Verona Vaatamisväärsused

Verona Vaatamisväärsused: Ainulaadsed Ja Põnevad Kohad Külastamiseks

Verona, üks Itaalia kauneimaid ja ajaloolisemaid linnu, on tuntud oma rikkaliku kultuuri, arhitektuuri ja vaatamisväärsuste poolest. Linna ajalugu ulatub tagasi Rooma impeeriumi päevadesse, mistõttu pakub Verona külastajatele võimalust tutvuda erinevate ajastute mõjuga Itaalia arhitektuurile ja kultuurile. 

Verona vaatamisväärsused, nagu Rooma amfiteater, Julia majamuuseum ja keskaegsed kirikud, on ainulaadsed ja paeluvad, andes külastajatele võimaluse sukelduda linna ajalukku ja kogeda selle kaunist atmosfääri.

 Selles artiklis toome teieni parimad Verona vaatamisväärsused, mis kajastavad linna mitmekesist kultuuripärandit ja pakuvad unustamatuid elamusi.

1. Arena di Verona 

Verona Vaatamisväärsus -  Arena di Verona 
Arena di Verona 

Arena di Verona on üks muljetavaldavamaid ja paremini säilinud rooma amfiteatreid maailmas. Selle suursugune ehitus pärineb 1. sajandist AD ning mahutas oma hiilgeajal kuni 30 000 pealtvaatajat. Tänapäeval on see tuntud kui üks Verona kõige olulisemaid vaatamisväärsusi, mis toimib suurepärase kultuurilise ja ajaloolise sümbolina.

Amfiteater on ehitatud roosaka kivimiga ning selle ümbermõõt on 152 meetrit pikk ja 123 meetrit lai. See mahutab umbes 15 000 inimest, kuid on endiselt suuruselt kolmas rooma amfiteater maailmas. Arena di Verona on kuulus suurepärase akustika poolest, mis muudab selle ideaalseks kontsertide ja etenduste korraldamiseks.

Alates 1913. aastast on Arena di Verona olnud Verona ooperifestivali, mis on üks suurimaid ja mainekamaid ooperifestivale maailmas, koduks. Festival toimub igal suvel ning pakub külastajatele võimalust nautida maailmatasemel etendusi ajaloolises keskkonnas.

2. Casa di Giulietta (Julia majamuuseum)

Veroona vaatamisväärsused: Casa di Giulietta
Casa di Giulietta

Casa di Giulietta, tuntud ka kui Julia majamuuseum, on veel üks populaarne Verona vaatamisväärsus. See keskaegne hoone on kuulus tänu William Shakespeare’i teosele “Romeo ja Julia”, kus Julia kodu asub Veronas. Kuigi pole tõendeid, et Shakespeare’i lugu põhineks reaalsetel sündmustel, on Casa di Giulietta muutunud romantiliste südamete palverännakupaigaks.

Maja ise on 13. sajandi ehitus, mida on aja jooksul mitmeid kordi restaureeritud ja renoveeritud. Külastajad saavad tutvuda hoone ajalooliste tubadega, kus on eksponeeritud mööbel ja maalid keskaegsest perioodist. Üks tuntumaid Casa di Giulietta osi on kahtlemata Julia kuulus rõdu, kust legendi järgi noored armastajad pidid teineteisele saladusi sosistama.

Maja ees asub ka kuju, mis kujutab Julia enda kuju. Külastajad usuvad, et puudutades kuju paremat rinda, leiavad nad õnne armastuses ja suhetes.

3. Piazza delle Erbe

Verona vaatamisväärsused: Piazza delle Erbe
Piazza delle Erbe

Piazza delle Erbe on üks Verona vanalinna kauneimaid ja elavamaid väljakuid, olles ajalooline kaubandus- ja sotsiaalse elu keskus. Selle nimi tuleneb väljaku ajaloost, kui seda kasutati keskaegse linna peamise turuplatsina, kus müüdi ürte, köögivilju ja muid kaupu. Väljak on tänini populaarne koht nii kohalike kui ka turistide seas, kes naudivad siinsete kohvikute, restoranide ja butiikide pakutavaid võlusid.

Väljaku arhitektuurilised vaatamisväärsused on samuti märkimisväärsed. Piazza delle Erbe on ümbritsetud ajalooliste hoonetega, nagu Mazzanti majad, mis on kaunistatud freskodega, ja Casa dei Mercanti, mis kunagi oli kaupmeeste gildi hoone. Väljaku keskel asub ka ilus purskkaev, mida kroonib Verona embleemiks olev Verona Madonna kuju.

Piazza delle Erbe pakub külastajatele võimalust sukelduda Verona ajalukku ja kultuuri, samal ajal nautides kaasaegset atmosfääri, mida pakuvad sellel väljakul asuvad poed ja restoranid.

4. Castelvecchio kindlus (Castelvecchio museo)

Verona Vaatamisväärsused - Castelvecchio kindlus
Castelvecchio kindlus

Castelvecchio kindlus (Castelvecchio museo) on üks Verona silmapaistvamaid ajaloolisi ehitisi, mis pärineb 14. sajandist. See muljetavaldav kindlus oli ehitatud Scaligeri dünastia valitsemise ajal, et kaitsta linna sissetungijate eest ja pakkuda varjupaika linnarahvale hädaolukorras.

Kindluse peamine eesmärk oli sõjaline, kuid see ei takista meid imetlemast selle arhitektuuri. Kindlus koosneb massiivsetest kaitsemüüridest, tornidest ja sisehoovidest, mis on ehitatud Verona punasest tellisest ja kivist.

Tänapäeval on Castelvecchio kindluses paiknev Castelvecchio muuseum, mis on üks Verona olulisemaid kunstikogusid. Muuseumis eksponeeritakse muljetavaldavat kollektsiooni maale, skulptuure ja arheoloogilisi leide, mis ulatuvad rooma perioodist kuni 18. sajandini. Muuseumis saavad külastajad tutvuda ka kindluse enda ajaloolise struktuuriga, näiteks kõndides mööda kaitsemüüre ja nautides suurepäraseid vaateid Verona linnale.

5. Verona katedraal (Cattedrale di Santa Maria Matricolare)

Verona Vaatamisväärsused: Cattedrale di Santa Maria Matricolare
Cattedrale di Santa Maria Matricolare

Cattedrale di Santa Maria Matricolare, tuntud ka kui Verona katedraal, on tõeliselt silmapaistev vaatamisväärsus Veronas. See on pühitsetud Neitsi Maarjale ja ehitatud 12. sajandil, pärast seda, kui kaks varasemat kirikut said maavärinas kahjustada. Katedraali arhitektuur hõlmab mitmeid erinevaid stiile, sealhulgas romaani ja gooti stiili, mis kajastavad erinevaid ehitus- ja renoveerimisperioode.

Verona katedraali välimus on sama muljetavaldav kui sisemus. Marmorist fassaad, millel on kaunid reljeefid ja skulptuurid, kutsub külastajaid avastama kiriku sisemust. Sisemuses leidub palju kunstiteoseid, sealhulgas 15. sajandi freskosid ja Altichiero da Zevio maalitud suurepäraseid freskosid. Katedraali interjöör on kaunistatud ka marmorist põrandate ja rikkalikult kaunistatud altaritega, muutes selle kohustuslikuks külastuseks kõigile, kes külastavad Veronat.

6. Lamberti torn (Torre dei Lamberti)

Verona vaatamisväärsused - Lamberti torn
Lamberti torn

Lamberti torn, itaalia keeles Torre dei Lamberti, on veel üks Verona vaatamisväärsus, mis kindlasti väärib külastamist. See 84 meetri kõrgune torn on Verona kõrgeim struktuur, pakkudes külastajatele panoraamvaadet linna üle. Torn ehitati 12. sajandil Lamberti perekonna poolt, kes oli üks linna juhtivatest perekondadest.

Torni tipus asub kell, mis on üks vanimaid omalaadseid Itaalias. Sellel on kaks kella, millest üks märgib aega ja teine määrab linna tööajad. Kellatorni ülaosas on ka vaateplatvorm, kust avaneb hingemattev vaade Veronale ja selle ümbrusele. Lift viib külastajad üles torni tippu, kuid neile, kes soovivad rohkem seiklust, on võimalus ronida ka mööda 368 trepiastet. Lamberti torn on suurepärane koht, kust imetleda Verona panoraamvaadet ja teha meeldejäävaid fotosid.

7. Basilica di San Zeno Maggiore 

Basilica di San Zeno Maggiore Vaatamisväärsus Veronas
Basilica di San Zeno Maggiore 

Basilica di San Zeno Maggiore on Verona üks silmapaistvamaid ja ajaloolisemaid kirikuid. See rooma stiilis basiilika pärineb 9. sajandist, kuid suurem osa praegusest hoonekangist pärineb 12. sajandist. Basiilika on pühendatud San Zeno’le, Verona linna kaitsepühakule, ja tema säilmed asuvad kiriku krüptis.

Basiilika on kuulus oma kaunite freskode ja skulptuuride poolest, mis kaunistavad nii sisemust kui ka välimust. Eriti silmapaistvad on pronksist basreljeefid, mis kaunistavad kiriku peaväravat, kujutades piiblilisi lugusid ja San Zeno elu. Kiriku sisemuses on ka kuulus 13. sajandi polüptühhon, mis kujutab Neitsi Maarja ülestõusmist ja on Andrea Mantegna meistriteoseks peetud.

Basilica di San Zeno Maggiore on Verona ajaloo ja kultuuri suurepärane näide, mida iga külastaja peaks oma reisi ajal avastama.

8. Arche Scaligere (Scaligeri hauamonumendid)

Vaatamisväärsused Veronas- Arche Scaligere
Arche Scaligere

Arche Scaligere, tuntud ka kui Scaligeri hauamonumendid, on veel üks ajalooline vaatamisväärsus Veronas, mis on tihedalt seotud Scaligeri dünastia valitsemise ajaga. Need hauamonumendid on ehitatud 14. sajandil ning on pühendatud mõnedele dünastia kõige kuulsamatele liikmetele, nagu Cangrande I, Mastino II ja Cansignorio della Scala.

Hauamonumendid on silmapaistvad gooti stiilis ehitised, millel on tugevad sõjalised ja religioossed sümbolid. Need on kaunistatud rikkalike skulptuuride, basreljeefide ja keerukate raudtöödega, mis annavad tunnistust Scaligeri dünastia võimust ja jõukusest. Arche Scaligere asub Santa Maria Antica kiriku kõrval, mis oli Scaligeri dünastia kodukirik.

Arche Scaligere on märkimisväärne ajalooline vaatamisväärsus Veronas, mis aitab külastajatel mõista linna rikast ajalugu ja kultuuri.

9. Piazza Bra

Verona vaatamisväärtus - piazza bra verona
Piazza Bra

Piazza Bra on Verona suurim väljak ja linna peamine sotsiaalne kohtumispaik. Ümbritsetud ajaloolistest hoonetest ja kaunistatud monumentidega, on see väljak tõeliselt elav ja meeldejääv paik. Piazza Bra on kuulus ka oma kohvikute, restoranide ja kaupluste poolest, mis annavad sellele väljakule erilise elu ja energia.

Väljaku üks peamisi vaatamisväärsusi on muidugi Arena di Verona, mis annab väljakule unikaalse ja ajaloolise atmosfääri. Lisaks on Piazza Bra koduks ka paljudele teistele olulistele hoonetele, nagu Palazzo della Gran Guardia ja Palazzo Barbieri, mis on Verona linnavalitsuse asukoht. Piazza Bra on ka populaarne koht suurte avalike ürituste, nagu karnevalide ja festivalide jaoks, mis muudab selle Verona kultuurielus keskseks.

10. Ponte Pietra 

Ponte Pietra
Ponte Pietra

Ponte Pietra on Verona vanim sild ja üks linna tähtsamaid ajaloolisi vaatamisväärsusi. Seda Rooma silda, mida tuntakse ka kui Kivisilda, hakati ehitama 1. sajandil eKr ja see ühendab linna kahte külge, mis asuvad Adige jõe kahel kaldal. Sild on korduvalt taastatud ja renoveeritud, viimati pärast Teist maailmasõda, mil see sai raskelt kahjustada.

Ponte Pietra on ainulaadne segu ajaloost ja arhitektuurist, mis peegeldab erinevaid ajastuid, mil sild on olnud kasutusel. Selle kivist kaared, mis toetuvad massiivsetele tugisammastele, on muljetavaldav näide Rooma inseneritööst ja osa Verona rikkast kultuuripärandist.

11. Giardino Giusti

Verona vaatamisväärsus - Giardino Giusti
Giardino Giusti

 

Giardino Giusti on üks Itaalia kuulsamaid ja vanimaid aedu, mis asub Verona lähedal. See renessansiaegne aed loodi 16. sajandil ja kuulub Giusti perekonnale. Aed on tuntud oma suurejooneliste terrasside, imeliste skulptuuride ja kauni maastiku poolest, mis pakub külastajatele meeldivat ja rahulikku paika lõõgastumiseks.

Aias on mitmeid erinevaid alasid, nagu labyrint, mille keskel asub suur obelisk, ja külastajad saavad jalutada mööda aia radu, imetledes hästi hooldatud puude, põõsaste ja lillede kogumikke. Giardino Giusti on ka tuntud oma panoraamvaate poolest Veronale, mis avaneb aia ülemistelt terrassidelt. Selle aia külastamine on suurepärane võimalus kogeda Itaalia renessansiaegset aedade disaini ning nautida rahu ja vaikust selle ajaloolise oaasi südames.

12. Teatro Romano di Verona 

Teatro Romano di Verona 
Teatro Romano di Verona 

Teatro Romano di Verona on Verona vanim teater, mis ehitati 1. sajandil eKr. See ajalooline vaatamisväärsus asub Adige jõe kaldal, kust avaneb suurepärane vaade vanalinnale. Teater on oluline kultuuriline ja ajalooline mälestis, mis illustreerib Rooma arhitektuuri ja inseneritöö saavutusi.

Teatri lava ja istekohad on osaliselt säilinud, pakkudes ainulaadset ja meeldejäävat keskkonda kultuuriürituste korraldamiseks. Suvekuudel toimuvad teatris sageli kontserdid, balletietendused ja teatrietendused, mis annavad külastajatele võimaluse nautida etendusi ajaloolises ja kaunis keskkonnas. Teatri kõrval asub ka arheoloogiamuuseum, kus on välja pandud leide Verona ja selle ümbruse rooma-aegsetest asulatest.

13. San Fermo Maggiore kirik 

San Fermo Maggiore kirik Veronas
San Fermo Maggiore kirik

San Fermo Maggiore kirik on suurepärane näide Verona keskaegsest arhitektuurist, mis pärineb 11. sajandist. Kirik asub linna südames, kus see on tähtsaks religioosseks ja kultuuriliseks keskuseks. Kiriku kaks üksteise peal asuvat pühakoda kajastavad linna ajaloolist ja kultuurilist mitmekesisust, ühendades romaani ja gooti stiile.

Kiriku esimesel korrusel asub varasem rooma stiilis basiilika, kus säilinud freskod jutustavad pühakute ja piiblilugude loo. Teisel korrusel asuv gooti stiilis pühakoda on kuulus oma erakordse puidust laemaalingute poolest, mis kujutavad San Fermo ja Rustico elu. Kiriku kõrval asuv klooster ja selle aed pakuvad rahu ja vaikust linna südames.

Nii Teatro Romano di Verona kui ka San Fermo Maggiore kirik on olulised kultuurilised ja ajaloolised vaatamisväärsused, mis aitavad külastajatel mõista Verona rikast pärandit ja kultuuri. Nende külastamine annab ainulaadse võimaluse sukelduda linna ajalukku ja nautida selle kaunist arhitektuuri.

14. Porta Borsari 

Verona vaatamisväärsused - Porta Borsari
Porta Borsari

Porta Borsari on üks Verona kuulsamaid ja paremini säilinud rooma-aegseid väravaid. See monumentaalne värav ehitati 1. sajandil eKr ja oli algselt osa linna kaitsemüürist. Porta Borsari asub Verona südames, kus see on vaikne tunnistaja linna rikkalikust ajaloost ja kultuuripärandist.

Värava kaks korrust on kaunistatud reljeefide ja skulptuuridega, mis kujutavad keisreid, jumalaid ja mütoloogilisi olendeid. Porta Borsari on suurepärane näide Rooma inseneritöö kunstist ja oskuslikust kivist töötlemisest. Selle külastamine pakub võimalust kujutada ette, milline võis Verona välja näha rooma ajal ning imetleda selle ajastu arhitektuuri ja skulptuuri.

Kokkuvõtteks

Verona on Itaalia linn, mis pakub külastajatele võimalust avastada Itaalia vaatamisväärsusi ja kultuuri. Verona vaatamisväärsused, nagu Arena di Verona, Casa di Giulietta, Piazza delle Erbe, Castelvecchio kindlus, Verona katedraal, Lamberti torn, Basilica di San Zeno Maggiore, Arche Scaligere, Piazza Bra, Ponte Pietra, Giardino Giusti, Teatro Romano di Verona, San Fermo Maggiore kirik ja Porta Borsari, räägivad linna rikkalikust ajaloost ja arhitektuurist. 

Need vaatamisväärsused kajastavad erinevaid ajastuid, mis ulatuvad rooma perioodist keskaja ja renessansini, pakkudes külastajatele unikaalset võimalust sukelduda Itaalia kultuuri ja ajalukku.

Scroll to Top