Doodžide palee

Doodžide palee – Veneetsia hiilguse ja kultuuri pärand 


Veneetsia on paljudele tuntud kui armastuse, kanalite ja karnevalide linn. Kuid selle veeteede vahel peitub sajandeid vanu lugusid, mis on kivisse raiutud, seintele maalitud ja lauludesse talletatud. 

Üks selline koht, mis on Veneetsia ajaloo ja kultuuri sümbol, on Doodžide palee. Selle kuningliku fassaadi taga avaneb lõputu avastusreis kunsti, poliitika ja intriigide maailma. 

Selles artiklis teeme ühe põhjaliku ülevaate Doodžide paleest. Avastades selle ajalugu, praegust olukorda ja selle ümbruses ootavaid aardeid.

Doodžide palee

Doodžide palee ülevaade

Doodžide palee, tuntud ka kui Palazzo Ducale, on Veneetsias asuv ajalooline hoone, mis kujutab endast suurejoonelist gooti stiilis arhitektuuri meistriteost. See asub kuulsas Piazza San Marco südames ja on olnud Veneetsia poliitilise ja haldusliku võimu keskpunktiks sajandeid.

Palee arhitektuur on tõeliselt muljetavaldav, kus selle valged marmorsambad ja keerukad reljeefid paistavad silma selles linnas, mis on tuntud oma rikkaliku ajaloo ja kultuuri poolest. Hoone põhikorruse kaared ja ülemiste korruste avatud loggia annavad tunnistust Veneetsia ainulaadsest kunstist ja arhitektuurist. Ühtlasi näitavad need, kuidas kohalikud meistrid suutsid ühendada erinevad kultuurilised mõjud, mis tulid kaugelt ja lähedalt, luues midagi tõeliselt erakordset.

Kuid Doodžide palee pole ainult arhitektuuriline ime. Selle seinte vahel peidab end Veneetsia Vabariigi ajalugu, alates selle algusaegadest kuni selle langemiseni 18. sajandil. Doodž oli Veneetsia vabariigi juht, ja palee oli mitte ainult tema elukoht, vaid ka valitsuse ja kohtu asukoht. Selles majesteetlikus hoones on olnud palju olulisi otsuseid, mis on mõjutanud Veneetsia saatusi ning mänginud olulist rolli Euroopa ajaloos.

Seetõttu on Doodžide palee mitte ainult füüsiline mälestusmärk, vaid ka sümbol Veneetsia jõust, rikkusest ja kultuurilisest saavutusest. Selle seinte vahel näeb ajalugu, mis ulatub tagasi sajandeid, ning palee ehitamisel kasutatud tehnika ja kunstnikkond räägivad lugu linna suurejoonelisest minevikust. Palee tunnistab aegu, mil Veneetsia oli merede kuninganna, ning selle saalid ja koridorid peidavad lugusid intriigidest, salapärastest diplomaatilistest manöövritest ja loomulikult ka kunstist ja kultuurist.

Doodžide palee

Ajalugu

Doodžide palee ajalugu on nii rikkalik ja mitmekesine kui Veneetsia enda ajalugu. Kuigi tänapäevane struktuur, mida me teame kui Doodžide paleed, on peamiselt pärit 14. ja 15. sajandist, on selle kohal olnud eelnevaid hooneid, mis on seotud Veneetsia valitsejatega juba alates 9. sajandist.

Esialgu oli sellel kohal lihtne ehitus, mis oli mõeldud doodži residentsiks ja Veneetsia valitsuse tegevuskohaks. See asukoht Piazza San Marco ääres valiti strateegiliselt, kuna see asus kaitstud paigas, kuid oli piisavalt lähedal Veneetsia südamele. 10. sajandi lõpuks kujunes välja vajadus rohkem esindusliku ja kindlustatud struktuuri järele, eriti arvestades Veneetsia kasvavat poliitilist ja majanduslikku jõudu sel perioodil.

12 sajandil, kui Veneetsia Vabariik laiendas oma territooriumi ja mõju, hakati paleed laiendama ja ümber ehitama, et see vastaks linna kasvavatele nõudmistele. Tulekahju, mis 10. sajandil palee osaliselt hävitas, andis võimaluse alustada uue, palju suursugusema hoone ehitamist. See gooti stiilis meistriteos, mida me täna näeme, pärineb suures osas just sellest perioodist.

14 sajandi lõpuks oli Veneetsia muutunud suureks mereriigiks, ja Doodžide palee kajastas seda jõudu ja rikkust. Palee oli muutunud suurejooneliseks ja lõbusaks kohtumispaigaks, kus toimusid pidustused, diplomaatilised kohtumised ja tähtsad tseremooniad. Kuid see oli ka koht, kus langetati otsuseid, mis mõjutasid tuhandeid inimesi.

15 sajandi jooksul kujunes palee kunstiliseks keskuseks. Sel ajal kaunistati paljud saalid ja koridorid freskodega, mille autoriteks olid sellised suured nimed nagu Tintoretto ja Veronese. Palee muutus mitte ainult poliitiliseks ja halduslikuks keskuseks, vaid ka kunstiliseks ja kultuuriliseks keskuseks.

Kuid Veneetsia kuulsusega kaasnesid ka selle väljakutsed. 16. sajandi lõpus ründasid ja okupeerisid Veneetsiat naaberriigid, sealhulgas Austria ja Prantsusmaa. Doodžide palee, Veneetsia sümbol, sai mitmete konfliktide ajal kannatada. Siiski suutis palee säilitada oma kunstilise ja ajaloolise tähtsuse, kuna okupandid mõistsid selle koha tähtsust Veneetsia ajaloos.

Pärast Veneetsia Vabariigi langemist 18. sajandil sai Doodžide paleest muuseum, mis tutvustas Veneetsia rikkalikku ajalugu ja kultuuri. Kuigi Veneetsia oli kaotanud oma poliitilise jõu, jäädi tunnustama selle kunstilist ja kultuurilist pärandit.

20 sajandil algasid ulatuslikud restaureerimistööd, mille eesmärk oli taastada palee endine hiilgus ja säilitada see tulevastele põlvedele. Need jõupingutused andsid Doodžide paleele uue elu, muutes selle üheks kõige populaarsemaks turismiobjektiks Veneetsias ja kogu maailmas.

Täna on Doodžide palee elav meeldetuletus Veneetsia hiilgusest, võimust ja ajaloost. Selle seinte vahel näeme lugu linna tõusust ja langusest, aga ka selle kultuurilisest ja kunstilisest pärandist, mis inspireerib ja lumab külastajaid sajandeid hiljem.

Doodžide palee

Doodžide palee tänapäeval

Doodžide palee, mis kunagi kõlas Veneetsia poliitilise võimu ja jõu sümbolitena, on tänapäeval üks linnale iseloomulikumaid maamärke, mis meelitab ligi tuhandeid külastajaid aastaringselt. Selle ajalooline ja arhitektuuriline tähtsus muudab selle üheks peamiseks turismiobjektiks Veneetsias ja isegi kogu Itaalias.

Tänapäeva palees saavad külastajad sukelduda Veneetsia ajalukku, vaadeldes hoolikalt säilitatud kunstiteoseid, freskosid ja arhitektuurilisi detaile, mis kajastavad linna kultuuri ja ajaloo rikkust. Mitmed originaalsed kunstiteosed, mis on aja jooksul restaureeritud, annavad edasi lugu linna hiilgeaegadest.

Lisaks sellele on palee ka aktiivne kultuurikeskus. Seal korraldatakse regulaarselt näitusi, kontserte ja muid kultuurisündmusi, mis kajastavad nii Veneetsia ajalugu kui ka selle praegust kunstielu. Sellised sündmused aitavad hoida Doodžide palee elavaks ja relevantseks, ühendades mineviku ja oleviku.

Palee asukoht Piazza San Marco südames, laguuni kõrval, tagab selle, et see jääb linnapildis domineerima, olles nii turistide kui ka kohalike jaoks tõeline magnet. Selle ajaloolise hoone võlu ja olemus, mis on aastate jooksul säilinud, teeb sellest Veneetsia krooni juveeli ja linna kultuuripärandi südame. Tänapäeval pole Doodžide palee mitte ainult ajalooline monument, vaid ka koht, kus Veneetsia ajalugu ja kultuur pidevalt taaselustuvad.

Doodžide palee

Doodžide palee külastamine

Ligipääs ja külastamine

Veneetsia ainulaadse kanalite võrgustikuga linnaplaani tõttu pole Doodžide paleele juurdepääs autoga võimalik, mis teeb selle eriti maagiliseks ja ajatuks. Paljud külastajad saabuvad Veneetsiasse rongiga või lennukiga ning liiguvad siis veebusside või taksodega. Doodžide palee asub vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Veneetsia peamisest rongijaamast.

Kui olete juba linnas, on palee kõige lihtsamini ligipääsetav veebussiga, mis sõidab Grand Canalil ja mille peatus on Piazza San Marco lähedal. Alternatiivina võite kasutada ka gondlit, kuigi see on sageli kallim valik.

Doodžide palee külastamiseks on soovitatav osta piletid eelnevalt veebist, eriti kõrghooajal, kui järjekorrad võivad olla pikad. Piletid sisaldavad sageli sissepääsu mitte ainult Doodžide paleesse, vaid ka teistesse lähedal asuvatesse ajaloolistesse hoonetesse. Kui olete ajaloo- või kunstihuviline, võiksite kaaluda giidiga tuuri broneerimist, mis annab sügavama ülevaate palee ja selle kunstikollektsiooni ajaloost.

Lisaks tavapärastele päevastele külastustele on Doodžide palees sageli võimalik osaleda ka erilistel õhtustel sündmustel või ekskursioonidel, mis annavad ainulaadse perspektiivi selle ajaloolise hoone kohta.

Mida saab näha?

Doodžide palee on tõeline aardekamber neile, kes armastavad ajalugu, kunsti ja arhitektuuri. Külastajaid ootavad ees mitmed erinevad saalid, siseõued ja koridorid, mis peidavad endas sajandeid vanu lugusid ja kunstiteoseid.

  • Gooti fassaad: Esimene asi, mis enamikku külastajaid palee juures paelub, on selle muljetavaldav gooti fassaad. Detailne kivitöö ja võlvitud aknad annavad aimu Veneetsia jõukusest ja kunstilisest andest ajal, mil palee ehitati.
  • Kuldne trepp (Scala d’Oro): See kaheksanurkne trepp on nime saanud kullaga kaetud stukodekoori tõttu, mis katab selle lagedat ja seinu. Trepikoda oli mõeldud muljet avaldama külalistele, kes astusid paleesse.
  • Suur nõupidamiste saal (Sala del Maggior Consiglio): See on palee suurim saal, kus Veneetsia Suur Nõukogu kogunes. Seinte kaunistavad suured maalid, sealhulgas Tintoretto teosed.
  • Doodži privaatsed ruumid: Need ruumid näitavad, kus doodžid elasid ja töötasid. Kuigi need on vähem grandioossed kui palee avalikud saalid, annavad nad siiski hea ülevaate toonase eliidi elust.
  • Vangikongid: Veneetsia oli tuntud oma salapärase ja tihti julma õigussüsteemi poolest. Palee all asuvad vangikongid, kus kinni peetavad ootasid oma saatust. Üks kuulsamaid vange oli Giacomo Casanova, kes suutis sealt põgeneda.
  • Kuulsuste sild: Doodžide palee on ühendatud vangimajaga läbi Kuulsuste silla (Ponte dei Sospiri). See nimi pärineb oletusest, et vangid ohkasid (sospiri) sellel silla ületamisel, heites viimast korda pilgu Veneetsiale.
  • Kunstikollektsioon: Doodžide palees on muljetavaldav kunstikogu, mis sisaldab töid paljudelt kuulsatelt Veneetsia kunstnikelt, sealhulgas Tintoretto, Veronese ja Titian. Igal kunstiteosel on oma lugu, mis kajastab Veneetsia ajalugu ja kultuuri.

Lisaks nendele peamistele vaatamisväärsustele pakub palee veel palju avastamisrõõmu, alates peenelt kaunistatud laest kuni ajalooliste artefaktideni. Doodžide palee ei ole lihtsalt hoone; see on ajarännak, mis viib külastaja tagasi aegadesse, mil Veneetsia oli maailma üks suurimaid ja jõukamaid linnu.

Doodžide palee

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Doodžide palee on ümbritsetud mitmetest ajaloolisest ja kultuurilisest Veneetsia vaatamisväärsustest. Siin on mõned neist, mis on vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel ja väärt külastamist:

  • Piazza San Marco: See väljak on Veneetsia kultuuriline ja sotsiaalne keskpunkt. See on olnud linna süda juba sajandeid, kus korraldatakse festivale, kontserte ja muid sündmusi. Kõrge kellatorn, mis on tuntud kui Campanile, pakub suurepärast vaadet linnale.
  • San Marco basiilika: Kullaga kaetud mosaiikide ja imposantse arhitektuuriga basiilika on Veneetsia vaimulik keskus. See on ehitatud Bütsantsi stiilis ja peidab endas palju kunstiaardeid.
  • Biblioteca Marciana: Üks vanimaid raamatukogusid Euroopas, mis sisaldab haruldasi manuskripte ja raamatuid. Raamatukogu fassaad on renessanss-stiilis ja selle on kujundanud kuulus arhitekt Jacopo Sansovino.
  • Torre dell’Orologio: See ajalooline kellatorn asub Piazza San Marco ääres ja on tuntud oma astronoomilise kella poolest. Kella on aastate jooksul mitu korda renoveeritud, kuid see jätkab täpselt aja näitamist.
  • Canal Grande: Veneetsia peamine veetee, mis lookleb läbi linna ja mille ääres asuvad paljud ajaloolised hooned ja paleed. Veebuss või gondel on ideaalne viis linna nägemiseks selle kanali kaudu.
  • Rialto sild: Üks neljast sildadest, mis ületab Canal Grande. Rialto sild on Veneetsia kaubanduslik keskus, mille lähedal asuvad mitmed kauplused ja turud.
  • Ca’ Rezzonico: Barokkstiilis palee, mis on pühendatud 18. sajandi Veneetsia elule. Seal on mitmeid kunstiteoseid, mööbliesemeid ja dekoratiivseid kunstiesemeid ajastust.
  • Santa Maria della Salute: See kuulus kirik asub Canal Grande suudmes ja on ehitatud tänutäheks katku lõppemise eest 17. sajandil. Kirik on tuntud oma kuplite ja kauni sisustuse poolest.
  • Peggy Guggenheimi kollektsioon: Asub Palazzo Venier dei Leoni ääres, see muuseum sisaldab märkimisväärset modernse kunsti kollektsiooni, sealhulgas teoseid Picasso, Dali ja Pollocki poolt.
  • Teatro La Fenice: Üks Euroopa kuulsamaid ooperiteatreid, kus on esietendunud palju kuulsaid oopereid. Teater on tuntud oma kuldse interjööri ja rikkaliku ajaloo poolest.

Veneetsia on tõesti ajalooliste ja kultuuriliste aarete varakamber. Kuigi Doodžide palee on kindlasti üks linnas paistvaid kohti, on lähedalasuvad vaatamisväärsused sama olulised ja pakkuvad sügavat ülevaadet Veneetsia ajaloost, kultuurist ja elustiilist.

Kokkuvõtteks

Doodžide palee pole lihtsalt üks suur ehitis vaid see on elav monument Veneetsia hiilgusest, selle poliitilisest ning ka selle kultuurilisest pärandist. Alates selle rajamisest on see olnud tunnistajaks linna tõusudele ja mõõnadele, kuninglikele intriigidele ja rahutustele. 

Läbi ajaloo uurimise, praeguse olukorra mõistmise ja lähedalasuvate vaatamisväärsustega tutvumise saame tõelise ettekujutuse Veneetsia vaimust ja selle kohast maailma ajaloos. Doodžide palee on tõeline pärlikarp, mis ootab avastamist iga nurga taga, ja see kutsub külastajaid kogema Veneetsia südant ja hinge.

Scroll to Top