Castello del Valentino

Castello del Valentino: Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Üks Itaalia vanimaid linnu Torino on kujundanud enda ajalugu ja kultuuri mitmel moel, kuid üks monumendidest seisab selle ajaloolises tapeedis eriliselt silma – Castello del Valentino. 

See mitte ainult ei kujuta endast Torino arhitektuurilist ja kunstilist täiuslikkust, vaid peegeldab ka linnale omast elegantsi ja suursugusust. See loss, mis on sajandite jooksul olnud tunnistajaks kuningate salaplaanidele, romantilistele kohtumistele ja renessansi ilule, on tänaseks päevaks muutunud lõputuks inspiratsiooniallikaks ajaloolastele, kunstnikutele ja külastajatele üle maailma. 

Läbi järgnevate lõikude sukeldume Castello del Valentino ajaloo keerdkäikudesse, uurime selle praegust olukorda ning anname nõuandeid, kuidas seda ajaloolist meistriteost kõige paremini külastada.

Castello del Valentino

Castello del Valentino ülevaade

Castello del Valentino on üks Torino, Itaalia, ajaloolisi pärleid, mis asub Po jõe ääres, luksusliku rohelise Valentino pargi südames. Kujutades endast muljetavaldavat näidet barokk- ja prantsuse renessanssiarhitektuurist, on see loss olnud mitme sajandi vältel tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele ja kultuurilistele hetkedele, pakkudes samas ka väljapaistvat kunstilist ja arhitektuurilist väärtust.

Ehitatud 16. sajandil, kui Torino oli Savoia dünastia valitsuse all, on Castello del Valentino tunnistajaks Itaalia kuningriigi ja piirkonna ajaloolisele suurusele. See loss oli algselt mõeldud kuninglikuks residentsiks ja suveresidentsiks, kuid on aja jooksul kandnud mitmeid funktsioone, olles muu hulgas ka sõjaliseks kindluseks.

Castello del Valentino silmapaistvaid arhitektuurilisi tunnuseid iseloomustab selle fassaadide rikkalikkus ja detailsus. Paljude freskodega kaunistatud interjöörid ning avarad ja lopsakad aiad täiendavad selle lossi keerukust. Erilist tähelepanu väärib lossi esikülg, mille kohal domineerivad suured aknad, mis annavad edasi selle ajastu arhitektuurilise ilu ja oskuse.

Roheliseks oaasiks peetav Valentino park, kus loss asub, on samuti osa selle ainulaadsest pärandist. Park on ideaalne paik jalutuskäikudeks, ajaloo mõtisklemiseks või lihtsalt linnakärast eemal olemiseks. Lisaks pakub park palju rohkem kui lihtsalt ajaloolist konteksti – see on elav taimestik ja fauna, mis täiendab lossi ilu.

Tänapäeval tunnustatakse Castello del Valentino’t mitte ainult kui ajaloolist monumenti, vaid ka kui UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvat objekti, mis rõhutab selle tähtsust maailma kultuuri- ja ajaloolises kontekstis. Paljudele külastajatele on see loss palju enamat kui lihtsalt kivi ja mört – see on sümboolne aknas Itaalia rikka ajaloo ja kultuuripärandi poole.

Ajalugu

Castello del Valentino, mis asub Po jõe kaldal Torinos, kajastab linnas ja piirkonnas toimunud ajaloolisi sündmusi. Kuigi piirkonnas on teadaolevalt olnud asulaid juba enne Rooma impeeriumi aega, sai loss oma nime ja praeguse kuju palju hiljem, keskaegsete ja renessansi aastate vältel.

Esimesed kirjalikud tõendid selle piirkonna kohta pärinevad 12. sajandist, mil seal oli kindlus või väike linnus. Seda mainitakse esmakordselt 1275. aastal, kui piirkond kuulus Torino piiskopile. Ajal, mil piirkond oli konfliktide ja sõdade tõttu lõhenenud, nägi Castello del Valentino mitmeid hävitavaid rünnakuid ja ümberkujundusi.

16. sajandi alguses, kui Torino ja selle ümbrus olid Savoia dünastia kontrolli all, hakati lossi ümber kujundama. Christine de France, Victor Amadeus I naine, kellele anti loss 1620. aastal, alustas olulist renoveerimistööd. Tal oli soov kohandada see prantsuse stiilis château’ks, mis oleks inspireeritud Fontainebleau ja teistest Prantsusmaal asuvatest lossidest. Selle renoveerimise käigus lisati palju dekoratiivseid elemente, nagu näiteks freskod, mis kaunistavad seni lossi interjööre.

17. sajandi lõpuks ja 18. sajandi alguseks oli Castello del Valentino saavutanud oma praeguse barokkstiilis välimuse, kus on palju kõverjoonelisi fassaade, rikkalikku stukk-kaunistust ja lopsakaid aedu. Selle sajandi jooksul oli loss peamiselt Savoia perekonna suveresidentsiks ja seda kasutati erinevate kuninglike sündmuste, näiteks pidude ja vastuvõttude korraldamiseks.

19. sajand tõi kaasa mõned olulisemad muudatused. Pärast Napoleoni sõdu ja Savoia dünastia muutunud poliitilist olukorda, loovutati loss Itaalia riigile. 1859. aastal, pärast kuningriigi ühtlustamist, muutus Castello del Valentino kuninglikuks insenerikooliks ja hiljem 20. sajandi alguses sai sellest Torino Politehnikumi osa.

Esimese ja teise maailmasõja vahelisel ajal sai lossist kunsti- ja arhitektuurikool, mida see on tänaseni. See aeg nägi ka mõningaid konservatiivseid restaureerimistöid, et säilitada lossi ajalooline pärand ja kohandada seda akadeemiliseks kasutamiseks.

Teise maailmasõja ajal kannatas Castello del Valentino tõsiselt. Kui liitlased Torinosse jõudsid, olid lossi aedad ja mõned selle ruumid tõsiselt kahjustatud. Pärast sõda tehti suuri jõupingutusi selle restaureerimiseks ja renoveerimiseks, et see saaks taas oma koha ajaloos ja kultuuripärandis.

20. sajandi lõpul ja 21. sajandi alguses muutus Castello del Valentino rohkem avatuks avalikkusele. Kuigi see on endiselt haridusasutus, on mitmed selle ruumid nüüd külastajatele avatud. 1997. aastal lisati Castello del Valentino koos teiste Torino kuninglike residentidega UNESCO maailmapärandi nimistusse, rõhutades selle tähtsust Itaalia ja maailma ajaloolises ja kultuurilises kontekstis.

Castello del Valentino mitte ainult ei kajasta Torino linnas toimunud ajaloolisi sündmusi, vaid ka Euroopa laiemaid kultuurilisi ja poliitilisi muutusi. Selle ajalugu on rikas, keerukas ja mitmekesine, ulatudes keskajast kuni tänapäevani, ja see on endiselt oluline osa Torino ja Itaalia kultuuripärandist.

Castello del Valentino

Castello del Valentino tänapäeval

Tänapäeval on Castello del Valentino mitte ainult oluline ajalooline monument, vaid ka aktiivne kultuuri- ja hariduskeskus. Asudes Torino südames ja olles osa linnasüdamest, on see loss muutunud nii kohalike kui ka rahvusvaheliste külastajate lemmikkohaks.

Lossi peahoone on endiselt koduks Torino Politehnikumi arhitektuuri- ja disainiosakonnale, meelitades ligi tudengeid üle kogu maailma. Klassiruumid, auditooriumid ja laborid kõrvuti ajalooliste freskode ja barokkstiilis kaunistustega on tõendiks sellest, kuidas vana ja uus saavad harmooniliselt koos eksisteerida.

Valentino pargi lopsakad aiad on muutunud populaarseks kohaks jalutuskäikudeks, sportimiseks ja vaba aja veetmiseks. Need aiad kajastavad ajaloolist stiili, kuid on samuti kohandatud tänapäevaste vajadustega, pakkudes mänguväljakuid lastele ja vaikseid nurki neile, kes otsivad rahu ja vaikust.

Mitmed lossi ruumid on avatud külastajatele, pakkudes neile võimalust imetleda ajaloolisi kaunistusi, freskosid ja antiikmööblit. Tihti korraldatakse seal näitusi, kontserte ja muid kultuuriüritusi, mis toovad kokku erinevaid kunstivorme ja traditsioone.

Seega, vaatamata sellele, et Castello del Valentino’l on sügavad ajaloolised juured, on see tänapäeval elav ja dünaamiline koht, mis ühendab mineviku, oleviku ja tuleviku, rikastades Torino kultuuri- ja haridusmaastikku.

Castello del Valentino külastamine

Castello del Valentino on üks neist kohtadest Torinos, mida ei tohiks jätta külastamata, olgu siis kultuurihuvilise turisti või lihtsalt ajalooarmastaja jaoks. Lossi muljetavaldav arhitektuur, lopsakad aiad ja rikkalik ajalugu teevad sellest ühe peamise sihtkoha linna külastajatele.

Ligipääs ja piletid

Castello del Valentino asub Torino kesklinnas, Po jõe kaldal, mistõttu on sinna jõudmine suhteliselt lihtne.

 • Jalgsi: Kui viibite Torino kesklinnas, on Castello del Valentino lihtsalt jalutuskäigu kaugusel. See on meeldiv jalutuskäik läbi linnasüdame, eriti ilusal päeval.
 • Ühistransport: Linna mitmed bussi- ja trammiliinid peatuvad läheduses. Linna transpordisüsteem on efektiivne ja hästi korraldatud, seega saate hõlpsalt leida liini, mis viib teid otse lossi lähedusse.
 • Auto: Kuigi Castello del Valentino asub kesklinnas, on mõnes lähedal asuvas piirkonnas tasulised parkimiskohad. Siiski soovitatakse külastajatel, eriti tipptundidel, kasutada ühistransporti või jätta auto kaugemale ja jalutada.

Kuna Castello del Valentino on praegu osa Torino Politehnikumist, on enamik selle ruume avatud üksnes tudengitele ja õppejõududele. Siiski on mõned ajaloolised ja kunstiliselt väärtuslikud ruumid avatud üldsusele.

 • Tavakülastus: Paljudes ruumides on sissepääs tasuta, kuid teatud erialaekspositsioonide või eriliste sündmuste jaoks võib olla väike sissepääsutasu.
 • Giidiga ekskursioonid: Need võimaldavad sügavamat sukeldumist lossi ajalukku ja arhitektuuri. Ekskursioonide eest tuleb tavaliselt maksta, kuid need annavad tõelise ülevaate Castello del Valentino ajaloost ja tähtsusest.
 • Allahindlused: Õpilastele, pensionäridele ja suurtele gruppidele võidakse pakkuda soodushinnaga pileteid. Samuti on olemas erinevad kombineeritud piletid, mis hõlmavad sissepääsu mitmesse Torino vaatamisväärsusse.

Enne Castello del Valentino külastamist, on soovitatav kontrollida ametlikku veebisaiti või helistada, et teha kindlaks ajutised näitused, sündmused või renoveerimistööd, mis võivad mõjutada teie külastust.

Mida saab näha?

Castello del Valentino, oma pika ja rikka ajalooga, on täis arhitektuurilisi, kunstilisi ja ajaloolisi aardeid. Külastajad saavad sukelduda ajas tagasi, kui nad kõnnivad läbi lossi koridoride, saalide ja aedadega. Siin on ülevaade sellest, mida lossis ja selle ümbruses näha saab.

 • Lossi fassaad ja sisehoov: Castello del Valentino muljetavaldav fassaad on esimene asi, mis külastajatele silma jääb. Ümarad tornid, rikkalikult kaunistatud sambad ja detailirohked skulptuurid räägivad lugusid minevikust. Sisehoov, mida ümbritsevad elegantne arkad, on ideaalne koht, kus rahuneda ja imetleda arhitektuuri.
 • Suured saalid ja freskod: Lossi sisemuses leidub mitu suurt saali, mis on kaunistatud ajastuomaste mööbliesemete ja kunstiteostega. Kõige märkimisväärsemad on saalide freskod, mis jutustavad lugusid ja sündmusi ajaloost. Need kunstiteosed pakuvad külastajatele haruldast võimalust sukelduda kuninglikku elu ja selle ajastu kultuuri.
 • Aiad ja terrassid: Castello del Valentino on ümbritsetud kaunilt hooldatud aedadega. Barokkstiilis aiad on kaunistatud skulptuuride, purskkaevude ja lopsakate taimeistutustega. Terrassidelt avaneb suurepärane vaade Po jõele ja Torino linnale. See on ideaalne koht piknikuks või lihtsalt lõõgastumiseks.
 • Arhitektuuri ja disaini galerii: Kuna Castello del Valentino on nüüd Torino Politehnikumi arhitektuuri- ja disainiosakonna kodu, võivad külastajad leida pidevalt muutuvaid näituseid, mis esindavad nii ajaloolist kui ka kaasaegset arhitektuuri ja disaini.
 • Ajutised näitused: Sõltuvalt ajast võivad külastajad näha ka ajutisi kunsti-, ajaloo- või kultuurinäituseid, mis võtavad enda alla erinevad teemad ja stiilid. Need näitused toovad sageli esile nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi kunstnikke ja ajaloolasi.
 • Kuninglikud sviidid: Kuigi paljud ruumid on pühendatud ülikooli vajadustele, on mõned kuninglikud sviidid restaureeritud ja avatud külastajatele. Need ruumid annavad tunnistust lossi kunagisest suursugususest, olles täis antiikset mööblit, kunstiteoseid ja isiklikke esemeid, mis kuulusid kuninglikule perekonnale.
 • Arheoloogilised leiud: Lossi renoveerimise käigus on aja jooksul leitud mitmeid arheoloogilisi esemeid. Mõned neist esemetest on nüüd välja pandud külastajatele, andes ülevaate lossi ja selle ümbruse varajasemast ajaloost.
Castello del Valentino

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Castello del Valentino asub Torino südames, mis tähendab, et selle ümbruses on palju muid Torino vaatamisväärsusi, mida külastajad saavad nautida. Siin on mõned läheduses asuvad peamised kohad ja atraktsioonid:

 • Parco del Valentino: Castello del Valentino kõrval asub Parco del Valentino, Torino suurim avalik park. See on suurepärane koht jalutuskäikudeks, sportimiseks või lihtsalt lõõgastumiseks. Park on kujundatud 19. sajandi stiilis ja sisaldab mitmeid skulptuure, purskkaevusid ja roosiaedu.
 • Borgo Medievale: See keskaegne külajärgendus, mis asub samuti Parco del Valentino territooriumil, on taasloodud 19. sajandi lõpus. See kujutab endast keskaegset Piemonte küla, pakkudes külastajatele võimalust näha, kuidas inimesed elasid sajandeid tagasi. Borgo sisaldab käsitöökojasid, kohvikuid ja isegi väikest jõge.
 • Mole Antonelliana: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Castello del Valentinost asub Mole Antonelliana, mis on Torino kõige ikoonilisem ehitus. Esialgu ehitatud sünagoogiks, on see nüüd koduks Rahvuslikule Filmmuuseumile. Külastajad saavad tõusta torni tippu ja nautida vaadet linnale.
 • Palazzo Madama: See ajalooline hoone asub Piazza Castello keskuses ja on olnud koduks nii Rooma väravale kui ka keskaegsele kindlusele. Praegu on see kunstimuuseum, kus on väljas arvukalt teoseid gootikast barokini.
 • Piazza San Carlo: Üks Torino kõige ilusamaid väljakuid, tuntud kui linna “elutuba”. Siit leiate mitu barokkstiilis kirikut ja ajaloolisi kohvikuid, kus saate nautida kuulsat “bicerin” jooki, mis on kohalik segu kakaost, espressost ja koorest.
 • Torino Egüptuse Muuseum: See muuseum on üks olulisemaid omataolisi väljaspool Egiptust. Siin saavad külastajad näha muljetavaldavat kollektsiooni mumifitseeritud surnukehadest, skulptuuridest, sarkofaagidest ja paljudest muudest esemetest.
 • Via Roma ja Quadrilatero Romano: Need on kaks peamist ostutänavat ja -piirkonda Torinos. Quadrilatero Romano, ajaloolise linnasüdame osa, on täis kitsaid, mäestikulisi tänavaid, kohvikuid, restorane ja butiike. Via Roma on aga modernsem ja suurejoonelisem, pakkudes laia valikut luksuskaupu.
 • Palazzo Reale: Torino kuninglik palee, mis oli kunagi Savoia dünastia kodu. Imetlege rikkalikku arhitektuuri, kuninglikke saale ja kauneid aedu.
 • Duomo di Torino ja Torino Sülem: Torino katedraal on kuulus säilmete poolest, mida tuntakse kui Torino Sülemat. See on üks kristluse kõige tuntumaid ja kõige rohkem uuritud reliikviad.

Kõik need vaatamisväärsused on vaid lühikese jalutuskäigu või trammisõidu kaugusel Castello del Valentinost, muutes Torino ideaalseks sihtkohaks neile, kes soovivad kultuuri, ajalugu ja kunsti kogeda kompaktses ja lihtsalt ligipääsetavas keskkonnas.

Kokkuvõtteks

Castello del Valentino ei ole pelgalt üks suur ehitis või hoone keset Torinot vaid see on aja jooksul kujunenud sümboliks Torino ajaloole ja kultuuripärandile. Selle seinad peidavad lugusid, mis jutustavad linnast, kuningatest ja rahvast, kes on kujundanud Itaalia ajalugu. 

Täna on see koht, kus külastajad saavad kogeda mineviku ilu, uurida kunsti ja arhitektuuri ning mõista, kui oluline on säilitada ja väärtustada meie kultuuripärandit. Kas olete ajalooentusiast, kunstihuviline või lihtsalt uudishimulik reisija, Castello del Valentino ja selle ümbrus pakuvad rikkalikku ja meeldejäävat kogemust.

Scroll to Top