Veneetsia Vaatamisväärsused

Veneetsia Vaatamisväärsused: 16 Vapustavat Kohta, Mida Näha

Veneetsia, Itaalia romantilise veekeskse linna süda, on täis ajalugu, kunsti ja arhitektuuri. Linn, mis ulatub tagasi sajandite taha, pakub külastajatele rikkalikult vaatamisväärsusi, mis on võrdselt kaunid ja ainulaadsed. 

Selles artiklis sukeldume Veneetsia kõige huvitavamatesse paikadesse ja uurime 16 erinevat vaatamisväärsust, mis on tõeliselt kohustuslikud igale reisijale. 

Kogege lummavat Püha Markuse väljakut, uurige ajaloolisi paleesid, nautige silmapaistvat kunsti ja leidke end unustamatutest paikadest nagu Punane majakas ja Ca’ d’Oro. Ükskõik, kas olete kunstisõber, ajalooentusiast või lihtsalt uudishimulik reisija, pakub Veneetsia teile elamuse, mida te ei unusta.

Veneetsia vaatamisväärsused - Suur kanal
Suur kanal

1. Suur kanal

Suur kanal (Canal Grande) on Veneetsia peamine veetee, mis kulgeb läbi linna südame ja ühendab San Marco lahe ja Santa Lucia raudteejaama. See 3,8 kilomeetri pikkune ja kohati 70 meetri laiune kanal on ümbritsetud sajanditevanuste paleede, kirikute ja sillutatud promenaadidega. 

Suur kanal on Veneetsia elu vereringe ja seda liigeldakse paatide ja gondlitega, mis pakuvad külastajatele võimalust nautida linna maagilist atmosfääri. Üks kuulsamaid kohti Suure kanali ääres on Rialto sild, mis on ehitatud 16. sajandil ja on vanim sild, mis ületab kanalit. Suure kanali ääres leidub ka arvukalt kohvikuid, restorane ja kauplusi, mis pakuvad mitmekülgset kultuurielamust.

2. Püha Markuse väljak

Püha Markuse väljak (Piazza San Marco) on Veneetsia ajalooline ja kultuuriline süda, kus asuvad mitmed linna silmapaistvamad hooned. Väljakut ümbritsevad 12. sajandist pärinevad Prokuratie Vecchie ja Prokuratie Nuove, mis on omal ajal olnud Veneetsia ametnike ja kaupmeeste elu- ja tööruumid.

Püha Markuse basiilika, mis asub väljaku idaosas, on tuntud oma piduliku välimuse ja muljetavaldava mosaiigiga kaetud kuplite poolest. Väljaku lääneküljel asuv kellatorn (Campanile di San Marco) pakub suurepäraseid vaateid linnale ja laguunile. Püha Markuse väljak on tuntud ka kohvikute ja elava atmosfääri poolest, mis muudab selle suurepäraseks kohaks, kus nautida Veneetsia võlusid.

3. Rialto sild

Rialto sild (Ponte di Rialto) on Veneetsia üks tuntumaid vaatamisväärsusi, mis asub Suure kanali kohal. Ehitatud 16. sajandil, on see kivist sild ainulaadne oma kaarjas disaini ja kaupmeeste ridadega, mis kulgevad mööda silla keskosa. Rialto sild oli esimene püsiv sild, mis ületas Suure kanali ja on tänaseks saanud linna sümboliks. 

Sild on ka tuntud kui romantiline koht, kust avaneb suurepärane vaade Suurele kanalile ja selle ääres asuvatele ajaloolistele hoonetele. Külastajad saavad jalutada mööda silla sillutatud teid, tutvuda väikeste kaupluste ja suveniiripoodidega ning nautida Veneetsia ainulaadset atmosfääri. Rialto sild on kindlasti üks Veneetsia külastamist väärt vaatamisväärsusi.

Veneetsia vaatamisväärsused - Doodžide palee
Doodžide palee

4. Doodžide palee

Doodžide palee (Palazzo Ducale) on Veneetsia oluline ajalooline hoone, mis asub Püha Markuse väljaku lähedal ja on tuntud oma muljetavaldava gooti arhitektuuri poolest. Alates 14. sajandist kuni 18. sajandi lõpuni oli see palee Veneetsia Vabariigi valitsejate, doodžide, ametlik residents. Palees toimusid ka seadusandlikud ja kohtulikud istungid, mis kajastasid Veneetsia poliitilist ja majanduslikku jõudu. 

Doodžide palees asuvad mitmed tähelepanuväärsed kunstiteosed, sealhulgas Tintoretto, Veronese ja Titiani maalid. Palee on tänapäeval muuseum, kus külastajad saavad tutvuda Veneetsia ajaloo ja kultuuriga. Doodžide palee on ainulaadne vaatamisväärsus, mis pakub külastajatele võimalust sukelduda linna ajalukku ja imetleda suurepärast arhitektuuri.

5. Santa Maria della Salute

Santa Maria della Salute on uhke barokkstiilis kirik, mis asub Veneetsia Suure kanali lõpus Dorsoduro linnaosas. Kirik ehitati 17. sajandil tänuna pühakutele, et nad olid aidanud lõpetada Veneetsiat tabanud katku. Selle ainulaadse oktogonaalse kujuga ehitise projekteeris arhitekt Baldassare Longhena, kes suutis ühendada Veneetsia traditsioonilise stiili barokk-kunsti kaunistustega. 

Santa Maria della Salute interjöör on sama muljetavaldav kui selle välimus, kus külastajad saavad imetleda maalikunstnike nagu Titian ja Tintoretto teoseid. Kirikust avaneb ka suurepärane vaade Suurele kanalile ja Veneetsia linnale, mis muudab selle külastamise eriti meeldejäävaks elamuseks.

6. Peggy Guggenheimi kogu

Peggy Guggenheimi kogu on üks Veneetsia kõige silmapaistvamaid kaasaegse kunsti muuseume, mis asub Dorsoduro linnaosas ajaloolises Palazzo Venier dei Leoni’s. Muuseum asutati 20. sajandi alguses Ameerika filantroobi ja kunstikoguja Peggy Guggenheimi poolt, kes otsustas oma muljetavaldava kunstikogu Veneetsiale kinkida. 

Peggy Guggenheimi kogu sisaldab maailma tuntud kunstnike teoseid, nagu Pablo Picasso, Jackson Pollock, Salvador Dalí ja Wassily Kandinsky. Lisaks püsikollektsioonile korraldab muuseum ka ajutisi näitusi ja haridusprogramme, et tutvustada külastajatele kaasaegse kunsti mitmekülgsust. Peggy Guggenheimi kogu pakub ainulaadset kultuurielamust, mis on ideaalne neile, kes soovivad avastada Veneetsia rikkalikku kunstipärandit ja kaasaegseid suundumusi.

Veneetsia vaatamisväärsused - San Giorgio Maggiore
San Giorgio Maggiore

7. San Giorgio Maggiore

San Giorgio Maggiore on maaliline saar Veneetsia laguunis, mis asub otse San Marco väljaku vastas. Saarel asub samanimeline San Giorgio Maggiore kirik, mis on ehitatud 16. sajandil ja projekteeritud kuulsa arhitekti Andrea Palladio poolt. Kiriku valge fassaad on klassikalise renessanss-stiilis ning selle interjööris on muljetavaldavad kunstiteosed, sealhulgas Tintoretto maal “Viimne õhtusöök”. 

Kiriku kellatornist avaneb võrratu vaade Veneetsiale, mis pakub külastajatele suurepäraseid fotovõimalusi. San Giorgio Maggiore saarel asub ka Cini Fondazione, mis on pühendatud itaalia kultuurile ja kunstile. Saare külastamine on ideaalne viis nautida Veneetsia vaiksemat poolt, samal ajal imetledes selle ajaloolisi ja arhitektuurseid aardeid.

8. Punane majakas

Punane majakas (Il Faro Rosso) on omapärane vaatamisväärsus, mis asub Veneetsia saarestikus Murano saarel. See 19. sajandil ehitatud punase telliskiviga majakas on oma värvikireva ja eristuva väljanägemisega muutunud populaarseks turismimagnetiks. Majakas asub Murano saare põhjapoolses otsas ja pakub suurepäraseid vaateid laguunile ning naabersaartele. 

Külastajad saavad imetleda Punase majaka arhitektuuri ja nautida kaunist ümbruskonda, mis on tuntud oma roheluse ja rahulikkuse poolest. Lisaks majaka avastamisele pakub Murano saar ka võimalust tutvuda kuulsa Murano klaasi tööstusega, mis on saare peamine majandusharu. Punane majakas on Veneetsia külastamist väärt vaatamisväärsus, mis pakub ainulaadset võimalust tutvuda linna merepärandiga.

9. Palazzo Grassi

Palazzo Grassi on muljetavaldav 18. sajandi palee, mis asub Veneetsia Suure kanali ääres ja on tuntud kui üks linna olulisemaid kaasaegse kunsti väljapanekukohti. Palee projekteeris arhitekt Giorgio Massari ning see on tuntud oma klassitsistliku arhitektuuri ja avarate näitusesaalide poolest. 2005. aastal ostis Prantsuse miljardär ja kunstikoguja François Pinault palee ning renoveeris selle kaasaegseks kunstikeskuseks. 

Palazzo Grassi korraldab regulaarselt nimekate rahvusvaheliste kunstnike näitusi, pakkudes külastajatele võimalust avastada nii klassikalisi kui ka kaasaegseid kunstiteoseid. Palazzo Grassi on suurepärane koht kunstihuvilistele, kes soovivad nautida mitmekesist ja kaasahaaravat kultuurikogemust Veneetsia ajaloolises keskkonnas.

Veneetsia vaatamisväärsus - San Zaccaria kirik
San Zaccaria kirik

10. San Zaccaria kirik

San Zaccaria kirik on Veneetsia varjatud pärl, mis asub Castello linnaosas, vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Püha Markuse väljakust. Kirik ehitati algselt 9. sajandil, kuid tänapäevane hoone pärineb 15. sajandist, kui see ehitati uuesti gooti ja renessansi stiilis. San Zaccaria kirik on tuntud oma rikkaliku kunstikollektsiooni poolest, sealhulgas Giovanni Bellini kuulsa altarimaali “Püha Sakramendi kummardamine”.

Lisaks hinnatud kunstiteostele on kirik ka pühakute Zaccaria ja Athanasius’i säilmete viimane puhkepaik. Kiriku krüpt on samuti märkimisväärne, sest see on Veneetsia üks vanimaid ja kõige paremini säilinud krüpte. San Zaccaria kirik pakub külastajatele võimalust nautida vaikset hetke Veneetsia muidu kiire tempos ning avastada linna ajaloolisi ja kunstilisi aardeid.

11. Ca’ d’Oro

Ca’ d’Oro (Kuldne Maja) on üks Veneetsia silmapaistvamaid ja elegantsemaid paleesid, mis asub Suure kanali ääres Cannaregio linnaosas. Ehitatud 15. sajandil, on see gooti stiilis palee oma nime saanud kuldsete kaunistuste tõttu, mis kunagi selle välisfassaadi ehtisid. Tänapäeval on Ca’ d’Oro koduks Galleria Giorgio Franchetti muuseumile, mis eksponeerib rikkalikku kunstikogu, sealhulgas Andrea Mantegna, Giovanni Bellini ja Tiziano Vecellio teoseid. 

Muuseumis saab külastada ka palee kaunist hoovi ja selle suurepärast treppi, mis on säilinud originaalses gooti stiilis. Ca’ d’Oro on suurepärane sihtkoht neile, kes soovivad tutvuda Veneetsia ajaloo, arhitektuuri ja kunstipärandiga, samal ajal nautides Suure kanali imelist vaadet.

12. Murano saar 

Murano saar on üks populaarsemaid Veneetsia vaatamisväärsusi, tuntud oma maailmakuulsa klaasitööstuse poolest. Saar asub vaid lühikese paadisõidu kaugusel Veneetsia kesklinnast, pakkudes külastajatele võimalust tutvuda selle ajaloolise käsitöötraditsiooniga. 

Murano klaasitööstus sai alguse 13. sajandil, kui Veneetsia klaasimeistrid kolisid saarele, et vältida linna tuleohtu. Tänapäeval võib saarel külastada erinevaid klaasivabrikuid ja -galeriisid, kus on väljas nii traditsioonilisi kui ka kaasaegseid teoseid. Murano saar on üks vaatamisväärsusi Veneetsias, mis pakub ainulaadset kultuurilist kogemust ja võimaldab avastada linna rikkalikku käsitööpärandit.

Vaatamisväärsused veneetsias - Cannaregio linnaosa
Cannaregio linnaosa

13. Cannaregio linnaosa

Cannaregio on üks kuuest Veneetsia linnaosast, mis on tuntud oma autentse ja rahuliku atmosfääri poolest. Seda linnaosa iseloomustavad kitsad kanalid, sildadest üle looklevad tänavad ja ajaloolised hooned, mis kõik muudavad Cannaregio üheks linna meeldejäävamaks vaatamisväärsuseks. 

Cannaregio linnaosas asub mitmeid olulisi vaatamisväärsusi, sealhulgas Ca’ d’Oro palee, juudi geto ja Madonna dell’Orto kirik. Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele on Cannaregio täis kohalikke poode, restorane ja kohvikuid, mis pakuvad võimalust proovida autentseid Veneetsia roogasid ja kogeda linna argielu. Cannaregio linnaosa on Veneetsia vaatamisväärsus, mis pakub külastajatele võimalust sukelduda linna ajalukku ja kohalikku eluviisi, muutes nende reisi veelgi meeldejäävamaks.

14. Giudecca saar 

Giudecca saar on Veneetsia laguunis asuv saar, mis on tuntud oma rahuliku atmosfääri ja kauni arhitektuuri poolest. See on ideaalne sihtkoht neile, kes soovivad kogeda Veneetsia vaatamisväärsusi ilma turistide massideta. Giudecca saarel asub muljetavaldav Chiesa del Redentore kirik, mis on ehitatud 16. sajandil arhitekt Andrea Palladio poolt. 

Lisaks Redentore kirikule on saarel palju traditsioonilisi tööliste elamuid ja kanaleid, mis annavad saarele tõeliselt veneetsialiku ilme. Giudecca on üks Veneetsia vaatamisväärsusi, mis pakub võimalust nautida linna rikkalikku ajalugu ja arhitektuuripärandit, samal ajal avastades selle kaunist ja rahulikku saarekeskkonda.

15. Leonardo da Vinci muuseum

Leonardo da Vinci muuseum on pühendatud ühele kõigi aegade suurimale geenius, kes oli silmapaistev kunstnik, teadlane, insener ja leiutaja. See Veneetsia vaatamisväärsus asub ajaloolises Scuola Grande di San Rocco hoones ja pakub külastajatele võimalust tutvuda da Vinci mitmekülgse pärandiga. 

Muuseumis on eksponeeritud mitmeid da Vinci kuulsamaid kunstiteoseid, sealhulgas Mona Lisa, samuti tema disainitud masinad ja leiutised. Lisaks kunstiteostele ja interaktiivsetele eksponaatidele korraldab muuseum ka töötubasid ja loenguid, mis annavad sügavama ülevaate da Vinci elust ja tööst. Leonardo da Vinci muuseum on vaatamisväärsus Veneetsias, mis pakub hariduslikku ja meelelahutuslikku kogemust, mis sobib nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Veneetsia vaatamisväärsus - La Fenice
La Fenice ooperimaja

16. La Fenice ooperimaja

La Fenice ooperimaja on üks kuulsamaid ja ajaloolisemaid vaatamisväärsusi Veneetsias, mis on olnud oluline kultuurikeskus alates selle avamisest 1792. aastal. Selle nimi tähendab “Fööniks” ja see viitab selle ajaloolisele taassünnile pärast kahte tulekahju, mis selle hävitasid 19. ja 20. sajandil. 

La Fenice on tuntud oma lummava arhitektuuri, rikkalike kuldsete kaunistuste ja suurejooneliste saalide poolest. Ooperimajas toimuvad regulaarselt ooperi-, balleti- ja kontsertetendused, mis meelitavad nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi külastajaid. La Fenice ooperimaja külastamine on kindlasti Veneetsia kultuurielamuste tipphetk ning seda ei tohiks jätta kogemata.

Kokkuvõtteks

Veneetsia on Itaalia üks silmapaistvamaid linnu, mille ajalooline ja arhitektuuriline pärand pakub külastajatele unustamatuid elamusi. Vaatamisväärsused Itaalias, nagu Veneetsia, on ainulaadsed oma rikkaliku ajaloo, kunstipärandi ja kultuuriliste traditsioonide poolest. 

Külastades selliseid kohti nagu Püha Markuse väljak, Doodžide palee, Rialto sild ja La Fenice ooperimaja, saab avastada linna rikkalikku minevikku ja tänapäeva elu. Lisaks sellele pakuvad Giudecca ja Murano saared võimalust nautida Veneetsia rahulikumat külge, kus saab tutvuda käsitööpärandi ja imelise loodusega. 

Veneetsia vaatamisväärsused on tõelised kultuuripärlid, mis pakuvad erakordseid kogemusi ja unustamatuid hetki nii esmakordselt Itaaliasse saabujatele kui ka kogenud reisisellidele.

Scroll to Top