Mida Teha Lastega Roomas

Mida Teha Lastega Roomas?

Rooma, iidse maailma süda ja Itaalia pealinn, on tuntud oma ajalooliste vaatamisväärsuste ja kultuuriliste rikkuste poolest. Ent Rooma ei paku ainult täiskasvanutele põnevust, vaid ka lastele on siin palju avastamisrõõmu. 

See artikkel toob teieni 12 ainulaadset ja põnevat tegevust, mida lapsed Roomas nautida saavad. Olgem ausad, kui lastel on huvitav, siis on kogu pere reis tunduvalt meeldivam. 

Alates ajaloolistest varemetest kuni interaktiivsete muuseumideni, pakub Rooma hulgaliselt tegevusi, mis harivad ja köidavad noori mõtteid.

1. Vatikani muuseumid ja Sixtuse kabel

Vatikani muuseumid pakuvad lastele suurepärast võimalust avastada kunsti, ajalugu ja kultuuri. Muuseumid koosnevad erinevatest galeriidest ja ruumidest, mis on täis huvitavaid kunstiteoseid, skulptuure ja arheoloogilisi leide. Üks kuulsamaid paiku Vatikani muuseumides on kindlasti Sixtuse kabel, mis pakub imetlusväärset vaadet Michelangelo meistriteosele – laemaal “Jumala loomine” ja freskole “Viimne kohtupäev”. 

Selgitage lastele, kuidas need kunstiteosed räägivad lugusid Piiblist ja kristlikust ajaloost. Lisaks kunstilistele vaatamisväärsustele saavad lapsed tutvuda ka Vatikani aiaga, mis on täis kauneid skulptuure ja lopsakat rohelust. Et laste huvi püsiks, võiksite kaaluda giidiga ekskursiooni, mis on spetsiaalselt suunatud noorele publikule.

2. Colosseum

Colosseum on Rooma üks sümbolitest ning selle ajaloolise areeni külastamine pakub lastele põnevat seiklust minevikku. Siin toimusid amfiteatrietendused, nagu gladiaatorite võitlused ja loomade jahid. Rääkige lastele sellest, kuidas iidse Rooma elanikud kogunesid siia, et jälgida neid julgeid ja võimsaid etendusi. 

Võimalik, et lastele meeldib ette kujutada, milline võis olla elu sellel ajastul. Colosseumi külastamisel on soovitatav valida lastele mõeldud ekskursioon, mis sisaldab huvitavaid lugusid ja tegevusi, mis aitavad neil ajalugu paremini mõista ja sellest huvituda.

Rooma Foorum
Rooma Foorum

3. Rooma Foorum

Rooma Foorum oli iidse Rooma keskne avalik ala, kus asusid riigiasutused, templid ja kohtumajad. See oli linna poliitilise, majandusliku ja kultuurilise elu keskpunkt. Lastega Foorumi külastamine pakub suurepärast võimalust avastada antiikaja arhitektuuri ja mõista, kuidas iidse Rooma elu tollal kulges. 

Erinevate varemete, nagu Tituse triumfikaar, Vesta tempel ja Rooma senati hoone, hulgas saavad lapsed õppida, kuidas arhitektuur on ajas muutunud ja milliseid funktsioone need ehitised täitsid. Lastele meelepärase ekskursiooni valimine, mis on mänguline ja hariv, aitab neil Rooma Foorumi külastusest maksimumi võtta.

4. Panteon

Panteon on üks Rooma kõige paremini säilinud antiikmälestisi ja on suurepärane koht, kus tutvustada lastele iidset arhitektuuri ja ehituskunsti. See ehitati 2. sajandil p.Kr. keiser Hadrianuse ajal templina jumalatele ning hiljem muudeti kristlikuks kirikuks. 

Panteoni erakordne kuplikujuline ehitis püüab laste tähelepanu ning pakub huvitavaid lugusid selle kohta, kuidas see ehitati ja kuidas see on üle 2000 aasta püsti püsinud. Lapsed saavad imetleda kupli ülemises osas asuvat oculus’t ehk avatud ringikujulist auku, mis valgustab sisemust. Selgitage neile, kuidas see unikaalne disain oli oma ajast ees ja kuidas see inspireerib tänaseid arhitekte.

5. Villa Borghese pargid

Villa Borghese pargid on suurepärane paik perega veetmiseks, pakkudes lastele rohkelt ruumi jooksmiseks ja mängimiseks. See lai ja lopsakas park on täis kauneid aedu, purskkaeve, skulptuure ja isegi väikseid järvesid, kus saab paadiga sõita. Lapsed saavad nautida loodust ja avastada parki jalgrattaga või rulluiskudega. 

Lisaks on pargis mitmeid muuseume, sealhulgas Galleria Borghese, mis pakub kunstihuvilistele lastele võimalust avastada kuulsaid kunstiteoseid. Parki külastades ärge unustage külastada ka Bioparco di Roma loomaaeda, kus lapsed saavad tutvuda erinevate loomaliikidega ja osaleda harivates töötubades.

Rooma katakombid
Rooma katakombid

6. Rooma katakombid

Rooma katakombid on iidse Rooma matmispaigad, mis asuvad linna ümber maa-alustes tunnelites. Need salapärased ja ajaloolised koopad pakuvad lastele põnevat seiklust, kus nad saavad õppida Rooma varajase kristliku ajaloo kohta. Lapsed saavad avastada katakombe, kus on säilinud freskod, mida valgustavad kitsad tunnelid. 

Külastades erinevaid katakombe, näiteks San Callisto või San Sebastiano katakombe, saavad lapsed teada, kuidas iidse Rooma inimesed matuseid pidasid ja millised rituaalid ja uskumused neil olid. Katakombe külastades on soovitatav valida lastele suunatud ekskursioon, mis aitab neil paremini mõista ja hinnata nende ainulaadset ajalugu.

7. Castel Sant’Angelo

Castel Sant’Angelo, tuntud ka kui Hadrianuse mausoleum, on üks Rooma silmapaistvamaid ehitisi, mille ajalugu ulatub 2. sajandisse p.Kr. Külastades seda võimsat kindlust, saavad lapsed avastada iidse Rooma arhitektuuri ja ajalugu. Algselt ehitatud keiser Hadrianuse perekonna mausoleumiks, on Castel Sant’Angelo hiljem olnud ka paavstide residents, kindlus ja isegi vangla. 

Lapsed saavad tutvuda kindluse erinevate osadega, nagu võlvitud koridorid, relvaruum ja paavstide eluruumid, samuti nautida suurepäraseid vaateid Tiberi jõele ja Rooma linnale tervikuna. Castel Sant’Angelo külastamine pakub lastele põnevust ja õpetab neile olulist osa Rooma ajaloost.

8. Aqua Felix

Aqua Felix on suurepärane veepark, kus saavad lapsed ja nende vanemad lõõgastuda ja nautida veega seotud tegevusi. Asudes Rooma lähedal, pakub see veepark hulgaliselt atraktsioone, nagu basseinid, veeliugu- ja torusõidud ning lastele mõeldud mängu- ja ujumisalad. 

Lapsed saavad kogeda adrenaliinirohkeid veesõite ja osaleda lõbusates tegevustes, samal ajal kui vanemad saavad päikese käes lõõgastuda. Aqua Felix on suurepärane koht perega kvaliteetaja veetmiseks ja pakub lõbusat päeva väljasõitu kogu perele.

Lastega roomas

9. Explora lastemuuseum

Explora lastemuuseum on interaktiivne teadus- ja avastuskeskus, mis pakub lastele võimalust õppida, avastada ja mängida. See põnev muuseum on pühendatud lastele vanuses 3-12 aastat ning sisaldab erinevaid tegevusjaamu, kus lapsed saavad osaleda käed-külge kogemustes ja katsetes. Muuseumi eksponaadid keskenduvad erinevatele teemadele, nagu teadus, tehnoloogia, loodus, kunst ja ühiskond. 

Lapsed saavad muu hulgas ehitada, mõõta, uurida, leiutada ja rollimänge mängida. Explora lastemuuseum julgustab lapsi loovalt mõtlema ja probleemidele lahendusi leidma, samal ajal kui nad naudivad õppimise protsessi. See on suurepärane koht, kus veeta päev koos perega, ja garanteeritud lõbus õppimiskogemus lastele.

10. Gladiatori kool

Gladiatori kool (Gruppo Storico Romano) on lõbus ja hariv tegevus lastele, kes soovivad kogeda elu nagu iidse Rooma gladiaatorid. Asudes Rooma lähedal, pakub see kool lastele võimalust õppida gladiaatorite ajalugu ja nende rolli Rooma ühiskonnas. 

Kogenud instruktorid õpetavad neile, kuidas gladiaatorid treenisid, milliseid relvi nad kasutasid ja kuidas nad võitlesid areenil. Lisaks saavad lapsed proovida gladiaatorite kostüüme, osaleda lõbusates võitlustes ja õppida iidseid võitluskunste. See ainulaadne ja põnev kogemus annab lastele võimaluse sukelduda Rooma ajalukku ja mõista paremini gladiaatorite elu.

11. Via Appia Antica

Via Appia Antica on üks vanimaid ja tähtsamaid teid Rooma impeeriumis, mis ulatub Roomast kuni Brindisini. Selle ajaloolise tee ääres saavad lapsed imetleda antiikaja monumente, nagu katakombe, akvedukte, templeid ja villasid. 

Jalutuskäik Via Appia Antical pakub võimalust õppida Rooma ajaloo kohta ning nautida looduskaunist ja rahulikku keskkonda. Lastele sobiva jalgrattatuuri valimine või koos perega jalgrattaga sõitmine on suurepärane viis Via Appia Antica avastamiseks. See võimaldab neil nautida ajaloolisi vaatamisväärsusi, samal ajal kui nad veedavad kvaliteetaega koos perega.

11. Ostia antiiklinn

Ostia antiiklinn, asudes Roomast vaid lühikese rongisõidu kaugusel, oli Rooma impeeriumi üks olulisemaid sadamalinnu. See arheoloogiline ala on suurepärane koht lastele, kes soovivad õppida iidse Rooma elu kohta. Ostia antiiklinna varemete hulgas saavad lapsed avastada erinevaid ajaloolisi ehitisi, nagu teatrid, termid, elumajad ja poed. 

Rääkige neile, kuidas see linn oli kunagi kaubanduse ja majanduse keskus ning kuidas inimesed siin elasid ja töötasid. Lastele meelepärase ekskursiooni valimine, mis on hariv ja kaasahaarav, aitab neil paremini mõista Ostia antiiklinna ajalugu ja väärtustada selle tähtsust Rooma impeeriumis.

Mida teha lastega Roomas

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks pakub Rooma vaatamisväärsuste rikkalikkus peredele erakordseid kogemusi, kus lapsed saavad õppida ajalugu, kunsti ja arhitektuuri. 

Mida teha lastega Roomas? Eelnevalt mainitud kohad ja tegevused, nagu Vatikani muuseumid, Colosseum, Rooma Foorum, Panteon, Villa Borghese pargid, Rooma katakombid, Castel Sant’Angelo, Aqua Felix, Explora lastemuuseum, Gladiatori kool, Via Appia Antica ja Ostia antiiklinn, pakuvad lõbusaid ja harivaid võimalusi lastega Roomas viibimise ajal. 

Külastades neid erinevaid vaatamisväärsusi ja osaledes nendes tegevustes, saavad lapsed sukelduda Rooma ajalukku, samal ajal kui nad naudivad perega koos veedetud kvaliteetaega. Nii saavad nad Roomast lahkudes kaasa võtta väärtuslikke mälestusi ja õppetunde.

Scroll to Top