Pisa Vaatamisväärsused

Pisa Vaatamisväärsused: 10 Põnevat Vaatamisväärsust

Pisa on Itaalia linn, mis on tuntud oma ajalooliste vaatamisväärsuste poolest, eriti aga kaldunud torni poolest, mis on Pisa sümboliks saanud. Linn pakub nii turistidele kui ka kohalikele mitmeid põnevaid ja harivaid tegevusi, mis tutvustavad Pisa rikkalikku ajalugu ja kultuuri. 

Üks Pisa silmapaistvamaid vaatamisväärsusi on kahtlemata kaldunud torn, mis asub Piazza dei Miracoli väljakul. Tegemist on põneva arhitektuuriimega, mis on püsinud ligikaudu kaheksa sajandit ja köidab endiselt külastajate huvi. 

Lisaks Pisa kuulsatele ajaloolistele monumentidele on linn täis ka kauneid parke, kohvikuid ja muuseume, mis pakuvad põnevaid võimalusi linna tundmaõppimiseks. Näiteks Museo dell’Opera del Duomo tutvustab külastajatele Pisa katedraali ajalugu ja kunstikogu, samas kui Orto Botanico di Pisa pakub maalilist puhkust rohelises oaasis keset linna.

Allpool toome teieni 10 kõige huvitavamat vaatamisväärsust Pisas.

1. Pisa torn

Pisa vaatamisväärsused
Pisa torn

Pisa torn on üks Pisa linna kuulsamaid vaatamisväärsusi. See ehitati aastatel 1173–1372 ja kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Torn asub Piazza dei Miracoli väljakul, mis on tuntud ka kui Piazza del Duomo. Torn on tegelikult Pisa katedraali kellatorn. Huvitav fakt on see, et torn hakkas juba ehitusprotsessi käigus viltu vajuma. See oli tingitud pehmest ja niiskest põhjaveest, mis ei olnud võimeline hoidma monumentide kaalu.

Praeguseks on Pisa torni kaldenurk umbes 3,99 kraadi. Aastate jooksul on tehtud mitmeid restaureerimis- ja stabiliseerimistöid, et vältida torni kokkuvarisemist. 1990. aastal suleti torn külastajatele, et viia läbi ulatuslikud tööd. Uuesti avati torn publikule aastal 2001.

Pisa torni külastamine on populaarne turistide seas. Ronimine 294 sammu tipus oleva vaateplatvormini annab võimaluse nautida imelist vaadet Pisa linnale. Torni külastamiseks on tavaliselt vaja eelnevalt pileteid broneerida, nii saate vältida pikki järjekordi.

Nii Pisa torn kui ka selle ümber asuv ala on ideaalsed kohtadeks jalutuskäikudeks ja ajaloo imetlemiseks. Ärge unustage külastada ka teisi Piazza dei Miracoli väljaku vaatamisväärsusi, nagu Pisa katedraal, ristimiskirik ja Camposanto monumentaalne surnuaed.

2. Pisa Katedraal

Pisa Katedraal asub kuulsal Piazza dei Miracoli väljakul Pisas, Itaalias. See on katedraalikompleksi keskpunkt, mis koosneb veel kellatornist ehk Pisa kalduvast tornist, baptisteeriumist ja Camposanto kalmistust.

Katedraal loodi peamiselt 11. ja 12. sajandil, ehitatud valge ja halli marmorist ning pärineb romaanika ajastust. Selle fassaad on kaunistatud marmorist nikertsfiguuridega, mis kujutavad Jumalaema, Kristust, prohveteid ja evangeeliumikuulutajaid.

Interjööri poolest on Pisa Katedraal hämmastav oma mõõtmete ja väljapanekute poolest. Laev on kaetud meisterlikulise mosaiikiga, mis kujutab Kristust taevases hiilguses koos tema jüngritega. Peaaltar on kaetud kullatud puunikerdustega ning kesknev tarvik on paavstidele pühendatud.

Katedraali rikkalik kabel asub lõunaabside sisemuses ja see on pühendatud Püha Ranieri, Pisa kaitsjale. Kabel põrand on kaunistatud erinevatel mustritel, seal teiste seas geomeetrilisi ja taimsed mustrid.

Katedraali koor on samuti kuulus oma akustika ja kuju poolest, mis võimaldab suurepäraseid kontserte ja laulupidusid. Koori aknad on kaetud kaunite vitraažidega, mis täiendavad Pisa Katedraali märkimisväärset arhitektuuri.

Pisa Katedraal on silmapaistvaks näide keskaegse kunsti ja arhitektuuri koosmõjust, pakkudes külastajatele võimalust sukelduda Itaalia ja Pisa ajalukku ning nautida selle ainulaadseid vaateid.

3. Baptisteerium

Pisa vaatamisväärsused
Baptisteerium

Baptisteerium on üks Pisa vaatamisväärsustest ja asub Pisa katedraali kõrval. See ehitati 12. sajandil ja on kuulus oma erakordse arhitektuuri poolest. See on üks suurimaid baptisteeriume Itaalias ja tuntud oma kauni akustika poolest.

Kujunduselt on Pisa baptisteerium ühendus ladinakiriklike ja Bütsantsi stiilide vahel. Huvitava arhitektuurielemendina on baptisteerium ümbritsetud kolme rõduga, mis esindab puhtust, valgust ja õndsust. Selle interjöör on samuti muljetavaldav, pakkudes külastajatele vaadet suurejoonelisele kuppelkatusele ja kaunitele freskodele.

Pisa baptisteeriumi teeb eriliseks ka suurepärane akustika, mis on hämmastav näide keskaegsest arhitektuurist. Üks kuulsamaid kohalviibivate kunstnike töid on Nicola Pisano graniitkantsel, mis valmis aastal 1260. Selle kantsli peensusteni viimistletud detailid ja skulptuurid kujutavad endast olulist teost tollasest skulptuurikunstist.

Baptisteeriumi külastamiseks on mitmeid põhjuseid, näiteks:

 • Erakordne arhitektuur
 • Kaunid freskod
 • Imetlusväärne akustika
 • Kunstialaste teadmiste omandamine

Tõepoolest, Pisa baptisteerium on ajalooline aare, mis pakub külastajatele võimalust nautida keskaegset kunsti ja arhitektuuri. Selle ilu ja olulisus on ajaga ainult kasvanud, muutes selle Pisa üheks kõige silmapaistvamaks vaatamisväärsuseks.

4. Campo Santo

Campo Santo, tuntud ka kui Püha Ürdiaed, asub Pisa Piazza dei Miracoli lähedal. See on üks peamisi vaatamisväärsusi, mis külastajatele muljet avaldab oma arhitektuurilise ilu ja ajaloolise tähtsusega.

Esialgu ehitati Campo Santo 12. sajandil kalmistuks, kuid hiljem muudeti see hauakambriks ja mälestusmärgiks. Hoone on ehitatud valgest marmorist gooti stiilis ning seda ümbritseb suur siseõu.

Campo Santol on mitmeid olulisi kunstiteoseid, sealhulgas:

 • Sinopie muuseum, mis asub hoone ühes tiivas ja kus on väljas freskode ettevalmistavad kavandid
  1. sajandist pärinevad freskod, mis kujutavad Piiblilugude hetki
 • Monumentaalne sarkofaag, mis on pühendatud Pisa ärkamisaja valitsejale Giovanni della Gherardescale

Lisaks kunstiteostele on Campo Santo väärtuslik ka oma rohke roheluse poolest, mis annab talle nime “Püha Ürdiaed”. Selle iidne kalmistu on koduks mitmesugustele taimedele ja puudele, mis pakuvad vaikset ja rahulikku atmosfääri.

Külastades Pisa vaatamisväärsusi, ei tohiks jätta vahele Campo Santo avastamist. Selle ajaloolise paiga iidne võlu ja muljetavaldav arhitektuur annavad täiusliku ülevaate Pisa kunstist ja ajaloost ilma liialduste või valeväideteta.

5. San Matteo

Pisa vaatamisväärsused
San Matteo

San Matteo asub Pisas südames ja on oluline vaatamisväärsus linnas. See rikkalikult kaunistatud kirik on tuntud oma ebatavalise arhitektuuri ja kunstikogu poolest. Rajatud 12. sajandil, kujendab San Matteo Pisa romaani stiilis ehituskunsti.

Esmalt räägitakse kiriku fassaadist, mis on kaetud valgete ja roheliste marmortahvlitega. Fassaadi suursugust dekoori täiendavad aukartust äratavad kujukestega sammasportaalid. Samuti väärib märkimist, et San Matteo kiriku kolme osaga fassaad oli esmakordselt kasutatud Itaalias just sellel kirikul.

San Matteo’i kunstikogu, mida hoiustatakse endises kamaldoliidi kloostris, on samuti muljetavaldav. Muuseum sisaldab väärtuslikke teoseid, nagu Pisa keskaegne kujutav kunst, skulptuurid ja maalid. 

San Matteo kiriku sisemus on hämmastav teos omaette. Lagedes on näha kaunist kullatud stukki ning seinad on kaetud õlimaalidega, mis jutustavad Pühast Matteusest. Keskmisele altari ees on Paolo Pagan’i huvitav kaksikdekoratsiooniga vaip, mis kujutab “Püha Matteuse martüüriumi”.

Kiriku kõrval asub San Matteo muuseum ja klooster, mis omal ajal oli tosinaidi ordu tähtsaim klooster. Muuseum annab hämmastava ülevaate kirikusse kuuluvast kunstist ja ajaloost.

Meeles tasub pidada, et San Matteo vaatamisväärsuste külastamine on suurepärane võimalus saada Pisa arhitektuuri- ja kunstiajalooks ning kogeda itaalia kultuuri sügavamal tasandil.

6. Santa Maria Della Spina

Santa Maria Della Spina on väike aga kaunilt kaunistatud gooti kirik, mis asub Arno jõe kaldal Pisas. Kirik ehitati algselt 1230. aastal, et hoida püha relikviat – naelutustorni (thorn), mis usutavasti kuulus Jeesuse ristilöömiseks kasutatud kroonile.

Esimestena paistavad silma Santa Maria Della Spina kiriku rohked välisskulptuurid, mis kujutavad jumalaid, inglitest ja pühasid. Need detailid annavad hoonele sügavuse ja keerukuse. Kiriku fassaadil on samuti mitmeid arhitektuurilisi kaunistusi, nagu teravate tippudega pinaklid ja gootilikud kaared.

Sisekujunduses on oluline roll lihtsatel ja tagasihoidlikudel elementidel. Kiriku interjöör on suhteliselt väike, kuid pühakojas asub mitmeid silmapaistvaid kunstiteoseid. Näiteks on seal Tino di Camaino loodud skulptuur Püha Nikolausele ja Andrea Pisanole omistatud Jeesuse portree.

Kiriku kõrval leiab väikese aedniku ala, mis pakub külastajatele kohta, kus lõõgastuda ja nautida vaadet Santa Maria Della Spina kirikule ja Arno jõele.

Santa Maria Della Spina kirik on Pisa vaatamisväärsuste seas üks eredamaid, selle kompaktse suuruse ja kaunistatud fassaadi poolest. Selle jõelähedane asukoht sobib suurepäraselt jalutuskäikudeks ja oma arhitektuurilise ilu hindamiseks.

7. Basilica Romanica Di San Piero A Grado

Basilica Romanica Di San Piero A Grado
Basilica Romanica Di San Piero A Grado

Basiilika Romanica di San Piero a Grado asub Pisa lähedal ja on üks olulisemaid vaatamisväärsusi, mida külastada. See on ajalooline kirik, mis pärineb 10. sajandist ja on kuulus oma romaanilise arhitektuuri poolest.

Kirikul on mitmeid eripäraseid jooni, mida külastajad võivad imetleda:

 • Kolmiknavigatsioon: San Piero a Grado basiilikal on kolm laeva, mis kulgevad pikihoones paralleelselt.
 • Freskod: Kirikut kaunistavad 13. sajandist pärinevad freskod, mis kujutavad Püha Peetruse elu sündmusi.
 • Krüpt: Basiilika alla on ehitatud krüpt, kus hoitakse Püha Peetruse reliikviat.

San Piero a Grado basiilika peetakse Pisa ja selle ümbruse üheks tähtsaimaks religioosseks 

paigaks. Basiilika on olnud oluline palverännupaik juba sajandeid.

Lisaks usulisele tähtsusele hinnatakse kirikut ka kui arhitektuurilist mälestist. 

Kokkuvõttes on Basilica Romanica di San Piero a Grado muljetavaldav vaatamisväärsus, mis pakub külastajatele võimalust kogeda Pisa ajalugu, kultuuri ja religiooni. See on ideaalne koht nii arhitektuurigurmaanidele kui ka ajaloo- ja kunstihuvilistele.

8. Arno Jõgi

Arno jõgi on üks Pisa vaatamisväärsustest, mis pakub külastajatele ajaloolist ja looduslikku ilu. Jõgi kulgeb läbi Pisa linna, möödudes ajaloolistest hoonetest ja sillutatud tänavatest. Jõe kallastel saab nautida jalutuskäike, piknikke ja lõõgastuda kauni maastiku taustal.

Esimene mainimisväärne koht Arno jõel on Ponte di Mezzo sild, mis ühendab Pisa kahte peamist linnaosa. See sild on olnud Pisas juba sajandeid ning on paljude kultuuriliste ja pidulike sündmuste keskpunkt. Teine oluline sild on Ponte della Fortezza, mis on nimetatud lähedal asuva Fortezza Nuova kindluse järgi.

Lisaks võib Arno jõel näha erinevaid paate ja veesõidukeid, mis omal moel lisavad omapära ja atmosfääri. Külastajad saavad kasutada väikelaevu, et avastada jõe kaunist ümbrust ja nautida sõitu mööda selle veeteed.

Arno jõgi pakub kauni keskkonna, mis ühendab Pisa linna minevikku ja olevikku. Külastades seda kaunist jõge ja selle ümbruskonna vaatamisväärsusi, saab sügavamat sissevaadet linna ajalukku ja kultuuri.

9. Borgo Stretto

Pisa vaatamisväärsused
Borgo Stretto

Borgo Stretto on üks Pisa kuulsamaid ja ajaloolisemaid tänavaid. See tänav asub Arno jõe ääres ja on tuntud oma kitsa ent kauni atmosfääri poolest, mis kutsuvad jalutajaid uurima linna ajalugu.

Külastajad leiavad Borgo Stretto’st palju põnevat – siin paiknevad nii Pisa vanad hooned, kaunid kirikud kui ka linnaelu põnevasti täiendavad kohvikud, restoranid ja poed.

Borgo Stretto varaaitidele saab kohale jõuda jalgsi või jalgrattaga. 

Borgo Stretto ajaloolise linnaosaga tutvumise võimalusi pakuvad erinevad ekskursioonid ja giidid, et külastajad saaksid selle vaatamisväärsuse kõige paremini avastada.

Kokkuvõttes on Borgo Stretto üks Pisa kütkestavamaid vaatamisväärsusi, millega külalised peaksid end kindlasti kurssi viima.

10. Käsitöökeskus

Käsitöökeskus Pisas pakub külastajatele võimalust tutvuda kohaliku käsitöö ja traditsiooniliste valmistamismeetoditega. Keskus asub ajaloolises hoones, mis on renoveeritud ja kohandatud käsitöö ateljeeks ning müügialaks.

Käsitöökeskuses on esindatud mitmed tuntud Pisa käsitöömeistrid. Nende seas on tekstiilikunstnikud, keraamikud, puunikerdajad ja paljud teised. Töökodades saavad külastajad osaleda erinevates õpitubades, kus käsitöömeistrid jagavad oma oskusi, tehnikaid ja saladusi. Samuti on võimalik omandada ajaloolisi käsitööoskusi, nagu näiteks kangakudumine või keraamika valmistamine.

Keskuse külastamiseks soovitatakse eelnevalt aega broneerida, kuna õpitubades on piiratud arv kohti. Broneeringu saab teha keskuse veebilehel või telefonitsi. Keskuses on võimalik osta kohalike meistrite valmistatud käsitööesemeid, mis sobivad suurepäraselt kingitusteks.

Käsitöökeskus Pisas on ainulaadne koht, kus saab kogeda kohalikku käsitööpärandit, osaleda õpitubades ja toetada kohalikke käsitöömeistreid.

Lähedal Asuvad Linnad Ja Vaatamisväärsused

 • Lucca – Lucca on kaunis linn, mis asub Pisa lähedal ja on tuntud oma hästi säilinud keskaegse väljanägemise poolest. Siin saab külastada Rooma amfiteatrit ja imetleda Borgo Stretto kaunist arhitektuuri. Lucca on kuulus ka oma massiivsete linnamüüride poolest, mida saab jalutada ja nautida vaadet linnale.
 • Siena – Siena on veel üks linn, mis asub Pisa lähedal. See on tuntud oma rikkaliku kultuuripärandi ja ajaloo poolest, mille hulka kuuluvad Santa Maria Assunta katedraal ja kellatorn. Siena on ka kuulus oma Piazza del Campo väljaku ja kaheksanurkse fonsi poolest.
 • Livorno – Livornot peetakse sageli Pisa mereliseks väravaks. See on elava atmosfääriga sadamalinn, kus on palju vaatamisväärsusi, nagu Fortezza Nuova, Veneetsia kvartal ja Terrazza Mascagni. Lisaks on Livornos võimalik külastada ka Galileo Galilei muuseumi.
 • Milano – Milano on üks Itaalia suurimaid ja tähtsamaid linnu, mis asub Pisa lähedal. Tuntud kui moe- ja disainipealinn, pakub Milano ka palju vaatamisväärsusi, nagu Duomo katedraal, La Scala teater ja Santa Maria delle Grazie klooster. Milano ajaloolises keskuses asub ka kuulus Leonard da Vinci loodud kunstiteos “Õhtusöök”.

Kokkuvõtteks

Pisa vaatamisväärsused pakuvad turistidele palju huvitavaid ja harivaid kogemusi. 

Lisaks kalduvale tornile, pakub Pisa veel mitmeid teisi ajaloolisi hooneid ja monumente, nagu Pisa katedraal ja baptisteerium. Neis paikades saavad külastajad imetleda Itaalia arhitektuuri ja kunsti peensusi.

Pisa linnas saab nautida ka kaunist loodust, olles ühendatud Arno jõe ja merega. Külastajad saavad jalutada mööda jõepromenaadi, nautida päikeseloojangut või tutvuda rannarajooniga.

Pisa on linn, kus külastaja saab nautida nii kultuuri, ajalugu kui ka loodust. Seal veedetud aega jääb meenutama rikkalike elamuste ja mälestustena.

Scroll to Top