Luxori tempel

Luxori tempel – Ülevaade ja reisijuht

Egiptus – maa, mis on tuntud oma iidsete püramiidide, sfinksude ja Niiluse jõe poolest. Kuid Egiptuse südames, kus kõrb kohtub viljaka maa ja ajalooliste mälestistega, asub Luxor – linn, mis peidab endas ühte maailma kõige võimsamat templikompleksi. 

Kujutage ette paika, kus ajalugu ärkab ellu sammaste, obeliskide ja hieroglüüfide kaudu, kus iga kivi ja seinafragment räägib lugusid ammu kadunud tsivilisatsioonist. Luxori tempel, mis on seotud nii jumalate, faraonide kui ka tavaliste inimeste lugudega, on tõeline ajaloo aardekamber.

Armsad eestlased, kas olete kunagi mõelnud, kuidas tunduks astuda aega, mil faraonid valitsesid suurriiki Niiluse ääres? Luxori tempel ei ole lihtsalt kivide ja sammaste kogum – see on sild mineviku ja tänapäeva vahel, paik, kus ajalugu ja legendid põimuvad. 

Läbi selle artikli viime teid rännakule selle majesteetliku templi südamesse, avastades selle ajalugu, saladusi ja läheduses asuvaid aardeid. Lugege edasi ja sukelduge maailma, mis on sama lummav kui meie enda Läänemeri, kuid täis saladusi, mida Egiptuse liivad on aastatuhandeid varjanud.

Luxori tempel

Luxori templi ülevaade

Luxori tempel on üks Egiptuse kõige kuulsamaid ja ajalooliselt olulisemaid templeid, asudes iidse Theba lõunaosas, tänase Luxori linnas. Selle muljetavaldava pühakoja rajamine toimus u 1400 eKr, Niiluse idakaldal, ja see oli pühendatud jumal Amunile, tema abikaasa Mutile ning nende poja Khonsule. Eriti ainulaadseks teeb Luxori templi selle asukoht keset linna, erinevalt teistest templitest, mis sageli asusid linnast eemal või kõrbepiirkondades.

Tempel paistab silma oma massiivse ja imposantse arhitektuuri poolest. Kõigepealt tervitab külastajat muljetavaldav sphinxide allee, mis kunagi ühendas Luxori templit Karnaki templiga, mis on veel teine suur tempel läheduses. Selle suurejoonelise sissepääsu taga avaneb vaade massiivsetele püloonidele ja hiiglaslikele skulptuuridele, mis kujutavad endast valitsejaid ja jumalusi.

Tempel kujutab endast suurejoonelist arhitektuurilist saavutust, millel on mitmeid sisehoove, kolonnade saale ja dekoratiivseid reljeefe. Need reljeefid ei ole mitte ainult kunstiteosed, vaid ka ajaloolised dokumendid, mis jutustavad loo iidsetest rituaalidest, festivalidest ja valitsejate saavutustest.

Üheks huvitavaks omaduseks Luxori templis on asjaolu, et kuigi see alguses ehitati Uus-Kuningriigi ajastul, jätkusid ehitustööd ja renoveerimised mitmete sajandite jooksul. Erinevad valitsejad lisasid templile oma jälje, alates Amenhotep III-st kuni Aleksander Suureni, mis teeb sellest pidevalt muutuva ja areneva struktuuri.

Luxori tempel ei ole tänapäeval mitte ainult ajalooline ja arhitektuuriline meistriteos, vaid ka sümbol Egiptuse kultuuri ja tsivilisatsiooni kestvusest. Sellest hoolimata, et tempel on aastatuhandeid vanune, on see endiselt koht, mis köidab külastajaid kogu maailmast, kes tulevad imetlema selle suurejoonelisust ja tunnetama Egiptuse ajaloo hinge.

Ajalugu

Luxori templi ajalugu on pikk ja keerukas, kajastades Egiptuse kultuuri ja tsivilisatsiooni ajaloo muutumist. Selle templi juured ulatuvad tagasi Uus-Kuningriigi aega, u 1400 eKr, mil selle esimesed osad rajati Amenhotep III valitsemisajal. Amenhotep III soovis, et tempel oleks monument tema võimule ja jumal Amunile, kes oli sel ajal Theba ja kogu Egiptuse peajumal.

Kuid templi ehitamine ja laiendamine ei lõppenud Amenhotep III surmaga. Järgnevad valitsejad lisasid sellele oma panuse, tehes sellest järk-järgult üha suurejoonelisema. Ramses II, üks Egiptuse kõige kuulsamaid ja võimsamaid vaaraosid, lisas templile mitmeid olulisi elemente, sealhulgas massiivse pülooni ja kuju endast, mis seisab templi sissepääsu juures. Tema valitsemisajal muutus Luxori tempel Theba religioosseks ja poliitiliseks keskuseks.

Huvitaval kombel ei piirdunud Luxori templi laiendamine ja renoveerimine vaid egiptlastega. Pärast Egiptuse vallutamist Makedoonia Aleksander Suure poolt 332 eKr, jätkus templi renoveerimine ja laiendamine ka tema valitsemisajal. Ta nägi selles võimalust integreerida end Egiptuse kultuuriga, näidates end mitte ainult vallutajana, vaid ka Egiptuse kultuuri ja religiooni kaitsejana. Tema panus templile oli märgatav, lisades sellele uusi hooneid ja struktuure.

Kreeklaste ja roomlaste ajal, kui Egiptus oli erinevate impeeriumide osa, jätkus Luxori templi kasutamine ja selle tähtsus. Templi mõningaid osi kasutati nii kreeklaste kui ka roomlaste poolt ning mõnedes kohtades on näha ka kreekakeelseid ja ladina kirjasid.

Kuid ajaloos on olnud ka aegu, kus Luxori tempel langes unustusse. Islami leviku järel Egiptuses 7. sajandil jäid paljud iidse Egiptuse templid hooletusse või neid kasutati uute ehitiste materjalidena. Luxori tempel oli sellest mõjutatud, kuid õnneks mitte täielikult hävitatud. Selle asemel sai templist elukoht kohalikele elanikele ja isegi mošee, mis püsib seal tänaseni.

19. sajandi keskpaigas algas templi süstemaatiline arheoloogiline uurimine ja taastamine. Prantsuse arheoloogid, kes töötasid Egiptuses sel perioodil, olid esimesed, kes tunnustasid templi ajaloolist ja kultuurilist väärtust ning algatasid selle konserveerimise ja restaureerimise tööd.

Luxori templi ajalugu ei ole lihtsalt lugu ühest ehitusest. See on tunnistus Egiptuse kultuuri ja tsivilisatsiooni vastupanuvõimest ja püsivusest. Iga valitseja, kes on lisanud oma jälje templile, on jätnud maha osa Egiptuse loost – selle triumfidest, kaotustest, muutustest ja püsivusest. Seega, vaadates Luxori templi müüre, kolonne ja skulptuure, näeme peegeldumas Egiptuse ajaloo erinevaid tahke ja sündmusi, mis on mõjutanud kogu maailma ajalugu.

Luxori tempel

Luxori tempel tänapäeval

Luxori tempel on 21. sajandi alguses üks Egiptuse populaarsemaid ja enim külastatud turismiobjekte. Oma ajaloolise ja arhitektuurilise tähtsuse tõttu köidab see kultuurihuvilisi kogu maailmast, kes tulevad imetlema templi muljetavaldavat grandioossust ja õppima selle rikkalikku ajalugu.

Tänapäeva Luxori linn on ehitatud ümber templi, mis asub selle südames. Linn ise on arenenud oluliseks turismikeskuseks, pakkudes külastajatele mitmesuguseid mugavusi, sealhulgas hotelle, restorane ja kauplusi. See kõik toimib kooskõlas templi ajalooga, pakkudes külastajatele tänapäevaseid mugavusi iidse kultuuripärandi taustal.

Egiptuse valitsus on investeerinud templi konserveerimisse ja restaureerimisse, tagades selle säilimise tulevastele põlvkondadele. Infotahvlid ja giidide teenused on kohal, et aidata külastajatel mõista templi keerulist ajalugu ja selle olulisust Egiptuse kultuuris.

Lisaks on templi ümbruses tehtud ka infrastruktuuri parandusi, et hõlbustada juurdepääsu ja tagada külastajate turvalisus. Kõige selle tõttu on Luxori tempel mitte ainult ajalooline mälestis, vaid ka dünaamiline koht, mis elab ja hingab kooskõlas tänapäeva maailmaga, pakkudes külastajatele unikaalset kogemust, mis ühendab mineviku ja oleviku.

Luxori templi külastamine

Ligipääs ja piletid

Külastades Luxori templit, avaneb teile võimalus sukelduda Egiptuse ajaloo sügavustesse. Kuid enne seda peate mõistma, kuidas sinna jõuda ja kuidas kohapeal käituda.

Luxori tempel asub Luxori linnas, mis on üks Egiptuse suuremaid turismikeskusi. Luxori lennujaam teenindab nii kodumaiseid kui ka rahvusvahelisi lende, muutes linna hõlpsasti ligipääsetavaks. Lennujaamast saab kesklinna ja templi juurde sõita taksoga, minibussiga või isegi hobusega tõllas. Lisaks on Luxoril rongiühendus Kairo ja teiste suuremate Egiptuse linnadega.

Kui olete Luxoris, on templi juurde lihtne jõuda. See asub linna südames, jalutuskäigu kaugusel paljudest hotellidest ja teistest vaatamisväärsustest. Kui soovite natuke eksootilisemat kogemust, võite valida hobusetõlla, mis on levinud transpordiviis ja annab teile võimaluse nautida linna vaateid traditsioonilisel viisil.

Luxori templi külastamiseks on vajalik pilet. Piletihindade kohta on soovitatav eelnevalt uurida, kuna need võivad aeg-ajalt muutuda ja sõltuda näiteks külastaja vanusest või päritolust. Üldiselt on olemas soodustused õpilastele, pensionäridele ja suurtele rühmadele. Lastele võib olla ka tasuta sissepääs või eraldi soodustus.

Piletite ostmisel tuleks arvestada ka sellega, et paljudel juhtudel võivad piletihinnad sisaldada lisavõimalusi, nagu giiditeenused või juurdepääs teistele läheduses asuvatele vaatamisväärsustele. Kui olete huvitatud ajaloost ja soovite templi kohta rohkem teada saada, võib olla mõttekas osta pilet, mis sisaldab giidiga ekskursiooni.

Mõned turismifirmad pakuvad pakettreise, mis sisaldavad Luxori templi külastust koos teiste Egiptuse vaatamisväärsustega, mis võib olla kasulik neile, kes soovivad oma reisi maksimaalselt ära kasutada.

Kui külastate Luxori templit, pidage meeles, et see on püha koht ja ajalooline mälestis. Järgige kõiki juhiseid ja reegleid, ärge puudutage ega riku kunstiteoseid ning näidake austust nii kohalike elanike kui ka teiste külastajate vastu. Luxori tempel on hindamatu kultuuripärand, mis vajab kaitset ja austust, et see säiliks tulevastele põlvkondadele.

Luxori tempel

Mida saab näha?

Luxori tempel on erakordne monument, mis pakub rohkelt avastamist. See on paljudele ajaloohuvilistele tõeline paradiis, kus iga nurgatagune ja sein jutustab oma lugu. Kui astute selle iidse ehitise sissekäigu väravatest sisse, leiate end keset ajaloo südant. Järgnevalt on toodud mõned olulisemad aspektid ja vaatamisväärsused, mida Luxori templis näha saab:

  • Esimese hoovi pülonid: Templi esiküljele astudes näete tohutuid püloneid, mis moodustavad tempeli esimese sissekäigu. Need on kaunistatud hieroglüüfide ja reljeefidega, mis kujutavad erinevaid jumalaid ja faraone.
  • Obeliskid ja kolonnad: Kuigi paljud originaalsed obeliskid ja skulptuurid on aja jooksul kahjustunud või mujale viidud, on templi alal ikkagi näha mõned muljetavaldavad obeliskid ja sambad. Neid kaunistavad tihti hieroglüüfidega kaetud reljeefid.
  • Ramses II kuju: Üks tempel domineerivatest struktuuridest on Ramses II istuv kuju. See massiivne skulptuur annab tunnistust vanadest meisterlikkuse oskustest ja faraoni tähtsusest tol ajal.
  • Sünnituskoda: See ala oli pühendatud jumalanna Mutile. Seinareljeefid näitavad Amenhotep III ja jumala Amuni vahelisi rituaale ning jumalanna Muti ja teiste jumaluste kujutisi.
  • Püha laeva koda: Siin hoiti paati, milles kujutati jumal Amunit. Laev viidi pidustustel välja ja kanti mööda templit erilistel pühadel.
  • Suur sammaste saal: See on üks templi kõige muljetavaldavamaid osasid, kus on tohutud sambad, mis toetavad lae massiivseid kive. Selle saali seinad on kaetud reljeefidega, mis kirjeldavad rituaale, festivalide pidustusi ja faraonide tegusid.
  • Akhmenu festivali saal: See ala on pühendatud Opet festivalile ja näitab skulptuure ja reljeefe, mis kirjeldavad jumalate ja inimeste suhteid.
  • Rooma ehitised: Huvitaval kombel on Luxori templis ka osa, mida roomlased ehitasid. Sel ajal oli tempel kasutusel kristliku kirikuna. Näete kristlike ikoonide ja hieroglüüfide sulandumist, mis räägib lugu sellest, kuidas kaks kultuuri kohtusid ja segunesid.

Kogu Luxori templi alal leidub mitmesuguseid väiksemaid kabeleid, saale, sambaid ja seinu, mis on kaetud reljeefide ja kirjade rohkusega. Need kirjeldavad mitte ainult religioosseid rituaale ja jumalaid, vaid ka igapäevaelu, sõdalasi, käsitöölisi ja muid aspekte muistses Egiptuses.

Luxori tempel on tõeline ajaloo aardekamber, kus külastaja saab kogeda ajalugu, kunsti ja arhitektuuri sulandumist unikaalsel viisil. See on koht, kus ajalugu omandab füüsilise kuju ja kus iga kivi ja sein räägib lugu.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Luxori linn, tuntud kui muistse maailma suurim avatud õhu muuseum, pakub palju enamat kui vaid Luxori tempel. Linnas ja selle ümbruses leidub mitmeid ajaloolisi paiku ja vaatamisväärsusi, mis on üle maailma tuntud. Siin on mõned neist, mida külastajad ei tohiks maha magada:

  • Karnaki tempel: Asub Luxori templist vaid mõne kilomeetri kaugusel ja on üks suurimaid religioosseid komplekse maailmas. Selle laialivalguv ala hõlmab mitmeid templeid, kabeleid, obeliske ja sambaid, millest igaüks räägib oma lugu muistse Egiptuse jumalate ja faraonide kohta.
  • Luxori muuseum: See on koht, kus saab süveneda Egiptuse kunsti ja ajalukku. Muuseumis on väljas mitmesugused esemed, alates skulptuuridest kuni hieroglüüfidega kaetud reljeefideni.
  • Kuningate org: Asub Luxori läänekaldal ja on koht, kus mitmed Egiptuse kuulsad faraonid on maetud. Hauakambrid on kaunistatud erksate värvide ja keerukate hieroglüüfidega, mis kujutavad elu pärast surma ja faraonide tegusid.
  • Kuningannade org: See on puhkekoht Egiptuse kuningannadele ja printsessidele. Nagu Kuningate orus, on ka siin mitmeid hauakambreid, mida kaunistavad kirevad maalingud ja kirjad.
  • Medinet Habu tempel: See on Ramses III funeraaltempel ja üks paremini säilinud templeid Egiptuses. See paikneb Luxori läänekaldal ja on tuntud oma erksate maalide ja reljeefide poolest, mis kujutavad jumalaid, faraone ja erinevaid rituaale.
  • Ramsseumi tempel: See on monument Ramses II-le ja paikneb samuti Luxori läänekaldal. Kuigi osa templist on kahjustatud, on seal ikka veel muljetavaldavaid kolosse ja hieroglüüfidega kaetud seinu.
  • Colossi of Memnon: Need kaks tohutut kivikuju esindavad faraon Amenhotep III-t ja asuvad Luxori läänekaldal tee ääres, mis viib Kuningate orgu. Kuigi kujud on ajaga kahjustunud, on nad endiselt võimas vaatepilt ja populaarne fotokoht külastajate seas.
  • Deir el-Bahari tempel: Tuntud ka kui Hatshepsuti tempel, see erakordne monument on pühendatud naisfaraon Hatshepsutile. See on ehitatud kaljuseina sisse ja on kuulus oma unikaalse arhitektuuri ja maalide poolest.

Lisaks nendele suurepärastele vaatamisväärsustele on Luxori ümbruses ka mitmeid teisi templeid, hauakambreid ja ajaloolisi paiku, mis räägivad lugu muistse Egiptuse rikkalikust ajaloost ja kultuurist. Paljud neist kohtadest on hõlpsasti ligipääsetavad, olles vaid lühikese autosõidu kaugusel Luxorist. 

Iga vaatamisväärsus on omaette elamus, pakkudes külastajatele ainulaadset sissevaadet muistsesse maailma, mis on nii erinev, kuid samas ka sarnane meie enda omaga.

Kokkuvõtteks

Luxori tempel Egiptuses on aja jooksul olnud tunnistajaks erinevatele ajaloolistele sündmustele ja muutustele. Selle grandioossed sambad ja reljeefid jutustavad lugu muistses maailmas valitsevatest jumalatest ja inimestest. 

Kuigi templi esialgne ehitus algas juba ammu enne meie aega, on selle ajalooline ja kultuuriline pärand olnud keskne paljudele põlvkondadele, kes on järgnenud. Tänapäeval on Luxori tempel üks Egiptuse kõige külastatumaid turismisihtkohti, pakkudes unikaalset sissevaadet muistse tsivilisatsiooni eluviisi ja uskumustesse. 

Lähedal asuvad vaatamisväärsused, nagu Karnaki tempel ja Kuningate org, teevad Luxorist ideaalse sihtkoha ajalooentusiastidele. Kõigile, kes soovivad tundma õppida muistse Egiptuse kultuuri ja ajalugu, on Luxori tempel kohustuslik peatuspunkt.

Scroll to Top