Modena Vaatamisväärsused

Modena Vaatamisväärsused: 14 Kohta, Mida Avastada

Itaalia on väga tuntud oma rikkaliku ajaloo ja maaliliste linnade poolest, mis on turistide jaoks üha ahvatlevamad sihtkohad. Üks selline pärl Itaalia linnade seas on Modena, mis asub Emilia-Romagna piirkonnas Põhja-Itaalias. 

Tuntud oma ainulaadse arhitektuuri, toidu ja muusika poolest, on Modena vaatamisväärsused rikkaliku kultuuripärandi väljendus. Linna ajalugu ulatub tagasi rohkem kui kahe aastatuhande taha, ning tänapäeval pakub Modena külastajatele hämmastavat segu ajaloolistest monumentidest, kunstigaleriidest, muuseumidest ja kaunilt säilinud hoonetest. 

Selles artiklis heidame pilgu peamistele Modena vaatamisväärsustele, mis avardavad meie arusaama Itaalia ajaloost, kultuurist ja eluviisist ning annavad põhjuse, miks Modena on üks külastamist väärt Itaalia linnadest.

1. Modena katedraal

Modena Vaatamisväärsus - Modena katedraal
Modena katedraal

Duomo di Modena, ehk Modena katedraal, on silmapaistev arhitektuuriime, mis on ehitatud gooti stiilis ja mille UNESCO on tunnustanud maailmapärandi nimistus. See on Modena südames, kus see hõlmab nii ajaloolist kui ka religioosset tähtsust. 

Katedraal pühitseti 1184. aastal Püha Geminianusele, Modena kaitsepühakule. Katedraali ehitamist alustati 1099. aastal ja see on tõeliselt silmapaistev oma valge marmori ja roosa verona marmori fassaadiga, millesse on raiutud detailsed ja keerukad reljeefid. Duomo peavärav on erakordselt silmapaistev, seal on kujutatud Wiligelmuse loodud Piibli stseene. 

Selle sisemus on kaunistatud erinevate kunstiteostega, sealhulgas terrakota skulptuur “Madonna della Pappa” ja värsked freskod kuplil. Iga detail katedraalis räägib omaenda lugu, muutes selle koha mitte ainult vaatamisväärsuseks, vaid ka ajalooõpikuteks.

2. Ghirlandina torn

Modena vaatamisväärsused
Ghirlandina torn Modenas

Ghirlandina torn, või Torre Ghirlandina, on 86 meetri kõrgune kellatorn, mis seisab uhkelt Modena katedraali kõrval. Torni ehitamine algas 12. sajandil ja selle ilme on aja jooksul muutunud, kuid see on alati olnud Modena linnamaastiku oluline osa. 

Ghirlandina nimi pärineb itaaliakeelsest sõnast “ghirlanda”, mis tähendab girlandi, viidates torni tipus asuvatele marmorist kaunistustele. Tornis asuvad kellad, mida kasutati varem linnaelu korraldamiseks ja eriürituste tähistamiseks, kõlavad ikka veel täna, tuues tagasi mälestusi linna ajaloost. 

Torni tipust avaneb hingekosutav vaade Modenale ja selle ümbrusele, mis on eriti muljetavaldav päikeseloojangu ajal. Kellatorni külastamine on unustamatu kogemus, mida võimendab kitsas ja keerlev trepikäik, mis viib teid ajaloolisele rännakule.

3. Piazza Grande 

Piazza Grande on Modena ajalooline süda ja keskpunkt, kus saavad kokku nii kohalikud kui ka turistid. See väljak, mis on osa UNESCO maailmapärandi nimistust, on ümbritsetud olulistest hoonetest nagu Duomo di Modena, Ghirlandina torn ja Palazzo Comunale. 

Väljakul toimuvad mitmed traditsioonilised turud, kultuuriüritused ja festivalid, mis kõik annavad tunnistust Modena elavast ja dünaamilisest olemusest. Piazza Grande ajalugu ulatub tagasi keskaega ning selle arhitektuursed elemendid kajastavad erinevaid stiile ja perioode, mis lisavad sellele kohale ainulaadset võlu. 

Seal saab nautida itaalia kohvikuid, restorane ja baare, kus pakutakse kohalikke maitseid ja traditsioonilisi jooke, samuti jalutada iidsetel munakivisillutistel, mis jutustavad oma lugusid aegade hämarusest.

4. Enzo Ferrari muuseum

Enzo Ferrari muuseum (Museo Enzo Ferrari) on Modena südames asuv põnev ja huvitav vaatamisväärsus, mis on pühendatud kuulsa autotootja ja Modena sünnilinna kangelasele Enzo Ferrarile. See ainulaadne muuseum asub Enzo Ferrari endises koduhoones ja töökojas, kus ta alustas oma karjääri autode disainimisel ja ehitamisel. 

Muuseumis saab imetleda erinevaid Ferrari mudeleid, alates klassikalistest kuni tänapäevaste superautodeni, ning tutvuda Enzo Ferrari elu ja saavutustega. Lisaks autodele on muuseumis ka märkimisväärne raamatukogu, kus saab uurida autode ajalugu ja tehnikat, ning multimeediajaamad, kus saab vaadata filme ja dokumentaale Ferrari teemadel. 

Enzo Ferrari muuseum on suurepärane paik nii autospordi huvilistele kui ka ajaloohuvilistele, kes soovivad avastada ühe Itaalia suurima tööstusharu ja selle asutaja pärandit.

5. Palazzo Ducale

Modena vaatamisväärsus - Palazzo Ducale
Palazzo Ducale Modenas

Palazzo Ducale on muljetavaldav 17. sajandi palee, mis kord oli Este dünastia residents. Este dünastia valitses Modenat pikka aega ja Palazzo Ducale ehitati nende võimu sümboliks. 

Palee disainis arhitekt Bartolomeo Avanzini, kes kasutas nii barokk- kui ka klassitsistlikke stiile, et luua hoone, mis peegeldab dünastia rikkust ja maitseid. Tänapäeval asub selles hoones Itaalia Sõjaväeakadeemia, mis on pühendunud riigi kaitsejõudude koolitamisele ja harimisele. 

Palazzo Ducale on suletud avalikkusele, kuid selle ümbrust saab imetleda avaratest aedadest ja parkidest, mis peegeldavad palee enda suursugusust. Lisaks on hoone välisilme vaatamisväärsus omaette, kus saab näha suurejoonelist arhitektuuri ja ajaloolist tähtsust.

6. Palazzo dei Musei

Palazzo dei Musei, tuntud ka kui muuseumide kompleks, asub Piazza Grande lähedal ja on Modena kultuuri- ja kunstikeskus. Kompleks koosneb mitmest olulisest muuseumist, nagu Este galerii ja muuseum, Lapidary Museum, Etnoloogiamuuseum ja Arheoloogiamuuseum. 

Este galerii ja muuseum pakub rikkalikku kunstikogu, mis sisaldab selliste tuntud kunstnike nagu Tintoretto, Correggio ja Guido Reni töid. Lapidary Museum esitleb Rooma ja keskaegseid skulptuure ning epigraafilisi tekste. Etnoloogiamuuseum keskendub kohalikule kultuurile ja traditsioonidele, pakkudes huvitavat ülevaadet Modena piirkonna ajaloost ja tavade arengust. 

Arheoloogiamuuseumis saab näha esemeid alates eelajaloost kuni rooma ja keskaja perioodini. Palazzo dei Musei on suurepärane koht, kus veeta terve päev, avastades erinevaid kultuure ja ajalooperioode, mis on kujundanud Modena piirkonna identiteeti.

7. Teatro Comunale di Modena 

Teatro Comunale di Modena on prestiižne ja ajalooline teater, mis asub Modena südames ning on pühendunud kultuurielamuste pakkumisele ja levitamisele. Ehitatud 1841. aastal Cesare Costa projekti järgi, on see teater võõrustanud mitmeid kuulsaid ooperilauljaid ja muusikuid, nagu Luciano Pavarotti ja Mirella Freni. 

Teatri eeskujuks oli La Scala teater Milanos, mistõttu selle arhitektuur peegeldab klassitsistlikku stiili ja rõhutab esteetilisi detaile. Teatro Comunale di Modena on pühendunud muusikale, eriti ooperile, balletile ja sümfooniaorkestritele. Siin toimuvad ka kohalike ja rahvusvaheliste artistide kontserdid ning kultuurifestivalid. 

Teatri interjöör on kaunistatud kullatud detailide, freskode ja skulptuuridega, mis loovad elegantse ja piduliku atmosfääri. Teatro Comunale di Modena on tõeline kultuuripärl, mis pakub ainulaadseid ja meeldejäävaid elamusi kõigile, kes soovivad nautida kõrgetasemelist esituskunsti.

8. Orto Botanico di Modena 

Orto Botanico di Modena on kaunis botaanikaaed, mis asub Modena ülikooli juures ja pakub nii teaduslikku kui ka esteetilist väärtust. See loodi 1758. aastal ning on ajalooline ja hariv vaatamisväärsus, mis hõlmab erinevaid taimede kollektsioone ja uurimisprogramme. 

Botaanikaaed on jaotatud mitmeks piirkonnaks, mis hõlmavad süstemaatilist aeda, kus taimi on paigutatud vastavalt nende sugukonnale; kiviktaimla, kus kasvavad mägedes elavad taimed; ja niiskusarmastavate taimede ala, kus leidub soode ja järvede ääres kasvavaid liike. 

Lisaks taimede eksponeerimisele on Orto Botanico di Modena ka teaduskeskus, mis tegeleb botaanika, ökoloogia ja keskkonnaharidusega. Aed pakub meeldivat puhkepaika, kus külastajad saavad jalutada, nautida lopsakat rohelust ja õppida taimede kohta, mis moodustavad meie planeedi elurikkuse.

9. Santa Maria della Pomposa kirik 

Santa Maria della Pomposa kirik Modenas
Santa Maria della Pomposa kirik 

Santa Maria della Pomposa kirik on Modena ajalooline ja religioosne pärl, mis asub linna südames. Selle juured ulatuvad tagasi 12. sajandisse, mil see ehitati Rooma basiilika stiilis. 

Kiriku eripära on tema suurejooneline portaal, mis on kaunistatud keerukate reljeefide ja skulptuuridega, mis kujutavad Piibli stseene ja pühakuid. Interjöör on samuti muljetavaldav, eriti tänu kabelitele, mida kaunistavad väärtuslikud freskod ja maalid, sealhulgas Antonio Begarelli terrakota skulptuurid. 

Santa Maria della Pomposa kirik on oluline koht, kus kogeda Modena religioosset ja kunstilist ajalugu ning nautida vaikust ja vaimulikkust keset linna saginat.

10. Casa Museo Luciano Pavarotti 

Casa Museo Luciano Pavarotti on Modena sünnilinnas asuv mälestusmuuseum, mis on pühendatud legendaarsele tenorile Luciano Pavarottile. Muuseum asub tema endises kodus, mis on nüüd hoolikalt renoveeritud ja muudetud avalikuks vaatamisväärsuseks. 

Muuseumis saab näha erinevaid isiklikke esemeid, nagu Pavarotti isiklik klaver, tema kostüümid, noodid ja fotod, mis annavad külastajatele ainulaadse ülevaate tema elust, karjäärist ja isiklikust küljest. 

Lisaks on muuseumis multimeediajaamad, kus saab vaadata tema etendusi ja intervjuusid, ning auditoorium, kus korraldatakse kontserte ja üritusi, mis on pühendatud Pavarotti muusikapärandile. Casa Museo Luciano Pavarotti on tõeline aare kõigile ooperisõpradele ja kultuurihuvilistele, kes soovivad rohkem teada saada selle suure artisti elust ja tööst.

11. Mercato Albinelli 

Mercato Albinelli on ajalooline turg Modena südames, mis on pakkunud kohalikele elanikele ja külastajatele värsket toitu ja kvaliteetseid tooteid alates 1931. aastast. 

See siseruumides asuv turg on tõeline gastronoomiline paradiis, kus saab osta igapäevaseid toidukaupu, nagu värsked puu- ja köögiviljad, liha, kala, juustud ja maiustused, aga ka erinevaid gurmeetooteid ja Modena piirkonnale omaseid toiduaineid, nagu balsamico kaste ja parmesani juust. 

Turul on ka mitmeid baare ja kohvikuid, kus saab nautida kohalikku kohvi, veini ja suupisteid. Mercato Albinelli on ideaalne koht, kus kogeda autentset Itaalia atmosfääri, suhelda kohalikega ning õppida tundma Modena kööki ja toidukultuuri. See turg pakub ainulaadset ja meeldejäävat kogemust, mis peegeldab Itaalia kirge toidu ja traditsioonide vastu.

12. Palazzo Santa Margherita 

Palazzo Santa Margherita on Modena linna üks olulisemaid kultuurikeskusi, mis asub ajaloolises palees, ehitatud 17. sajandil. Hoone ise on arhitektuurne meistriteos, mis peegeldab nii barokk- kui ka klassitsistlikku stiili ning on kaunistatud keerukate freskode ja reljeefidega. 

Tänapäeval on Palazzo Santa Margherita koduks mitmetele kultuuriasutustele, nagu Modena kaasaegse kunsti muuseum, linna kunstigalerii ja muusikakool. Muuseumi püsikogus on esindatud kaasaegsed ja abstraktsed kunstiteosed, samas kui ajutistes näitustes esitletakse mitmesuguseid kunstivorme ja stiile. 

Lisaks kunstiteoste uurimisele pakub Palazzo Santa Margherita ka mitmesuguseid töötubasid, loenguid ja kultuuriüritusi, mis rikastavad Modena kultuurimaastikku. Palazzo Santa Margherita on täiuslik koht nii kunstihuvilistele kui ka neile, kes soovivad tutvuda Modena ajaloo ja kultuuripärandiga.

13. Palazzo dei Principi 

Palazzo dei Principi on suursugune ja ajalooline hoone Modena südames, mis ehitati 17. sajandil Este dünastia valitsusajal. Palee on tuntud oma võluva arhitektuuri, rikkaliku ajaloo ja keeruka interjööri poolest. 

Este dünastia oli Modena piirkonna valitsev perekond ning Palazzo dei Principi oli nende residents ja valitsemiskeskus. Palee arhitektuur on segu erinevatest stiilidest, nagu barokk, rokokoo ja klassitsism, ning see peegeldab Este dünastia kunstilisi huvisid ja maitset. 

Täna on palee muudetud kunsti- ja kultuurikeskuseks, mis pakub erinevaid näitusi, kontserte ja üritusi, tutvustades Modena ajalugu, kultuuri ja eluviisi. Palazzo dei Principi on suurepärane koht ajaloo- ja kunstihuvilistele, kes soovivad õppida selle linna erilisest ajaloost ja traditsioonidest.

14. San Giovanni Battista kirik 

San Giovanni Battista kirik 
San Giovanni Battista kirik 

San Giovanni Battista kirik on Modena ajalooline ja pühakoda, mis pühitseti 12. sajandil. Selle kiriku arhitektuur on segu romaanika ja gooti stiilidest ning see on tuntud oma muljetavaldava fassaadi ja suurepärase interjööri poolest. 

Kiriku fassaad on kaunistatud skulptuuride ja reljeefidega, mis kujutavad pühakuid ja Piibli lugusid, luues piduliku ja vaimuliku atmosfääri. Interjööris leidub mitmeid kunstiteoseid, sealhulgas maale, skulptuure ja vitraaže, mis illustreerivad San Giovanni Battista kiriku ajalugu ja religioosset tähtsust. 

Kirikus toimuvad sageli kontserdid ja muusikaüritused, mis rikastavad Modena kultuurielu ja pakuvad meeldejäävaid kogemusi külastajatele. San Giovanni Battista kirik on oluline peatus kõigile, kes soovivad avastada Modena religioosset ja kunstilist pärandit.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks on Modena vaatamisväärsused Itaalia kultuuri ja ajaloo elavdav tunnistaja. Kõik vaatamisväärsused Modenas pakuvad rikkalikke ja mitmekesiseid kogemusi, mis avardavad meie arusaama Itaalia ajaloost, kultuurist ja eluviisist ning annavad põhjuse, miks Modena on üks Itaalia vaatamisväärsusi, mida külastada ja avastada.

Scroll to Top