Rooma Panteon

Rooma Panteon: Ajaloo Ja Kultuuri Sümbol

Rooma Panteon on üks Itaalia ja maailma kõige paremini säilinud ja mõjukamaid ajaloolisi hooneid, mis tõmbab igal aastal tuhandeid külastajaid üle kogu maailma. Panteon on erakordne arhitektuuri- ja insenerilahenduste meistriteos, mis on olnud inspiratsiooniks mitmetele arhitektidele läbi aegade. 

Sellest artiklist leiate ülevaate Panteonist, selle ajalugu, külastamise juhiseid ning lähedal asuvaid vaatamisväärsusi. Sukelduge Rooma Panteoni maailma ja avastage selle ainulaadse ehitise saladused, mis on püsinud aastatuhandeid.

Rooma Panteon

Panteoni ülevaade

Rooma Panteon, mis asub Itaalia pealinnas Roomas, on monumentaalne ehitus, mida iseloomustab massiivne portikus, suured graniidist sambad ja tohutu betoonkuppel. 

See on pühendatud kõigile jumalatele, millest ka nimi “Panteon” – kreeka keeles “kõigi jumalate tempel”. Ehitatud Marcus Agrippa poolt 27 eKr, hävitati see tulekahjus 80 pKr. Praegune hoone rajati keiser Hadrianuse ajal, umbes 126 pKr, ning on üks maailma vanimaid ja paremini säilinud betoonehitisi.

Panteoni kuppel on silmapaistev insenerisaavutus, millel on keskel olev oculus, mis on 9 meetri läbimõõduga ava, mis laseb valgust ja õhku sisse. Kupli seesmised rõngad ja kasetoonid aitavad vähendada kupli raskust, samal ajal andes struktuurile tugevust ja ilu. Hoone on olnud katkematult kasutusel alates Rooma ajast, muutudes 7. sajandil kristlikuks kirikuks.

Täna on Panteon nii turismiobjekt kui ka pühakoda, mis kätkeb endas rikkalikku ajalugu, arhitektuuri ja kultuuri.

Panteoni ajalugu

Rooma Panteoni ajalugu ulatub tagasi aastasse 27 eKr, kui Marcus Agrippa ehitas selle esialgse hoone Augustuse valitsusaja ajal. Esialgne Panteon hävitati siiski tulekahjus aastal 80 pKr. Keiser Hadrianus ehitas uue Panteoni praegusele kohale aastatel 118-128 pKr, mis on suurem ja veelgi muljetavaldavam ehitus.

Keiser Hadrianus ei omistanud endale Panteoni ehitise au, vaid jättis Marcus Agrippa nime fassaadile, millest tuleneb tuntud kirjutis “M·AGRIPPA·L·F·COS·TERTIVM·FECIT”, mis tähendab “Marcus Agrippa, Lucius’i poeg, konsul kolmandat korda, ehitas selle”.

Panteon on üle elanud paljud ajaloo keerdkäigud, sealhulgas Rooma impeeriumi languse, barbaaride sissetungid ja linna rüüstamised. Hoolimata sellest on see ehitus püsinud suurepärases seisukorras. Aastal 609 muudeti Panteon kristlikuks kirikuks, kui Bütsantsi keiser Phocas kinkis selle paavst Boniface IV-le. Sellest ajast alates on Panteon pühendatud Neitsi Maarjale ja kõigile märtritele, mis on aidanud kaasa selle säilimisele.

Panteon on olnud alaline puhkepaik mitmetele Itaalia kuulsustele, sealhulgas renessansi kunstnikule Raffaellole ja kuningas Victor Emmanuel II-le, kes aitas Itaalia ühendamisele kaasa 19. sajandil. Hoone on olnud mõjukas arhitektuurilise inspiratsiooniallikana paljudele ajaloolistele ehitistele üle kogu maailma, näiteks Pariisi Panteon ja Jeffersoni memoriaal Ameerika Ühendriikides.

Rooma Panteoni ajalugu on põimunud linna enda keerulise ajalooga, olles tunnistajaks impeeriumi tõusule ja langusele, keskaja katsumustele ning renessansi ja ühtsuse ajastu sündmustele. Selle arhitektuur ja kestvus on tõeline tunnistus Rooma inseneride ja arhitektide meisterlikkusele.

Rooma Panteon

Panteoni külastamine

Rooma Panteoni külastamine on elamus, mis viib teid läbi aja ja annab teile võimaluse kogeda selle ainulaadse ehitise ajalugu ja arhitektuuri. Allpool anname teile veidi lisa teavet Panteoni külastamise kohta.

Ligipääs ja piletid

Panteon asub Rooma ajaloolises keskuses, Piazza della Rotonda’l, mis on kergesti ligipääsetav jalgsi, ühistranspordiga või taksoga. Lähim metroojaam on Barberini (linea A), mis asub umbes 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel. Teine võimalus on bussidega, mis peatuvad Piazza Venezia, Largo di Torre Argentina ja Corso Vittorio Emanuele II ääres, kõikjal jalutuskäigu kaugusel.

Panteoni külastamine on tasuta, kuid võib olla perioodilisi erandeid, kui toimuvad erilised üritused või eraviisilised külastused. Pidage meeles, et tegemist on pühakojaga, seega palutakse külastajatel olla vaoshoitud ja austada sobivat riietumisetiketti (nt katmata õlad ja põlved).

Panteon on avatud järgmistel aegadel:

  • Esmaspäevast laupäevani: 9:00-19:15
  • Pühapäeviti: 9:00-13:00
  • Riigipühadel: 9:00-13:00

Pange tähele, et viimane sissepääs on 15 minutit enne sulgemist. Samuti võib juhtuda, et Panteon on suletud mõnel konkreetsel religioossel puhkusel või üritusel, seega on soovitatav enne külastust uurida kohalikust turismiinfokeskusest või Panteoni veebisaidilt.

Mida näha?

Panteoni külastamine pakub rohkelt avastamisrõõmu nii ajaloo- kui ka arhitektuurihuvilistele. Siin on mõned peamised vaatamisväärsused, mida Panteonis näha:

  1. Fassaad ja portikus: Panteoni esifassaad on muljetavaldav, koos oma massiivse portikuse ja kaheksa 12-meetrise graniidist sambaga, mis pärinevad Egiptusest. Fassaadil on ka kuulus kirjutis, mis viitab Marcus Agrippale kui originaalse Panteoni ehitajale.
  2. Kuppel: Panteoni kuppel on arhitektuuri ja insenerilahenduste meistriteos. Selle 43,3 meetri läbimõõt ja suur ava keskel, tuntud kui oculus, on teinud sellest kuulsa maamärgi. Kupli kasetoonid ja rõngad aitavad vähendada selle raskust, lisades samal ajal struktuurile tugevust ja ilu.
  3. Oculus: Panteoni kupli keskel olev oculus on ainulaadne 9-meetrise läbimõõduga ava, mis laseb sisse loomuliku valguse ja õhu. Kui vihma sajab, langeb vesi sisse ja voolab spetsiaalsesse drenaažisüsteemi põrandal.
  4. Raffaello hauakamber: Panteoni sees on kuulsa renessansikunstniku Raffaello hauakamber, millele on paigaldatud lihtne, kuid muljetavaldav mälestusmärk.
  5. Kuningas Victor Emmanuel II ja Umberto I hauad: Lisaks Raffaellole on Panteonis ka Itaalia esimese kuninga Victor Emmanuel II ja tema poja, kuningas Umberto I hauakambrid. Nende matmispaikades on näha skulptuure ja mälestusmärke, mis austavad nende panust Itaalia ühendamisse.
  6. Altarid ja freskod: Panteoni seintel on mitmeid väikesi altareid, mis on kaunistatud freskode, maalide ja skulptuuridega. Kõige kuulsamad neist on Madonna del Sasso, mis asub paremal küljel ja on töötanud 15. sajandi skulptor Andrea Bregno.
  7. Püha Maria Rotonda kirik: Panteoni konversioon kristlikuks kirikuks 7. sajandil tähendas ka seda, et seal oli rajatud pühale Maarjale pühendatud kirik, mille interjöör on kaetud väärtuslike maalide ja skulptuuridega.

Rooma Panteon pakub suurepärast võimalust imetleda Rooma arhitektuuri ja insenerilahenduste tipptaset, nautida kunstiteoseid ja mõelda ajalaloole, mis on siin toimunud aastatuhandete jooksul. 

Panteonist väljumisel ärge unustage nautida ka Piazza della Rotonda’t, mis on ümbritsetud ajalooliste hoonete, purskkaevude ja restoranidega, pakkudes suurepärast võimalust peatuda ja nautida tõelist Rooma atmosfääri.

Lähedal asuvad vaatamisväärsused

Panteon on ümbritsetud mitmete oluliste ja huvitavate Rooma vaatamisväärsustega, mis on väärt avastamist linna külastuse ajal. Siin on mõned neist:

  1. Piazza della Rotonda: Panteoni ees asuv Piazza della Rotonda on ajalooline väljak, mida ümbritsevad kaunid hooned ja elav atmosfäär. Väljaku keskel asub 16. sajandist pärinev Fontana del Pantheon, mille on kujundanud skulptor Giacomo della Porta. Purskkaevu on hiljem täiendatud Egiptuse obeliskiga. Piazza della Rotonda pakub palju võimalusi istuda ja nautida kohvi, jäätist või toitu ümbritsevates kohvikutes ja restoranides, samal ajal kui imetlete Panteoni muljetavaldavat arhitektuuri ja nautige tõelist Rooma linnaelu.
  2. Piazza Navona: See kuulus väljak on vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Panteonist. Piazza Navona on tuntud oma kauni barokkstiilis arhitektuuri, Bernini purskkaevu “Quattro Fiumi” (Nelja jõe) ja Sant’Agnese in Agone kiriku poolest.
  3. Campo de’ Fiori: See ajalooline turg ja väljak asub samuti lähedal, pakkudes võimalust kogeda Rooma linnaelu ja osta värsket toitu, suveniire ning nautida toite kohalikes restoranides.
  4. Trevi purskkaev: Rooma üks kuulsamaid purskkaeve on vaid 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel Panteonist. Ärge unustage visata münti purskkaevu, mis legendi järgi tagab teie naasmise Rooma.
  5. Largo di Torre Argentina: See arheoloogiline ala, mis asub Panteonist vaid mõne minuti kaugusel, on koht, kus Julius Caesar mõrvati 44 eKr. Tänapäeval on see koduks ka kuulsale kasside varjupaigale.
  6. Capitoline muuseumid: Rooma ühed tähtsamad muuseumid asuvad Kapitooliumi mäel, umbes 15-minutilise jalutuskäigu kaugusel Panteonist. Muuseumid pakuvad suurepärast võimalust tutvuda antiik- ja keskaegse Rooma kunsti ja ajalooga.
  7. Palazzo Altemps: See renessansiaegne palee on osa Rahvuslikest Rooma muuseumidest ning asub Panteonist vaid mõne minuti kaugusel. See on koduks olulisele skulptuurikogule, sealhulgas kuulsatele Rooma ja Kreeka teostele.

Külastades neid lähedal asuvaid vaatamisväärsusi, saate rikastada oma Rooma kogemust ja avastada linna rikkalikku ajalugu, kultuuri ja arhitektuuri.

Rooma Panteon

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks on Rooma Panteon tõeline ajalooline ja arhitektuurne pärl, mis pakub külastajatele võimalust sukelduda antiikaja Rooma maailma ning imetleda selle ainulaadset ehituskunsti. Panteoni külastamine on tasuta ning lisaks selle muljetavaldavatele omadustele, nagu kuppel ja oculus, leiate seest hauakambreid, altarid ja freskosid. 

Lähedal asuvad vaatamisväärsused, nagu Piazza Navona, Trevi purskkaev ja Piazza della Rotonda, pakuvad samuti rohkelt avastamisrõõmu ja võimaldavad teil nautida Rooma linnaelu kogu selle rikkuses. Veenduge, et lisate Panteoni oma Rooma teekonda, et kogeda selle ajaloolise monumendi võlu ja ilu.

Scroll to Top