Castel Sant’Angelo Roomas

Castel Sant’Angelo Roomas: Ajaloolise Arhitektuuri Pärl Tiberi Kaldal

Rooma on linn, kus minevik ja olevik kohtuvad, pakkudes külastajatele ajaloo, kultuuri ja kunsti maitset igal sammul. 

Kuid vähesed paigad on nii täielikult tabanud Rooma mitmekülgset olemust kui Castel Sant’Angelo. 

See muljetavaldav ehitis, mis ulatub tagasi Rooma impeeriumi päevadesse, on ajas muutunud ja kohanenud, et rääkida lugusid kuningatest, paavstidest ja sõjast. 

Castel Sant’Angelo Roomas on palju enamat kui lihtsalt ajalooline monument; see on Itaalia pealinna üks sümboleid, mis kujutab endast aastatuhandete jooksul toimunud muutusi ja püsivust. 

Selles artiklis heidame pilgu selle kindluse ajalukku, arhitektuuri, vaatamisväärsuste ja selle tähendusse nii roomlaste kui ka kogu maailma jaoks. 

Castel Sant’Angelo Roomas

Castel Sant’Angelo ülevaade

Castel Sant’Angelo, mida tuntakse ka Hadrianuse mausoleumina, on Rooma linnapildis üks ikoonilisemaid hooneid, mis on aastate jooksul täitnud mitmeid funktsioone – alates Rooma keisri mausoleumist kuni keskaegse kindluseni. 

See suur sõjaliselt-strateegilise tähtsusega struktuur asub Tiberi jõe kaldal, kust avanevad hingematvalt kaunid vaated Rooma linnale ja Vatikani territooriumile.

Juba kaugelt paistab Castel Sant’Angelo silmapaistev siluett – massiivne silindrikujuline ehitus, mille tipus troonib ingli kuju. Selle ingli kuju juurest tuleb ka ehitise nimi – “Ingliloss” või “Püha Ingli Kindlus”. Legendi järgi ilmus ingel peapiiskop Gregory Suurele aastal 590 ja teatas, et katk, mis oli Roomat räsinud, oli lõppenud. Ingli kujutis, mille tiibadega langetatud mõõk sümboliseerib seda imet, asetati hiljem kindluse tippu mälestamaks seda sündmust.

Arhitektuurselt on Castel Sant’Angelo segu erinevatest ajastutest ja kultuuridest, mis peegeldab Rooma rikast ajalugu. Keisri Hadrianuse algne mausoleum on ühendatud mitmete keskaegsete müüride ja tornidega, luues kokku unikaalse arhitektuurilise kompositsiooni. Rooma ajaloos on Castel Sant’Angelo mänginud olulist rolli mitte ainult matmispaigana, vaid ka kriitilistel hetkedel kindlusena, varjupaigana ja vanglana.

Tänapäeval on Castel Sant’Angelo rikkalik ajaloomälestis, mis pakub külastajatele võimalust sukelduda sügavale Rooma ajalukku ja imetleda seda unikaalset ehitist nii seest kui väljast. Oma strateegilise asukoha tõttu on sellelt avanevad vaated Roomale tõeliselt vapustavad, muutes selle üheks kohustuslikuks peatuseks iga Rooma külastaja jaoks.

Castel Sant’Angelo Roomas

Ajalugu

Castel Sant’Angelo ehk Hadrianuse mausoleum on ehitise nime, funktsiooni ja välimuse muutumisel näinud palju Rooma ajaloo pöördepunkte. Ehitise ajalugu on tihedalt põimunud Rooma linna ajalooga ning seetõttu on see ka oluline tunnistaja mitmetest Rooma impeeriumi, keskaja ja isegi renessansi sündmustest.

Kõik algas 2. sajandil, kui Rooma keiser Hadrianus otsustas ehitada endale ja oma järeltulijatele suurejoonelise mausoleumi. Tööd algasid umbes 123. aastal ja lõppesid keiser Antoninus Pius’i ajal 139. aastal. Ehitatud otse Tiberi jõe kaldale, koosnes mausoleum suurest silindrilisest trummist, mille ülaosas oli aed ja skulptuurid ning mida ümbritses kvadrantseina. Selle keskel seisvas mausoleumis oli mitu korrust, kus asusid keisrite ja nende pereliikmete sarkofaagid.

Ent Rooma ajalugu on täis ülestõuse, vallutusi ja langusi ning nii muutus ka mausoleumi funktsioon. Aastal 271. aastal pärast Kristust ehitas keiser Aurelian Rooma ümber müüri, mis kaasas ka Hadrianuse mausoleumi. Aastatel, mis järgnesid, integreeriti mausoleum linna kaitsesüsteemi ja seda tugevdati korduvalt, mistõttu hakkas see muutuma tõeliseks kindluseks.

Püha Ingli Kindluseks sai hoone keskajal, kui legend räägib, kuidas aastal 590. aastal nägi paavst Gregorius Suur Tiberi silla kohal inglit, kes pani mõõga oma tuppe. See vaatepilt tõlgendati kui märki sellest, et katk, mis oli Roomat tabanud, oli nüüd läbi. Sellisena sai ehitisele nimi Castel Sant’Angelo ehk Püha Ingli Kindlus.

Aastate jooksul on Castel Sant’Angelo olnud nii paavstide residents, sõjaväe kindlus kui ka vangla. Renessansiajastul ehitasid paavstid ühendustunneli, mis ulatus Castel Sant’Angelost Vatikani paleedeni, tagamaks ohutu põgenemistee ajal, kui paavsti elu või Rooma linna turvalisus oli ohus.

Kindlus on olnud tunnistajaks paljudele dramaatilistele sündmustele ja ajaloolistele hetkedele. Näiteks 1494. aastal, kui Prantsuse väed olid Rooma väravate ees, kasutas paavst Aleksander VI kindlust varjupaigana. Sama tegi paavst Clemens VII aastal 1527, kui Rooma linna vallutasid Saksa ja Hispaania väed.

Vanglana kasutamise perioodil hoidsid paavstid kindluses vangis mitmeid olulisi isikuid. Vanglana sai see kuulsaks oma karmide tingimuste ja kõrge ohvrite arvu tõttu. Rooma linna ajaloos on Castel Sant’Angelo näinud palju verevalamist ja draamat ning samal ajal ka pakkunud varjupaika ja kaitset Rooma paavstidele.

1. sajandi lõpus muutus kindlus sõjaväekasarmuks ja jäi selleks kuni 20. sajandi alguseni. Alles 20. sajandil otsustati see muuta muuseumiks, mis näitaks Castel Sant’Angelo rikast ajalugu ja mitmekesist kasutust.

Tänaseks päevaks on Castel Sant’Angelo olnud Rooma ajaloos osaline rohkem kui 1800 aastat, olles tunnistajaks impeeriumi hiilgeaegadele, langustele, keskaegsetele segadustele, renessansi suurusele ja kaasaegsetele muutustele. Ta on tõeline ajaloo tunnistaja, mille iga kivi ja koridor räägib omaenda loo sellest iidsest ja ajaloolisest linnast.

Castel Sant’Angelo Roomas

Castel Sant’Angelo tänapäeval

Tänapäeval on Castel Sant’Angelo Rooma üks silmapaistvamaid ja enim külastatud vaatamisväärsusi, pakkudes nii ajaloolist kui ka kultuurilist elamust. Olles muutunud militaarobjektist muuseumiks, võimaldab see külastajatel reisida ajas tagasi ja näha Rooma eri ajastute pärandit.

Muuseumina eksponeerib Castel Sant’Angelo mitmekesist kollektsiooni, mis koosneb renessansiaegsetest kunstiteostest, keskaegsetest relvadest, Rooma skulptuuridest ja paljudest teistest eksponaatidest. Eriti huvitav on võimalus uurida ehitise erinevaid kihte, mis näitavad selle erinevaid funktsioone ja muutumisi läbi aastatuhandete.

Külastajad saavad jalutada kindluse müüride vahel, kus kunagi patrullisid Rooma sõdurid, ning avastada saladuslikke koridore ja kamreid, mis on säilinud aastasadade jooksul. Üks olulisemaid kogemusi on kindlasti tõusta ehitise tippu, kust avaneb hingemattev vaade Rooma linnale ja Vatikanile. Päikeseloojangu ajal muutub vaade eriti maagiliseks, pakkudes unustamatut elamust.

Lisaks ajaloolisele ja kultuurilisele küljele on Castel Sant’Angelo ka koht, kus korraldatakse erinevaid üritusi, näiteks suveõhtuste kontsertide või teatrietenduste näol. Nii kohalikud kui ka turistid armastavad veeta siin aega, nautides Rooma ajaloolist õhkkonda ja Castel Sant’Angelo majesteetlikkust.

Castel Sant’Angelo külastamine

Castel Sant’Angelo on üks neist kohustuslikest peatuskohtadest, mida iga Rooma külastaja peaks oma reisikavasse lisama. Selle ajalooline ja arhitektuuriline rikkus, kombineerituna imelise vaatega Rooma südamele, teeb sellest koha, mida ei tohi maha magada.

Kuid nagu iga populaarse turismiobjektiga, on ka siin mõned olulised nüansid, mida külastajatel tasub teada.

Ligipääs ja piletid

Castel Sant’Angelo asub Rooma kesklinnas, Tiberi jõe ääres, otse Vatikani lähedal. Seetõttu on ligipääs sellele vaatamisväärsusele suhteliselt lihtne. Külastajad saavad kasutada Rooma ühistransporti – metrood, busse või tramme. Lähim metroojaam on “Ottaviano – San Pietro”, kust on vaid lühike jalutuskäik.

Piletid Castel Sant’Angelo külastamiseks on saadaval nii kohapeal kui ka eelnevalt internetist. Soovitatav on piletid ette osta, eriti tipphooajal, kui kohapeal võivad olla pikad järjekorrad. Eelnevalt ostes võib ka säästa aega ja raha, kuna mõned veebisaidid pakuvad allahindlusi või spetsiaalseid pakkumisi. Lisaks on olemas ka eripiletid nagu perepiletid või õpilastele ja pensionäridele mõeldud sooduspiletid. Pidage meeles, et hinnad ja sissepääsuajad võivad aastate jooksul muutuda, nii et on mõistlik enne külastust kontrollida ametlikku veebisaiti või turismiinfokeskusest.

Tasub ka meeles pidada, et Castel Sant’Angelo on populaarne koht, seega on mõistlik kavandada külastus varajaseks hommikuseks ajaks või hilisemaks pärastlõunaks, et vältida suurimaid rahvahulki. Eriti soojadel päevadel pakub hilisõhtune külastus ka jahedamat temperatuuri ja eriti maagilist atmosfääri.

Mida saab näha?

Castel Sant’Angelo ei ole lihtsalt kindlus või mausoleum, vaid kultuuride ja ajastute sulatusahi, mis pakub külastajatele rikkalikku ja mitmekülgset kogemust. Siin saab tutvuda Rooma ajalooga, arhitektuuri meistriteostega ja nautida linnavaateid, mis jäävad kauaks meelde.

 • Hadrianuse Mausoleum: Ehitise algne eesmärk oli olla mausoleum keiser Hadrianusele ja tema perele. Kuigi paljud selle esialgsed jooned on aastate jooksul ümber ehitatud või kaotatud, saab külastaja ikkagi aimu sellest monumentaalsest struktuurist ja tunnetada ajaloolist õhkkonda.
 • Püha Ingli skulptuur: Tippu jõudes kohtab külastaja suurt ingli skulptuuri, mis tähistab paavst Gregorius Suure nägemust, mis andis kindlusele nime. See on koht, kus saab teha imelisi fotosid ja nautida 360-kraadist vaadet Roomale.
 • Paavsti korterid: Keskaegsed paavstid kasutasid Castel Sant’Angelot oma residentsina, eriti ohtlikel aegadel. Külastajad saavad tutvuda nende luksuslikult kaunistatud tubadega, mis annavad ettekujutuse paavstlikust elust keskajal.
 • Relvade ja sõjanduse kollektsioon: Kindluses on ka relvamuuseum, kus eksponeeritakse keskaegseid ja renessansiaegseid relvi, rüüsid ja muid sõjatarbeid.
 • Salajased koridorid ja kambrid: Kindluse labürintliku disaini tõttu on seal palju salajasi koridore ja kamreid, mida saab avastada. Mõned neist on aastate jooksul olnud kasutusel vangikongidena või varjupaikadena.
 • Ühendustunnel Vatikaniga: Kuigi seda tunnelit ei ole alati külastajatele avatud, on see oluline ajalooline tee, mis ühendas Castel Sant’Angelot Vatikani paleega ja pakkus paavstile põgenemisteed ohtlikel aegadel.
 • Aed ja kohvik: Kindluse alaosas on aed ja kohvik, kus külastajad saavad puhata, nautida suupisteid või jooke ja imetleda kindluse välisilmet ja ümbritsevat maastikku.
 • Ajutised näitused: Aeg-ajalt korraldatakse kindluses ka ajutisi kunsti- ja ajaloonäitusi, mis keskenduvad konkreetsetele teemadele või ajaperioodidele, pakkudes külastajatele pidevalt uusi ja põnevaid kogemusi.
Castel Sant’Angelo Roomas

Läheduses asuvad vaatamisväärsused

Castel Sant’Angelo asub Rooma südames, mis tähendab, et see on ümbritsetud mitmete teiste oluliste ajalooliste ja kultuuriliste Rooma vaatamisväärsustega. Siin on mõned neist, mida ei tohiks maha magada:

 • Vatikan: Vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel asub Vatikan, maailma väikseim iseseisev riik. See on koduks mitmetele kuulsatele vaatamisväärsustele nagu Püha Peetruse basiilikale, Vatikani muuseumidele ja Sixtuse kabelile, kus saab imetleda Michelangelo maalitud laemaali.
 • Ponte Sant’Angelo: See ajalooline sild, mis viib otse Castel Sant’Angeloni, on tuntud oma kaunite inglikujude poolest, mis on paigutatud mõlemale silla küljele.
 • Piazza Navona: Üks Rooma kuulsamaid väljakuid, kus asub kolm muljetavaldavat purskkaevu, sealhulgas Bernini meistriteos “Nelja jõe purskkaev”.
 • Campo de’ Fiori: Ajalooline turg ja väljak, mis päeva jooksul muutub vilkaks turuplatsiks ja õhtul populaarseks kohtumispaigaks nii kohalike kui ka turistide jaoks.
 • Pantheon: Üks kõige paremini säilinud antiikajastu ehitisi, mis on tuntud oma tohutu kupli ja keskse avause poolest, mis valgustab selle sisemust.
 • Via della Conciliazione: See lai avenüü ühendab Castel Sant’Angelot Püha Peetruse basiilikaga, pakkudes suurepärast vaadet mõlemale ehitisele.
 • Borghese galerii ja aiad: Kuigi see asub natuke kaugemal, on see kunstigalerii kindlasti külastamist väärt, pakkudes maailma ühte parimat kunstikollektsiooni, sealhulgas teoseid Caravaggiolt, Berninilt ja Rafaelilt.
 • Trastevere: Rooma ajalooline naabruskond, mis on tuntud oma kitsaste tänavate, traditsiooniliste restoranide ja elava ööelu poolest. Ideaalne koht autentse Rooma kogemise saamiseks.

Need on vaid mõned vaatamisväärsused, mis asuvad Castel Sant’Angelo lähedal. Rooma, mida nimetatakse sageli “igavese linna”ks, on linn, kus iga nurga taga on midagi avastada, ja Castel Sant’Angelo piirkond on selle tõestuseks.

Castel Sant’Angelo Roomas

Kokkuvõtteks

Castel Sant’Angelo, algselt rajatud mausoleumina ja hiljem muutunud kindluseks ja paavstide residentsiks, on ajaloo, kultuuri ja kunsti mosaiik. 

See Itaalia vaatamisväärsus, mis paistab silma oma arhitektuurse hiilguse ja ajaloolise tähenduse poolest, on üks Rooma kõige olulisemaid monumente. 

Ümbritsetuna paljudest teistest ajaloolistest paikadest, pakub Castel Sant’Angelo külastajatele sügavat sukeldumist Rooma rikkasse pärandisse.

Scroll to Top