Sitsiilia Vaatamisväärsused

Sitsiilia Vaatamisväärsused: 20 Imelist Kohta, Mida Avastada

Sitsiilia on selline Itaalia piirkond, mis pakatab ajaloo, kultuuri ja loodusliku ilu poolest. See suurim Vahemere saar on rikas erinevate kultuuride mõjudest, mis on sajandite jooksul kujundanud selle ainulaadset identiteeti. 

Sitsiilia vaatamisväärsused varieeruvad antiiksetest tempelitest ja keskaegsetest linnadest kuni kaunite rannikualade ja imposantsete vulkaanideni, pakkudes midagi iga külastaja jaoks. 

Käesolev artikkel sukeldub Sitsiilia erinevate vaatamisväärsuste sügavustesse, pakkudes põhjalikku ülevaadet mõnedest saare parimatest sihtkohtadest.

1. Palermo

Vaatamisväärsused Sitsiilias
Palermo

Palermo, Sitsiilia pealinn, on tõeline kultuuride sulatusahi, mille arhitektuur, kunst ja gastronoomia peegeldavad sajanditepikkust ajalugu. Ajalooliste vaatamisväärsuste hulka kuuluvad Normannide palee ja Palermo katedraal, mis on suurepärased näited Normanni-Araabia arhitektuurist. Kapuutsi katakombid pakuvad mõningast morbiidset huvi, kus külastajad saavad näha tuhandeid säilinud inimjäänuseid. 

Palermo linn pakub rikkalikku kultuurielamust, sealhulgas ooperi- ja balletietendusi Teatro Massimo’s, Euroopa suurimas ooperiteatris. Palermo on ka gastronoomia häll, kus on arvukalt restorane ja turgusid, sealhulgas kuulus Ballarò turg.

2. Taormina

Sitsiilia idarannikul asuv Taormina on üks saare kõige külastatumaid linnu. Tänu oma kaunile asukohale mäenõlval pakub linn hingematvaid vaateid Etna vulkaanile ja sinisele Joonia merele. 

Taormina on kuulus oma antiikse Kreeka teatri poolest, mis on hästi säilinud ja mida kasutatakse endiselt etendusteks. Vana-Rooma aegadest pärinev Naumachie sein on muljetavaldav näide antiiksest arhitektuurist. Taormina on ka tuntud oma arvukate butiikide, restoranide ja kohvikute poolest, mis asuvad selle maalilistel munakivitänavatel.

3. Etna vulkaan

Etna on Euroopa kõrgeim ja üks aktiivsemaid vulkaane, pakkudes külastajatele unustamatut looduslikku ilu. Vulkaani tipus asuvad kraatrid, mida saab külastada giidiga ekskursioonidel, pakkudes põnevat ja harivat kogemust. 

Etna rahvuspargis saab matkata, rattaga sõita või isegi suusatada, olenevalt aastaajast. Võimalik on ka veinireise läbi Etna viinamarjaistanduste, mis on kuulsad oma unikaalsete mineraalsete maitsete poolest, mida mõjutab vulkaaniline pinnas.

4. Agrigento tempel

Sitsiilia vaatamisväärsused
Agrigento tempel

Agrigento templite org on UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv arheoloogiline ala, mis asub Sitsiilia lõunarannikul. See koosneb seitsmest Kreeka tempelist, millest kõige paremini säilinud on Concordia tempel. 

Tempel on ehitatud 5. sajandil eKr ja see on üks parimaid säilinud Doric stiilis templeid maailmas. Templite org on ka koduks paljudele muudele arheoloogilistele leidudele, nagu nekropolised, altari jäänused ja antiiksed mälestusmärgid.

5. Siracusa

Siracusa on ajalooline linn Sitsiilia kaguosas, mis oli oluline Kreeka asula ja kultuurikeskus. Linnas on hulgaliselt vaatamisväärsusi, nagu Neptuni allikas, Arethusa allikas, Apollo tempel ja katedraal, mis asub endise Athena templi varemetel. 

Ortigia saar on samuti populaarne turismisihtkoht, kus külastajad saavad nautida ajaloolist atmosfääri ja vaadata muljetavaldavat Maniace kindlust. Arheoloogiamuuseum Paolo Orsi pakub laiaulatuslikku ülevaadet piirkonna ajaloost ja kultuurist.

6. Cefalù

Cefalù on väike kalurilinn, mis asub Sitsiilia põhjarannikul. Linnas on palju ajaloolisi vaatamisväärsusi, nagu Cefalù katedraal, mis on UNESCO maailmapärandi nimistus, Lavatoio medievale (keskaegne pesula) ja Mandralisca muuseum. 

Rannad ja looduskaunid kohad pakuvad suurepäraseid võimalusi puhkuseks ja lõõgastumiseks. Lisaks on Cefalù suurepärane koht Sitsiilia köögi nautimiseks, kus pakutakse värskeid mereande ja traditsioonilisi roogasid.

7. Ragusa

Sitsiilia vaatamisväärsused
Ragusa

Ragusa on Sitsiilia kaguosas asuv ajalooline linn, mis on tuntud oma kauni barokkarhitektuuri poolest. Linn koosneb kahest osast: Ragusa Superiore ehk ülemine linn ja Ragusa Ibla ehk alumine linn. Mõlemad osad pakuvad muljetavaldavaid vaateid ja arhitektuurilisi vaatamisväärsusi, nagu San Giorgio katedraal ja Palazzo Bertini.

Ragusa on osa Val di Noto UNESCO maailmapärandi alast, mis tunnustab piirkonna ainulaadset barokkstiilis arhitektuuri. Lisaks ajaloolistele hoonetele pakub Ragusa ka maalilisi väljakuid, nagu Piazza Pola ja Piazza del Duomo, kus külastajad saavad nautida kohalikku atmosfääri ja kohvi või geelatot.

8. Catania

Catania on Sitsiilia teine suurim linn, mis asub saare idarannikul. See on tuntud oma barokkstiilis arhitektuuri ja aktiivse kultuurielu poolest. Linna südames asub Piazza del Duomo, mida ümbritsevad paljud ajaloolised hooned, nagu Catania katedraal ja Palazzo degli Elefanti, mis on praegune linnavalitsuse hoone.

Catania on ka Etna vulkaani lähistel asuv linn, mis mõjutab linna maastikku ja ajalugu. Lähedal asub Parco dell’Etna, kus külastajad saavad matkata vulkaani nõlvadel ja nautida selle ainulaadset loodust. Catania on ka suurepärane koht Sitsiilia gastronoomia avastamiseks, kusjuures linna turud ja restoranid pakuvad kohalikke roogasid ja tooteid.

9. Monreale katedraal

Monreale katedraal on üks Sitsiilia kõige olulisemaid ja muljetavaldavamaid kirikuid, mis asub Monreale linnas Palermo lähedal. Katedraal on tuntud oma suurejoonelise arhitektuuri ja sisustuse poolest, eriti kuldsete mosaiikide poolest, mis kujutavad erinevaid religioosseid stseene ja hõlmavad umbes 68 000 ruutjalga pinda. Mosaiigid on valmistatud 12. ja 13. sajandil ning neid peetakse üheks maailma suurimaks kuldmosaiikide kogumiks.

Katedraal ise on ehitatud 12. sajandil Normani kuninga William II tellimusel ning on suurepärane näide Normani, Bütsantsi ja araabia stiilide sulandumisest. Lisaks mosaiikidele on katedraalis ka huvitav klooster, mis on tuntud oma kaunist siseõue ja kaunistatud kapiteelide poolest.

10. Marsala

Sitsiilia vaatamisväärsused
Marsala

Marsala on kuulus oma veini poolest, mis on saanud nime linna järgi. Marsala vein on magus, mida toodetakse mitmes stiilis, sealhulgas kuiv, poolmagus ja magus. Külastajad saavad veinitehastes degusteerida erinevaid Marsala veine ja tutvuda tootmisprotsessiga.

Lisaks veini kogemusele pakub Marsala ka arheoloogilisi vaatamisväärsusi, nagu Püha Antoniuse basiilika ja Baglio Anselmi arheoloogiamuuseum, kus asub iidse Rooma laeva vrakk. Marsala on ka hea lähtepunkt Lääne-Sitsiilia avastamiseks, sealhulgas Trapani ja Erice.

11. Selinunte arheoloogiline park

Selinunte arheoloogiline park asub Sitsiilia saare edelaosas ja on üks olulisemaid arheoloogilisi alasid kogu Itaalias. Park katab 270 hektarit ja sisaldab mitmeid antiikse Kreeka templite ja linnavaremete jäänuseid. Üks silmapaistvamaid vaatamisväärsusi on Hera tempel, mis pärineb 5. sajandist eKr.

Selinunte asub kauni ranniku ääres, pakkudes külastajatele võimalust ühendada ajalooline avastusretk rannapuhkusega. Parki ümbritseb ka metsik maastik, kus saab matkata ja nautida loodust.

12. Trapani

Trapani on mereäärne linn Sitsiilia läänerannikul, mis on tuntud oma ajaloolise kesklinna ja soolaväljade poolest. Trapani vanalinnas asuvad mitmed arhitektuurilised vaatamisväärsused, nagu Cattedrale di San Lorenzo ja Torre di Ligny, mis on 17. sajandist pärinev kindlustorn.

Soolaväljad on Trapani üks olulisemaid tööstuslikke ja kultuurilisi vaatamisväärsusi. Külastajad saavad õppida soola ekstraheerimise protsessist ja nautida ainulaadset maastikku, mis meenutab abstraktset maali. Trapani on ka suurepärane lähtepunkt Erice ja Egadi saarestiku avastamiseks, mis koosneb Favignana, Levanzo ja Marettimo saartest.

13. Aeoliani saared

Sitsiilia vaatamisväärsused
Aeoliani saared

Aeoliani saared on vulkaaniline saarestik, mis asub Sitsiilia põhjarannikul. Saarestikus on seitse saart, millest kõige populaarsemad on Lipari, Vulcano ja Stromboli. 

Saartel on palju põnevaid vaatamisväärsusi, nagu vulkaanilised maastikud, kaunid rannad ja ajaloolised kultuuriasulad. Külastajad saavad osaleda paadi- ja snorgeldamisekskursioonidel, matkata vulkaanilistel radadel või külastada arheoloogiamuuseume.

14. Piazza Armerina

Piazza Armerina on Sitsiilia sisemaa linn, mis on tuntud Villa Romana del Casale’is asuva UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluva Rooma keisririigi häärberi poolest. Häärber pärineb 4. sajandist pKr ja on kuulus oma erakordselt hästi säilinud mosaiikpõrandate poolest, mis kujutavad erinevaid mütoloogilisi ja ajaloolisi stseene.

Lisaks Villa Romana del Casale’ile on Piazza Armerina ka rikas keskaegse arhitektuuri poolest, sealhulgas Duomo di Piazza Armerina ja Castello Aragonese, mis pakuvad külastajatele imelist ajaloolist ja kultuurilist kogemust.

15. San Vito lo Capo

San Vito lo Capo on Sitsiilia põhjarannikul asuv kuurortlinn, mis on tuntud oma kauni valge liivaranna ja kristallselge vee poolest. Rannas pakutakse mitmesuguseid veespordialasid, nagu purjelauasõit, sukeldumine ja veesuusatamine, samuti rannabaare ja restorane, kus saab nautida värsket mereanni ja kohalikke Sitsiilia roogasid.

Linnas on ka mitmeid ajaloolisi vaatamisväärsusi, nagu San Vito lo Capo kirik ja vaatetorn, mis pärineb 16. sajandist. Lisaks rannapuhkusele on San Vito lo Capo suurepärane lähtepunkt Zingaro looduskaitseala avastamiseks, kus on mitmeid kauneid matkaradu ja panoraamvaateid rannikule.

16. Lipari saar

Lipari on Aeoliani saarestiku suurim saar, mis asub Sitsiilia põhjarannikul. See on ka saarestiku peamine majanduslik ja kultuuriline keskus. Lipari vanalinn on täis ajaloolisi vaatamisväärsusi, sealhulgas Lipari katedraal ja arheoloogiamuuseum, mis hõlmab piirkonna ajalugu alates prehistoriast kuni keskajani.

Lipari pakub ka suurepäraseid matkaradu, mis viivad läbi vulkaanilise maastiku ja pakuvad imelisi vaateid merele ja naabersaartele. Saarel on mitmeid kauneid randu, nagu Canneto ja Bianca, kus saab ujuda ja päikest nautida.

17. Erice

Sitsiilia vaatamisväärsused
Erice Venuse Kindlus

Erice on keskaegne linn Sitsiilia lääneosas, mis asub mäe otsas ja pakub suurepäraseid vaateid ümbritsevale maastikule. Linnas on hulgaliselt ajaloolisi vaatamisväärsusi, nagu Venus kindlus, mis on ehitatud 12. sajandil ja pakub suurepäraseid panoraamvaateid merele. Erice katedraal on teine silmapaistev vaatamisväärsus, mis on pühendatud Neitsi Maarjale.

Linnas on ka mitmeid hästi säilinud keskaegseid hooneid, sealhulgas Palazzo dei Conti di Modica ja Palazzo Fardella, mis on muljetavaldavad oma arhitektuuri ja ajaloo poolest. Lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele pakub Erice ka maalilist vanalinna, mida saab avastada jalgsi läbi kitsaste munakivitänavate. Linnas on ka mitmeid traditsioonilisi kondiitritooteid, mis pakuvad maitsvaid Sitsiilia maiustusi.

18. Scala dei Turchi

Scala dei Turchi on muljetavaldav looduslik vaatamisväärsus Sitsiilia lõunarannikul, mis asub Realmonte lähedal. See on valge kriidist astmestik, mis ulatub mereni, pakkudes suurepäraseid vaateid ja võimalusi ujumiseks ja päikesekummardamiseks.

Scala dei Turchi nimi tähendab “Türgi astmeid”, mis viitab selle unikaalsele geoloogilisele struktuurile, mis meenutab astmeid. See on populaarne päikeseloojangu vaatamise koht, kus külastajad saavad nautida selle ainulaadset ilu ja rahu. Piirkond on ka arheoloogiliselt oluline, kuna lähedal asub Capo Rossello, kus on leitud palju fossiile.

19. Templite org

Templite org asub Agrigento lähedal Sitsiilia saare lõunaosas. See koosneb mitmest antiikse Kreeka templi varemetest, mis on ehitatud 5. ja 6. sajandil eKr. Templite org on tuntud oma muljetavaldava arhitektuuri ja ajaloolise tähtsuse poolest. Piirkonna kõige kuulsamad hooned on Concordia tempel, Juno tempel ja Heraklese tempel.

Lisaks templitele pakub ala hulgaliselt teisi vaatamisväärsusi, nagu arheoloogiamuuseum, kus on välja pandud mitmed leitud esemed ja kujud. Templite orgu ümbritsev maastik on ka kaunis ja sobib ideaalselt jalutuskäikudeks ja piknikuks.

20. Modica

Sitsiilia vaatamisväärsused
Modica

Modica on üks Sitsiilia kaunistest barokkstiilis linnadest, mis asub Val di Noto piirkonnas. See kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse, mis kinnitab selle arhitektuurilist ja ajaloolist tähtsust. Linn on rajatud mäenõlvale ja koosneb mitmest tasandist, mis on ühendatud kitsaste, siksakiliste tänavatega.

Lisaks ajaloolistele kirikutele, nagu San Giorgio katedraal ja San Pietro kirik, on Modica tuntud ka oma muljetavaldavate paleede ja aadliperekondade elamute poolest. Üks silmapaistvamaid hooneid on Palazzo Polara, mis on endine aadliperekonna residents, kus praegu asub kunstigalerii.

Modica on kuulus ka oma šokolaadi poolest, mida valmistatakse traditsioonilisel viisil, kasutades Madalmaade retsepte. Külastajad saavad osaleda šokolaaditöötubades ja degusteerida erinevaid šokolaadimaitseid. Lisaks šokolaadile on Modica tuntud oma rikkaliku ja mitmekesise gastronoomia poolest, mis sisaldab nii Sitsiilia kui ka Põhja-Aafrika mõjutusi.

Kokkuvõtteks

Sitsiilia vaatamisväärsused on sama mitmekesised ja värvikad kui saare ajalugu ja kultuur. Sitsiilia linnad nagu Palermo, Catania ja Ragusa pakuvad rikkalikku arhitektuuripärandit, samal ajal kui looduslikud vaatamisväärsused nagu Etna vulkaan ja Scala dei Turchi pakuvad hingematvaid maastikke. 

Arheoloogilised saidid, nagu Selinunte arheoloogiline park ja Piazza Armerina, viivad teid tagasi aega, et avastada iidset maailma, samas kui kaasaegsed linnad ja kuurordid pakuvad kõiki kaasaegseid mugavusi ja meelelahutust.

Sõltumata sellest, kas olete ajaloo entusiast, loodusarmastaja, gurmaan või lihtsalt rannapuhkuse otsija, on Sitsiilial midagi pakkuda igale külastajale.

Scroll to Top