. Siin on võimalik proovida selliseid kuulsaid veine nagu Brunello di Montalcino ja Vino Nobile di Montepulciano. 

Val d’Orcia on ka tuntud oma termide poolest, mis pakuvad looduslikke soojaveeallikaid ja spaateenuseid. Tõeliselt lummav piirkond, Val d’Orcia võlub iga külastajat oma unikaalse looduse, maitseelamuste ja lõõgastava atmosfääriga.

12. Carrara marmorikarjäärid

Carrara marmorikarjäärid asuvad Toscanas Apuani Alpides ja on tuntud kogu maailmas oma erakordselt valge ja kõrgekvaliteedilise marmori poolest. Carrara marmor on olnud minevikus ja on siiani hinnatud materjal skulptuuride ja ehitiste jaoks. 

Suurimad Itaalia kunstnikud, sealhulgas Michelangelo, kasutasid just Carrara marmorit oma kuulsate teoste loomiseks. Karjääride külastamine on muljetavaldav kogemus – hiiglaslikud valged kivimassidivad kontrasti roheliste mägede ja sinise taevaga, luues unustamatu panoraami. 

Võimalik on osaleda giidiga ekskursioonidel, mis tutvustavad marmorikaevandamise protsessi ja ajalugu. Carrara linn ise on samuti väärt külastamist, pakkudes huvitavat kunstigaleriid ja marmormuuseumi. Carrara marmorikarjääride külastamine pakub ainulaadset võimalust näha, kust pärineb üks maailma kõige ikoonilisemaid ehitusmaterjale.

13. Elba saar

Toscana vaatamisväärsused

Elba saar, mis asub Toscanast läänes Tirreno meres, on suuruselt kolmas Itaalia saar ja suurim Toscaanse saarestikus. Elba on tuntud oma ilusate randade, kristallselge vee ja mitmekesise maastiku poolest, mis ulatub mägismaastikest kuni viljaka tasandikuni. 

Ajaloo huvilistel on võimalus külastada Villa dei Mulini, Napoleon Bonaparte’i residentsi, kes veetis Elbas oma sunniviisilise pagenduse. Saare põhjaosas asuv Portoferraio on Elba suurim linn, mis pakub ajaloolisi vaatamisväärsusi, nagu Forte Falcone ja Forte Stella. Looduse armastajad võivad avastada Elba mitmekesist floorat ja faunat, olgu siis matkates mägedes või sukeldudes rikkalikus mereelus. 

Elba saar on ka tuntud oma veinide, eriti Elba Aleatico Passito poolest. Selle unikaalse loodusliku ilu, rikkaliku ajaloo ja maitsvate veinidega on Elba saar Toscanas reisijate jaoks kindlasti külastamist väärt sihtkoht.

Kokkuvõtteks

Toscana, mis asub Itaalia keskosas, on piirkond, mis on tuntud oma rikkaliku ajaloo, erakordse arhitektuuri, suurepäraste veinide ja maalilise maastiku poolest.

Kokkuvõttes on Toscana piirkond, mille vaatamisväärsused pakuvad midagi iga külastaja jaoks, olgu nad ajaloo-, kunsti-, looduse-, toidu- või veinisõbrad.

Scroll to Top