Mole Antonelliana - Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Mole Antonelliana – Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Itaalias, seal, kus arhitektuur kohtub ajalooga ja kultuurilised pärlid peidavad end igas nurgataguses, kerkib esile monument, mille lugu on sama haarav kui selle väljanägemine – Mole Antonelliana. 

See Torino südames asuv märkimisväärne struktuur on rohkem kui lihtsalt ehitus, see on ajastute vältel olnud tunnistajaks muutustele, kultuuriarengutele ja Itaalia rikkalikule kinokunsti ajaloole. 

Kui otsite lugu, mis haarab, siis jätkake lugemist. Me viime teid reisile läbi aegade, avastades nii Mole Antonelliana dramaatilise mineviku kui ka selle olulise rolli tänapäeva Torinos.

Mole Antonelliana - Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Mole Antonelliana ülevaade

taalia põhjaosas Torinos asuv Mole AntonellianaI, on linnamaastikul domineeriv silmapaistev struktuur, mis on üks linna kõige ikoonilisemaid ja äratuntavamaid hooneid. Algselt ehitatud sünagoogiks, on Mole Antonelliana tänaseks muutunud üheks Torino suurimateks vaatamisväärsusteks ja koduks kuulsale Riiklikule Filmmuuseumile (Museo Nazionale del Cinema).

Hoone unikaalse kujunduse, mis koosneb suurest kesksest ruumist, mis ulatub kõrgeks konusena, tipnedes väikese torniga, on loonud arhitekt Alessandro Antonelli. Kui vaadelda Mole Antonellianat kaugemalt, paistab see välja nagu hiiglaslik nõel, mis tõuseb linnasilmapiirile, olles oma 167 meetri kõrgusega üks kõrgeimaid telliskivi ehitisi maailmas.

Kuid lisaks selle muljetavaldavale arhitektuurile on Mole Antonelliana ka tunnistajaks Torino ajaloo paljudele olulistele sündmustele. Kuna hoone on aastate jooksul täitnud mitmeid funktsioone, on see muutunud ka omamoodi ajakapsliks, peegeldades linna kultuurilist ja ajaloolist evolutsiooni.

Hoone sisemuses avaneb külastajatele avar ruum, kus saab imetleda keerukaid arhitektuurilisi detaile, alates massiivsetest sammastest kuni peenelt kujundatud reljeefideni. Mole Antonelliana on aga ka palju muud kui lihtsalt arhitektuuriline meistriteos; see on ka koht, kus saab süveneda Itaalia filmikunsti ajalukku ja avastada maailma, mida paljud meist tunnevad ainult suure ekraani vahendusel.

Nii kohalike kui ka turistide jaoks on Mole Antonelliana rohkem kui lihtsalt hoone; see on sümbol, mis tähistab Torino unikaalset positsiooni Itaalia kultuuri- ja ajaloos. See on koht, kus saab kogeda mineviku ja oleviku sulandumist, mis teeb sellest ühe põnevama sihtkoha, mida Torinos külastada.

Ajalugu

Mole Antonelliana, mille nimi on saadud selle loonud arhitekti Alessandro Antonelli auks, on hoone, millel on sügav ajalooline ja kultuuriline tähendus Torino ja laiemalt Itaalia jaoks. Ehkki see on tänaseks tuntud eelkõige oma üliambitsioonika arhitektuuri ja kuulsa Filmmuuseumi poolest, on selle algsed juured palju tagasihoidlikumad ja religioosses kontekstis.

Hoone ehitus algas 1863. aastal, kui Torino juudi kogukond andis Antonellile ülesandeks projekteerida uus sünagoog, mis oleks piisavalt suur, et mahutada kasvavat kogukonda. Algselt oli eesmärk luua hoone, mille kõrgus oleks 47 meetrit. Kuid Antonelli, kes oli tuntud oma suurejooneliste visioonide poolest, otsustas kõrgust järk-järgult suurendada, kuni lõpuks kerkis esile see monumentaalne 167-meetrine meistriteos, mis valmis aastal 1889.

Kuigi algne plaan oli teenida juudi kogukonda, läksid plaanid selle hoone suhtes mitmel põhjusel muutuma. Ehituse venimise ja kulude kasvamise tõttu otsustas juudi kogukond projekti maha müüa Torino linnale 1876. aastal. Linn omandas hoone ja pühendas selle Vittorio Emanuele II mälestusele, esimesele Itaalia kuningale.

20. sajandil leidis Mole Antonelliana mitmeid erinevaid kasutusviise. Alates 1904. aastast kuni 1938. aastani oli hoones paiknev Itaalia Vittorio Emanuele II Rahvusraamatukogu, mida tuntakse ka kui “Biblioteca Nazionale”. Kuid 20. sajandi keskel mõistis linnavalitsus, et Mole Antonelliana on liiga väärtuslik, et olla lihtsalt raamatukogu, ja otsustas seda kasutada muuseumina.

Mole Antonelliana muutus aja jooksul ka mitmel korral. Aastal 1953 kahjustas torni tugev torm, mille tõttu oli vajalik ulatuslik restaureerimistöö. Uuendused valmisid 1961. aastal ja Mole Antonelliana kõrgus ulatus taas 167 meetrini. Sel ajal pandi torni tippu ka uus kuldne Vittorio Emanuele II kuju.

20. sajandi lõpus otsustas linnavalitsus anda hoonele uue elu ja 2000. aastal avati seal Museo Nazionale del Cinema ehk Riiklik Filmmuuseum. Muuseumi avamisega sai Mole Antonelliana uue elu, olles nüüd pühendatud filmikunstide ajaloo ja arengu uurimisele ja eksponeerimisele.

On oluline märkida, et Mole Antonelliana pole mitte ainult ehituslik saavutus, vaid ka sümbol Itaalia ühendamise ajaloos. See peegeldab Torino tähtsust Itaalia ajaloos kui kuningriigi pealinna ja näitab, kuidas linn on suutnud säilitada oma ajaloolist pärandit, ühendades selle kaasaegsete kultuuriliste suundumustega.

Kokkuvõttes on Mole Antonelliana ajalugu palju enamat kui lihtsalt telliskivide ja mördi lugu. See on tunnistajaks ajaloosündmustele, mis on kujundanud Torino ja Itaalia identiteeti ning kultuuri. Alates selle algsetest juurtest kui sünagoogist kuni tänapäevase muuseumini on Mole Antonelliana muutunud ajaloos ja kultuuris püsivaks sümboliks, mida tuleks kaitsta ja austada.

Mole Antonelliana - Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Mole Antonelliana tänapäeval

Mole Antonelliana on tänapäeval palju enamat kui lihtsalt ajalooline monument; see on elav osa Torino kultuurimaastikust ja oluline sihtkoht nii kohalikele elanikele kui ka rahvusvahelistele külastajatele. Hoone siluett on saanud Torino sünonüümiks, seda võib sageli leida postkaartidelt, suveniiridelt ja turismimaterjalidest, mis kajastavad linna.

Üks silmapaistvamaid muudatusi hoone ajaloos viimastel aastakümnetel on olnud selle ümberkujundamine Museo Nazionale del Cinemaks, ehk Riiklikuks Filmmuuseumiks. See muuseum on pühendatud filmikunsti ajaloo ja tehnoloogia uurimisele, ja see on Euroopa üks suurimaid ja olulisemaid selle valdkonna muuseume. Interaktiivsed eksponaadid, erikollektsioonid ja filmiesitlused kajastavad kino maailma, alates selle varajastest päevadest kuni tänapäevaste meistriteosteni.

Lisaks muuseumile on Mole Antonelliana ka vaateplatvorm, mis pakub külastajatele võimalust näha linnavaadet 85 meetri kõrgusel. Panoraamvaade avaneb kogu linnale ja selle ümbrusele, pakkudes eriti selgetel päevadel vaadet isegi Alpide mäestikule.

Tänapäeva Mole Antonelliana on ka koht, kus saab nautida kultuuriüritusi, näitusi ja eriprogramme. See on kohtumispaik, mis ühendab mineviku ja oleviku, pakkudes kohalikele ja turistidele võimalust sukelduda filmikunsti maailma ja samal ajal nautida ühte Itaalia kõige muljetavaldavamat arhitektuurilist saavutust. Tänapäeva Mole Antonelliana jätkab Torino ajaloo ja kultuuri edasiandmist ning on kindlasti üks kohustuslikke sihtkohti kõigile, kes külastavad seda kaunist linna.

Mole Antonelliana - Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Mole Antonelliana külastamine

Mole Antonelliana on kahtlemata üks Torino silmapaistvamaid ja kõige enam külastatavaid vaatamisväärsusi. Külastajate jaoks, kes soovivad sellest ainulaadsest paigast kõige rohkem saada, on oluline olla kursis ligipääsu ja piletihinnaga.

Ligipääs ja piletid

Mole Antonelliana asub Torino südames, mis tähendab, et see on hõlpsasti ligipääsetav mitmel viisil, olgu siis jalgsi, ühistranspordiga või autoga. Kuna see asub linnakeskuse piirkonnas, on paljud turistidest jalutajad valinud kõndimise võimaluse, et imetleda linna ajaloolist arhitektuuri teel Mole Antonellianasse.

Ühistranspordiga saabudes on mitu võimalust. Torino trammivõrgustik on üks parimaid viise liikumiseks linnas, ja Mole Antonelliana lähedal asuvad mitmed peatused, mis tagavad kiire ja mugava ligipääsu. Bussid on samuti hea variant, pakkudes laiemat ulatust neile, kes tulevad kaugemalt.

Autoga saabujatele on parkimine Torino kesklinnas mõnikord keeruline, kuid mitmed tasulised parklad asuvad Mole Antonelliana läheduses. Külastajatel soovitatakse siiski eelnevalt uurida parkimisvõimalusi, eriti kõrgajal, kui linna külastab palju turiste.

Piletihinnad Mole Antonelliana külastamiseks ja eriti Museo Nazionale del Cinema jaoks varieeruvad sõltuvalt vanusest, grupi suurusest ja soodustustest. Tavaliselt on soodushinnad lastele, pensionäridele ja suurtele gruppidele. Samuti on saadaval perepiletid, mis pakuvad märkimisväärset säästu. Lisaks sellele saavad kohalikud elanikud mõnikord nautida soodsamaid hindu, mis julgustab neid külastama ja hindama oma kultuuripärandit.

Museo Nazionale del Cinema sissepääs sisaldab tavaliselt ligipääsu nii püsivatele kui ka ajutistele näitustele ning võimalust kasutada lifti, mis viib vaateplatvormile. See on kindlasti soovitatav, kuna vaated üle linna on hingematvad.

On oluline märkida, et eriti hooaegadel või koolivaheaegadel võib olla suurem külastajate arv, mistõttu võivad tekkida järjekorrad. Seega soovitatakse külastajatel osta piletid ette veebis või varuda rohkem aega külastuseks.

Lõpetuseks, külastajatel, kes plaanivad Mole Antonelliana ja Museo Nazionale del Cinema külastust, soovitatakse uurida kõiki võimalusi ja valida enda jaoks sobivaim. Olgu see siis ligipääsu või piletihinna osas, eeltöö aitab kindlasti tagada meeldiva ja muretu kogemuse sellel ajaloolisel ja kultuurilisel maamärgil.

Mida saab näha?

Mole Antonelliana on rohkem kui lihtsalt muljetavaldav arhitektuuriline saavutus vaid see on ka koduks rikkalikule ajaloole ja kultuurile, millest palju on seotud filmikunstiga. Selle unikaalsete eksponaatide ja ainulaadsete kogemustega on külastajatele palju avastada.

 • Museo Nazionale del Cinema: Riiklik Filmmuuseum on tõeline aare filmihuvilistele ja neile, kes soovivad paremini mõista kino ajalugu ja selle mõju maailma kultuurile. Eksponaadid hõlmavad kõike alates varajastest kinomasinatest ja filmiplakatitest kuni kostüümide ja režissööride isiklike esemeteni. Muuseum jälgib filmi ajalugu selle varajastest päevadest kuni tänapäevani, kajastades kõike animatsioonist ja muudest filmitehnikatest kuni kaasaegsete filmide ja režissööride suurte saavutusteni.
 • Panoraamvaade: Üks Mole Antonelliana kõige muljetavaldavamaid omadusi on selle tipus asuv vaateplatvorm. Lift viib külastajad 85 meetri kõrgusele, pakkudes hingematvaid vaateid kogu Torinole ja selle ümbrusele. Selgetel päevadel saab näha isegi Alpide mäestikku. See on koht, kus võtta aeg maha, teha fotosid ja imetleda linna lummavat ilu.
 • Ajalooline Arhitektuur: Mole Antonelliana ise on kunstiteos. Detailne arhitektuur ja disain kajastavad 19. sajandi Itaalia kunsti ja kultuuri. Külastajatel on võimalus imetleda selle keerukaid detaile, kaare ja torni ainulaadset struktuuri.
 • Ajutised Näitused: Lisaks püsieksponaatidele korraldab muuseum ka ajutisi näitusi. Need varieeruvad teemalt ja keskenduvad konkreetsetele filmidele, režissööridele, näitlejatele või teemadele. Need näitused toovad sageli esile haruldasi esemeid, fotosid ja filme, mis on laenatud teistest kogumitest ja muuseumidest kogu maailmas.
 • Filmiesitlused: Museo Nazionale del Cinema ei keskendu ainult filmide ajaloole, vaid ka nende näitamisele. Külastajad saavad nautida erinevaid filmiesitlusi, sealhulgas klassikuid, haruldasi filme ja dokumentaale, mis kajastavad kino mitmekesisust ja rikkust.
 • Interaktiivsed Eksponaadid: Mole Antonelliana pakub ka mitmeid interaktiivseid eksponaate, mis võimaldavad külastajatel tõeliselt sukelduda filmimaailma. Olgu selleks siis filmikaamerate proovimine, eriefektide loomise õppimine või iseenda filmilõigu loomine – interaktiivsed eksponaadid on kindlasti nooremate külastajate seas populaarsed.
 • Raamatupood ja Suveniirid: Muuseumi sissepääsu juures asub raamatupood, kus on saadaval mitmesugused teosed filmiajaloost, kunstist ja kultuurist. Samuti on seal suveniiride sektsioon, kust saab osta mälestuseseid Mole Antonelliana ja muuseumi külastuse kohta.
Mole Antonelliana - Põhjalik ülevaade ja reisijuht

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Mole Antonelliana, olles üks Torino peamisi vaatamisväärsusi, paikneb linna ajaloolises keskuses, kus külastajad leiavad palju muid huvitavaid paiku, mida avastada. Nii et kui olete juba imetlenud Mole Antonelliana imposantset arhitektuuri ja sisukat Filmmuuseumi, on teil palju muid võimalusi linnas ringi liikumiseks ja selle ajaloo ning kultuuri nautimiseks.

 • Piazza Castello: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel Mole Antonelliana’st leiate Piazza Castello, Torino peaväljaku. Sellel avaral platsil asub Palazzo Reale, endine Savoia kuningate residents, ning Palazzo Madama, mille ajalugu ulatub tagasi Rooma ajastusse.
 • Torino katedraal ja Savoia krüpt: Siin leiate Torino kuulsa Särgi, mis on olnud kristluse pühade jäänuste keskmes paljude aastate jooksul. Lisaks sellele on siin ka Savoia krüpt, kus puhkavad mõned ajaloolised Itaalia kuningad.
 • Palazzo Carignano: Imposantne barokkhoone, mis oli kunagi Savoia-Soissons’ide printsessi residentsiks. See on nüüd “Museo Nazionale del Risorgimento Italiano”, mis kajastab Itaalia ühendamise ajalugu 19. sajandil.
 • Via Roma: See on Torino peamine ostutänav, kus külastajad saavad nautida Itaalia moodi, kulinaarseid delikatesse ja muid kohalikke tooteid. See ulatub Piazza Castellolt Piazza San Carlo’ni, mida peetakse üheks linna ilusamaks platsiks.
 • Parco del Valentino: Suur ja roheline pargiala Po jõe ääres, kus on roosiaiad, ajaloolised hooned ja rekonstrueeritud keskaegne küla. Ideaalne koht lõõgastumiseks pärast pikka päeva linna avastamist.
 • Museo Egizio: Asudes ka Mole Antonelliana läheduses, on see muuseum üks maailma parimaid Egiptuse kunsti ja arheoloogia kogusid väljaspool Kairot. See pakub muljetavaldavat kogemust, mis hõlmab iidseid mumifitseeritud kehasid, sarkofaage, skulptuure ja palju muud.
 • Galleria Subalpina: Ajalooline ja elegantne kaubandusgalerii, mis on kuulus oma kaunite kaupluste, kohvikute ja restoranide poolest.

Kokkuvõtteks

Mole Antonelliana on sümbol, mis räägib Torino ja kogu Itaalia ajaloo, kultuuri ja kunsti loost. Alates selle algsetest kavatsustest kuni selle muundumiseni kinomaailma mekaks, on see ehitus olnud tunnistajaks paljudele ajaloolistele sündmustele ja arengutele. 

Kui olete Mole Antonelliana’s, ei pea te mitte ainult imetlema selle majesteetlikkust, vaid ka hindama selle sügavat ajaloolist tähendust ja panust Itaalia kultuurilisse maastikku. Olgu see siis kinokunsti ajalugu, arhitektuurilised saavutused või lihtsalt Itaalia eluviisi nautimine, on Mole Antonelliana Torino südameks ja hingeks.

Scroll to Top