Siena katedraal

Siena katedraal – Itaalia väikelinna arhitektuuriline ime

Siena, väike linn Itaalia südames, on aastatuhandete jooksul olnud tunnistajaks ajastute pöördelistele sündmustele, kunstnike andekusele ja poliitilistele võimuvõitlustele. Linna kõrgeimad tornid ja keskaegsed tänavad jutustavad lugusid, mis ulatuvad tagasi aegadesse, mil roomlased ja etruskid kõndisid selle maa peal. 

Kuid üks paik tõuseb Sienas esile kõigist teistest – Siena katedraal, arhitektuuriline ime, mille lugu pole vähem põnev kui linna enda ajalugu. See ei ole lihtsalt ehitis vaid see on tõeline monument kunstilisele geniaalsusele, religioossele pühendumisele ja inimvaimu suurusele. 

Käesolevas artiklis sukeldume selle maailmapärandi nimistusse kuuluva meistriteose sügavustesse, alates selle rikkalikust ajaloost kuni selle tänapäevase tähenduseni ja kõikide peidetud aareteni, mida see endas hoiab.

Siena katedraal

Siena katedraali ülevaade

Siena katedraal, tuntud ka kui Duomo di Siena, on meistriteos, mis tähistab Itaalia gooti arhitektuuri tippu. Asudes Siena südames, ühes Toscana piirkonna kõige paeluvamas linnas, on see katedraal rohkem kui pelgalt religioosne pühakoda. See on ajaloo, kunsti ja kultuuri sulatusahi, mis kõneleb nii linnast endast kui ka selle elanikest.

Esimesel pilgul avaldab katedraal muljet oma väljapaistva fassaadiga, mis koosneb valgest ja mustast marmorist vahelduvatest triipudest. See muster jätkub läbi kogu hoone, luues unikaalse ja äratuntava välimuse. Fassaad on rikkalikult kaunistatud skulptuuride, mosaiikide ja vitraažakendega, mis kõik kokku loovad tõeliselt grandioosse vaatepildi.

Kuid see, mis teeb Siena katedraali eriti eriliseks, ei ole ainult selle välimus. Sisekujundus on sama võimas ja lummav. Rikkalikult kaunistatud kapellid, marmorist põrandad ja võluvad vitraažaknad räägivad lugusid piibellikest sündmustest ja pühakutest. Kõige selle keskel tõuseb katedraali peadome, millel on keerukad freskod ja maalid, mis kaunistavad lagede ja seinu.

Lisaks sellele on katedraalis ka mõned eriti silmapaistvad kunstiteosed. Näiteks Pisano kantsel, mis on meisterlikult nikerdustega kaetud ja kujutab endast tõelist keskaegse kunsti meistriteost. Või Biblioteca Piccolomini, mis on tuntud oma rikkalike freskode poolest, mis jutustavad kardinal Piccolomini elust.

See ei ole lihtsalt kirik, vaid monument ajaloole ja kunstile, mis peegeldab Siena linnasajanditepikkust võistlust oma naabri Firenzega kunsti ja arhitektuuri ülemvõimu nimel. Iga detail, iga nikerdis ja iga kivi katedraali struktuuris jutustab loo religioonist, poliitikast ja kunstist ajal, mil Siena oli üks Euroopa kõige jõukamaid ja kultuuriliselt edumeelseid linnu.

Siena katedraal

Ajalugu

Siena katedraali lugu on pikk ja keerukas, ulatudes tagasi sajanditesse ja peegeldades linnas toimunud sündmusi ja muutusi. See on lugu ambitsioonidest, konkurentsist ja vaimsest pühendumusest.

12. sajandi keskel, kui Siena oli saavutamas majanduslikku ja poliitilist tõusu, tajus linna eliit vajadust ehitada kirik, mis kajastaks nende kasvavat jõukust ja võimu. Esialgne katedraal valmis 13. sajandi alguses, kuid linnakodanikud soovisid midagi grandioossemat, et konkureerida naaberlinna Firenze toomkirikuga. Seega võeti vastu otsus ehitada suurem ja võimsam katedraal, mis oleks kõigile nähtav tunnistus Siena võimust ja hiilgusest.

Kuid sellise ulatusliku projekti ehitamine polnud lihtne ülesanne. Linna juhid palkasid parimad arhitektid ja käsitöölised, kes alustasid tööd uue katedraali laiendamiseks. Eesmärgiks oli ehitada üks Euroopa suurimaid kirikuid. Kuid 1348. aastal tabas linna must surm, mis peatas ehitustööd ja tõi kaasa majandusliku languse. Kuigi laiendamise plaane ei viidud kunagi täielikult lõpule, on jälgi sellest ambitsioonikast projektist endiselt nähtavad katedraali põhjaosas.

Ehitus jätkus aeglasemalt pärast katku, kuid katedraal saavutas lõpuks oma praeguse kuju 14. sajandi lõpuks. Selle ehitusprotsessi käigus lisati palju kunstiteoseid ja arhitektuurilisi detaile, mis muutsid Siena katedraali üheks kõige muljetavaldavamaks gooti stiilis kirikuks Itaalias.

Katedraali sisemus on sama muljetavaldav kui välimus. Selle keskaegsed kunstnikud ja käsitöölised olid mõned parimad oma ajastul. Näiteks Nicola Pisano kantsel, mille ta valmis tegi 1268. aastal, on üks esimesi renessansi skulptuure. Selle kaunilt nikerdunud paneelid kujutavad stseene Kristuse elust.

Lisaks sellele on katedraali lõunaosas Biblioteca Piccolomini, kus asuvad Pinturicchio freskod, mis jutustavad loo paavst Pius II elust. Need maalid, mis on tehtud rikkalike värvide ja detailidega, peegeldavad renessansi alguse kunsti keerukust ja ilu.

Siena katedraali ajalugu on ka lugu konkurentsist ja rivaliteedist Firenzega. Kuigi mõlemad linnad olid kunsti ja kultuuri keskused, oli Siena alati püüdnud olla sammu võrra ees. See konkurentsivaim kajastub ka katedraalis, mis ehitati osaliselt selleks, et ületada Firenze toomkirikut nii suuruses kui ka ilus.

Kuid hoolimata sellest konkurentsist, on Siena katedraal omaette meistriteos. See on palju enamat kui lihtsalt kivi ja marmori struktuur. See on ajaloo, kunsti ja usulise pühendumuse tunnistus. Iga kivi, iga nikerdis ja iga kunstiteos räägib lugu linnast, mis oli kunagi üks Euroopa suurimaid kultuuri- ja majanduskeskusi. Katedraali ajalugu annab tunnistust inimvaimust ja püüdlustest, mis on kujundanud selle üheks kõige muljetavaldavamaks religioosseks hooneks maailmas.

Siena katedraal tänapäeval

Siena katedraal jääb ka tänapäeval üheks kõige muljetavaldavamaks ja külastatavamaks vaatamisväärsuseks mitte ainult Sienas, vaid kogu Itaalias. Ajastu mõjude ja muutustega, mida see on sajandite jooksul kogenud, on katedraal püsinud ajaproovile vastu, olles endiselt suurepärase arhitektuuri ja kunsti allikaks.

Tänapäeva külastajad on lummatud sama suurejoonelise fassaadi, keerukate marmorist põrandate ning hämmastavate kunstiteoste ja freskodega, mis on sajandeid tagasi loodud. Katedraali sisekujundus, mida on järk-järgult rikastatud ja kaunistatud, jutustab lugusid, mis kõnelevad sügavatest religioossetest veendumustest ja kunstilisest meisterlikkusest.

Kuid katedraal pole ainult minevikumeenutus. See on elav ja hingav koht, mis jätkuvalt teenib Siena katoliiklikku kogukonda. Palvused, missad ja erilised religioossed tseremooniad toimuvad siin regulaarselt, ühendades pühendumuse ja ajaloo tänapäeva eluga.

Lisaks vaimsele rollile on Siena katedraalil oluline osa ka linna kultuurilises ja turismielus. Paljud turistid ja ajaloo huvilised tulevad kogu maailmast, et imetleda ja mõista seda arhitektuurilist meistriteost ning selle tähtsust Euroopa kunsti ja ajaloo jaoks. Tänapäeva tehnoloogia, nagu audiogiidid ja interaktiivsed näitused, on teinud katedraali kogemuse veelgi rikkalikumaks, võimaldades külastajatel sukelduda sügavamale selle ajalukku ja tähendusse.

Siena katedraal

Siena katedraali külastamine

Siena katedraali külastamine on kogemus, mida ei tohiks Itaalias viibides vahele jätta. See on koht, kus ajalugu, kunst ja religioon sulanduvad kokku, pakkudes külastajatele rikkalikku ja mõtestatud kogemust. Enne katedraali külastamist on oluline olla informeeritud selle ligipääsu ja piletihindade kohta, et külastus oleks võimalikult meeldiv.

Ligipääs ja piletid

Siena katedraal asub linnasüdames, mõne sammu kaugusel kuulsast Piazza del Campo’lt, mis on Siena ajaloolise keskuse süda. Ligipääs katedraalile on lihtne, olenemata sellest, kas saabute jalgsi, autoga või ühistranspordiga.

 • Jalgsi: Kuna Siena ajalooline keskus on suures osas autovaba, on jalgsi kõndimine üks parimaid viise katedraali ja teiste vaatamisväärsuste külastamiseks. Linn on küll mägine, kuid teed on hästi märgistatud ja kõikjal on suunaviidad.
 • Autoga: Kui saabute Sienasse autoga, tuleks mõelda parkimisele. Linnas on mitu maa-alust parklat, kust saate kõndida mõne minuti jooksul katedraalini. Kõige lähemal asuv parkla on “Il Campo”, kuid parkimiskohti võib olla raske leida, eriti kõrghooajal.
 • Ühistranspordiga: Siena on ühendatud bussiliinidega paljudest suurematest Itaalia linnadest. Bussijaam asub linnasüdamest veidi eemal, kuid bussid ja taksod on kättesaadavad katedraali juurde jõudmiseks.

Katedraali külastamiseks on vajalik pilet. Pileteid saab osta katedraali kassast või eelnevalt internetist. On olemas erinevaid piletipakette, mis võimaldavad külastada ka teisi katedraali kompleksi kuuluvaid osi, nagu näiteks Piccolomini raamatukogu, baptisteerium ja muud huvipunktid.

Tavaline pilet annab ligipääsu katedraalile ja selle peamistele vaatamisväärsustele. Soovitatav on kaaluda kombineeritud pileti ostmist, mis annab ligipääsu kõigile katedraali atraktsioonidele ja võib osutuda kulutõhusamaks neile, kes soovivad külastada mitut osa.

Allahindlusi pakutakse lastele, õpilastele ja pensionäridele ning on olemas ka perepiletid. Grupid peaksid kaaluma eelbroneeringut, et tagada juurdepääs soovitud ajal.

Tuleb märkida, et religioossete ürituste, näiteks missade ja eriliste tseremooniate ajal, võib katedraali külastamine olla piiratud või ajutiselt suletud, seega on soovitatav kontrollida külastusaegu ette.

Siena katedraal

Mida saab näha?

Siena katedraal, ametlikult tuntud kui Duomo di Siena, on kunstilise ja arhitektuurilise meisterlikkuse meistriteos, mille igas nurgas ja detailis on ajalugu ja pühendumus. Katedraali keerukas fassaad, selle sisemine rikkalikkus ja arvukad kunstiteosed on kõigest mõned asjadest, mis ootavad avastamist.

 • Fassaad: Katedraali esifassaad on gooti stiilis meistriteos, mida kaunistavad kivid, skulptuurid ja mosaiigid. Fassaadi kolm suurt portaalit esindavad usulist ikonograafiat, millest igaüks on omaette kunstiteos.
 • Marmorist põrandad: Üks katedraali kõige märkimisväärsemaid osi on selle keeruka mustriga marmorist põrandad. Põrand on kaunistatud 56 ruudukujulise paneeliga, millel on kujutatud piibellikke lõike, allegooriaid ja ajaloolisi sündmusi. Need paneelid on aastate jooksul teinud erinevad kunstnikud ja kujutavad Siena kunsti kõrgaega.
 • Piccolomini raamatukogu: Katedraali küljel asuv raamatukogu on pühendatud kardinal Francesco Piccolominile. Raamatukogu seinu kaunistavad Pinturicchio maalitud elavad freskod, mis kujutavad Piccolomini elu. Samuti on seal näha mitmeid väärtuslikke manuskripte ja köiteid.
 • Kabelid ja altariosad: Katedraalis on mitmeid väiksemaid kabeleid, mis on pühendatud erinevatele pühakutele ja religioossetele sündmustele. Kõige silmapaistvam on Kapella del Voto, mis on gooti stiilis meistriteos, kaunistatud hinnaliste kunstiteostega.
 • Baptisteerium: Asub katedraali all ja on pühendatud San Giovanni’le. Siin saab imetleda Nicola Pisano kujundatud kaunist kastet, mis on üks renessansskunsti meistriteoseid.
 • Katedraali torn: Külastajatel on võimalus ronida katedraali torni, kust avaneb hingemattev vaade Sienale. See 77-meetrine torn pakub 360-kraadist vaadet, mis on eriti maagiline päikeseloojangul.
 • Kunstiteosed: Katedraal on koduks lugematutele skulptuuridele, maalidele ja freskodele, mis on loodud mõnedest kõige silmapaistvamatest kunstnikest, nagu Donatello, Pisano ja Bernini. Eriti märkimisväärne on Duccio di Buoninsegna kujundatud katedraali kõrgaltarimaal, mis kujutab Neitsi Maarja taevaminekut.
 • Opernhaus Museum: Kuigi see asub katedraali kompleksis, on see siiski külastamist väärt. Muuseumis on eksponeeritud paljud originaalsed skulptuurid ja kunstiteosed, mis on aja jooksul katedraalist eemaldatud. Siit avaneb ka suurepärane vaade katedraali fassaadile ja Siena linnale.

Siena katedraal on kahtlemata üks Euroopa kõige kaunimaid ja ajalooliselt rikkalikumaid kirikuid. Iga detail, alates mosaiikidest kuni skulptuurideni, räägib lugu usust, kunstist ja inimvaimust. Katedraali külastamine on nagu ajas rändamine, kus saab tunda ja mõista keskaegse Itaalia religioosset ja kunstilist pühendumust.

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Kui olete juba Siena katedraali imedega tutvunud, avastage kindlasti ka selle lähikond, kus on mitmeid ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi, mis teevad Siena linnast ühe Itaalia kõige maagilisema sihtkoha.

 • Piazza del Campo: See on Siena süda ja üks maailma suurimaid keskaegseid väljakuid. Piazza del Campo on tuntud oma ainulaadse kumeruse ja kauni arhitektuuri poolest. Siin toimub kaks korda aastas kuulus hobuserenn Palio di Siena. Väljaku keskel seisab Fonte Gaia, ilus ja ajalooliselt oluline purskkaev.
 • Palazzo Pubblico ja Torre del Mangia: Asudes otse Piazza del Campo ääres, on Palazzo Pubblico Siena ajalooline raekoda. Hoone sisaldab mõningaid olulisemaid kunstiteoseid, sealhulgas Ambrogio Lorenzetti “Hea ja halva valitsuse allegooriad”. Kõrval asuv Torre del Mangia on 102-meetrine kellatorn, mille otsast avaneb suurepärane vaade linnale.
 • Basilica di San Domenico: See massiivne gooti kirik on tuntud selle poolest, et seal asub püha Caterina da Siena relikvia. Kirik on lihtsa disainiga, kuid selle sisemus peidab endas olulist kunsti ja ajalugu.
 • Siena Santa Maria raudteejaam: Kuigi see ei pruugi esmapilgul tunduda tavalise turisti vaatamisväärsusena, on raudteejaam hea alguspunkt neile, kes soovivad Sienast edasi reisida ja Toskaana teisi piirkondi avastada.
 • Pinacoteca Nazionale: Asudes ajaloolises Palazzo Buonsignori hoones, on see kunstigalerii koht, kus näha Siena koolkonna meistrite kunstiteoseid, sealhulgas Simone Martini ja Duccio di Buoninsegna töid.
 • Complesso Museale Santa Maria della Scala: See oli kunagi üks Euroopa vanimaid ja suurimaid haiglaid, mis nüüd on muudetud muuseumiks. Kompleksis saab tutvuda Siena ajaloo, kunsti ja kultuuriga läbi erinevate sajandite.
 • Fortezza Medicea: See on kindlus, mille ehitamist juhtisid Medici dünastia valitsejad Firenzest, et näidata oma võimu Sienas. Kindlusest avaneb suurepärane vaade linnale, ja see on populaarne koht nii kohalike kui ka turistide seas.
 • Orto Botanico di Siena: See botaanikaaed on osa Siena Ülikoolist ja on koht, kus saab nautida looduse ilu ja haruldasi taimekollektsioone.
Siena katedraal

Kokkuvõtteks

Siena katedraal seisab ajatult linnas, mis on kuulus oma keskaegse pärandi ja kultuuri poolest. Katedraal, mis kunagi alustas oma teekonda linna eliidi ambitsioonikate unistuste ja jõukuse sümbolina, on nüüdseks tunnistajaks sajanditepikkustele muutustele, mida Siena on kogenud. 

Alates selle ajaloost, mis kajastab kunstilist ja poliitilist arengut, kuni tänaste külastuskogemusteni, mis hõlmavad nii kunstilist ilu kui ka religioosset tähendust, on Siena katedraal rohkem kui lihtsalt kirik. See on lugu linna, rahva ja vaimu triumfist. Läheduses asuvad vaatamisväärsused rikastavad veelgi seda kogemust, muutes Siena külastuse täielikuks sukeldumiseks ajalukku, kunsti ja kultuuri.

Scroll to Top